B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 grerzat

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

grerzat Empty
MesazhTitulli: grerzat   grerzat Empty30.08.15 16:33

Pershendetje! Jam nje antare i ri ne ket forume , dhe deshiroj qe te me ndihmonit me ndonje keshille sesi  mund te luftohen grerzat (arzat) pasi ne bletoren time ve re se shume grereza jane shqetesime serioze per kosheren , ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty01.09.15 0:08

PERSHENDETJE DHE PUNE TE MBARE TE GJITHEVE. DESHA TE DI SE SI LUFTOHET GREREZA NE BLETARI POR FAKTI QE NUK PO ME SHKRUAN DIKUSHE QE MUNDE TE KETE ME SHUME NJOHURI TREGON SE KY DEMTUES NUK QENKA AQ I RREZIKSHEM SA E MENDOJA ,GJITHESESI PO PRES NDONJE SYGJERIM. JU FALENDEROI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty04.09.15 22:40

Grerzat luftohen me anen e ni birre e ndan ne du pjes dhe len afer kosheres anash ose mbrapa dhe ne te hyn vete grerzat dhe mizat e ndrushme , kjo eshte ni form e luftimit por ka edhe forma tjera .
Por mos u shqetso nese i ke shoqerit e bleteve te forta ato se smujn tju bejn asgje veq jav zvoglon duert perpara koshereve . Por hyr ne jutube dhe mundesh e e gjet shum forma te luftimit kunder keti insekti.

te pershende dhe te uroj rrezultete ne bletari. nga Gafurr Arifi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty05.09.15 14:25

FALEMINDERIT ; GAFUR PER KESHILLEN DHE TE UROI GJITHE TE MIRAT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty06.09.15 22:47

Nuk ka gje se ne bletaret i kemi borq njeri tjetirt qe ti trgojm per menyrat e bleterimit per bletar te ri.
Kisha dashte me dit se sa shoqeri i ke dhe sa jan te forta dhe aju ke len ushqim per dimer.
Edhe ni her te uroj suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty07.09.15 14:30

PERSHENDETJE GAFUR. UNE DISPONOJA 20 KOSHERE TE BLERA DHE RENDA MBAS SHTIMIT TE CILAT I DYFISHOVA .UNE JETOI NE DURRES BRENDA NE QYTET NE ZONE MJAFTE TE BANUAR, BLETET I KAM PASUR MJAFTE MIRE , NUKE KAM SHUME NJOHURI VEC SE KAM SHUME DESHIRE DHE U PERKUSHTOHEM SHUME BLETEVE NUK DI SE SA USHQIM U DUHET LENE BLETEVE SIPAS MIZES QE KA BRENDA MOMENTALISHT NE CDO KORNIZE KA AFERSISHT RRETHE 500GR MJALT.KETE VIT DO MUNDOHEM TI SHTEGETOI PASI KAM HASUR SHUME PROBLEME ME BANORET POR EDHE ME BLETET PASI DALIN HERET NE MENGJES DHE DEMTOHEN MASIVISHT NGA DRITAT .KAQ SA PER INFORMACION TE PERGJITHSHEM ME VONE DO TE SHKRUAJ GJITHE HISTORIKUN NE DETAJE PASI CDO PERVOI MENDOI SE JA VLEN TE STUDJOHET DHE JO VETEM SI KURIOZITET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty12.09.15 22:28

Shume mir dhe te deshiroj  suksese ne bletari . E sa i perket ushqimi se sa duhet per ti lan ni shoqerie blete ushqim kjo eshte shum lehte me e dite se sa korniza me blet apo sa rrugica me blet i ke brendesia e dy kornizave e quajn rrugic ateher po aqe edhe mjalte duhet ti ket ni shoqeri per ushqim gjate dimrit.
Ne qoftse i ke dhet korniza me blet duhet po aq edhe mjalte tikesh per mos me e u brengos gjat dimrit a kan a po nuk kan ushqim shoqerit d.m.th.flen rahat dhe se ban gajle hiq.
Ne qoftse kan ushqim te bollshem nuk ke me pas as varo po as smundje te tjera te ndryshme . Se shoqeria e forte dhe me ushqimte mjaftushum i lufton te gjitha smundet e ndryshe qe i kan shoqerit e bleteve .
Por duhet te perxillet dhe te vezhgohet perseri ne qoftse je marak qe ti kesh shoqerit e shendosha .

Te uroj suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

grerzat Empty
MesazhTitulli: Re: grerzat   grerzat Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
grerzat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Armiqtë dhe dëmtuesit e bletëve-
Kërce tek: