B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Karakteristik per Brumbujt.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty12.06.11 1:18

"Njeri që rri kot fjala 'vjen nga' Dran ose dræn 'anglishtja Vjetër' bletë mashkull do të thotë, që ndoshta origjinën si një ontonomi. Në shekullin e 16 ajo ishte dhënë kuptimin figurativ e "dembel" apo "dembel punëtor", si bletët meshkuj nuk bëjmë mjaltë, e cila është e dhënë ndonjëherë si një etimologji popullore të "telekomanduar fjalën 'vetë.
'Dran' Së bashku,fjal e vjetër angleze gjithashtu përdoret 'dore' fjala për bletët meshkuj, por kuptimi i saj ishte i gjerë, siç është parë në "Dumbledore ', që do të thotë brumbujt. 'Dore' mbijeton në "dar" si hollandez, do të thotë "njeri që rri kot".

Ka shumë debate në literaturën shkencore në lidhje me dinamikën dhe dobi të dukshme të formave të kombinuara të riprodhimit në bletët e mjaltit dhe insekteve të tjera shoqërore, i njohur si sistemi haplodiploid-seksi vendosmëri. Brumbujt kanë dy funksione riprodhues, Ata të kthyer dhe të zgjasë vetëm vezë unfertilized e mbretëreshës në rreth 10 milionë gjenetikisht identike spermatozoidet mashkullor. Së dyti, ato shërbejnë si një mjet për të martohem me një mbretëreshë të re për të fekonduar vezët e saj. punëtor të zhvilluar nga bletët Femra vezë pllenohet dhe janë diploid në origjinë, që do të thotë që spermatozoidet nga një baba ofron një grup i dytë i 16 kromozomeve për një total prej 32-një grup nga secili prind. Që të gjitha qelizat e spermës e prodhuar nga një avion i telekomanduar të veçantë janë gjenetikisht identike, motra janë më të ngushtë të lidhura se motrat e plotë të kafshëve të tjera ku spermatozoidi nuk është gjenetikisht identike.

Brumbujt karakterizohen nga sytë që janë dy herë me madhësinë e atyre të Bletët punëtore dhe mbretëreshat, dhe një madhësi trup më të madh se ai i bletëve punëtor, ndonëse zakonisht më të vogla se sa e bletës mbretëreshë. bark e tyre është stouter se barkut të punëtorëve apo mbretëreshë. Edhe pse trashë dhe të rënde, Brumbujt jane në gjendje të fluturojnë shpejtë të mjaftueshme për të shoqëruar mbretëreshë në fluturim.

Në koloni e bleteve e fort gjate pikes se Veres se larte ka rreth 200 Brumbuj.
Funksioni i Brumbujve "kryesor është të jenë të gatshëm për të fekonduar një mbretëreshë të hapur. Brumbujt në një koshere zakonisht nuk martohem me një mbretëreshë virgjër të njëjtën zgjua, sepse ajo ka domethënie nga zgjua në koshere. Mbreteresha zakonisht ndodhet në ose pranë zonave të këndoj me zë monoton xhemat. Është e kuptueshme dobët se si këto zona janë të zgjedhur, por ata nuk ekzistojnë. Kur një njeri që rri kot mates me motrën e saj, mbretëresha rezultate do të kenë një model me njolla zogjtë (qeliza të shumta bosh në një kornizë zogjtë), përsëri kjo nuk kuptohet qartë nëse ky është nga vdekshmëria e lartë i larvave, ose në heqjen e këtyre larvat nga bletët infermiere.

Disa Brumbuj martohem me një mbretëreshë jo të virgjër në fluturimet e saj mating një distancë shumë të vogël larg nga koshere ku ajo qëndron në një pozicion qiftezim para koshere. Çiftëzohet në fluturim, e cila është përgjegjëse për nevojën e Brumit për vizion më të mirë, e cila është siguruar nga sytë e tyre të mëdhenj. Duhet qe një njeri që rri kot të ketë sukses në qiftezim ajo së shpejti do të vdesë për shkak të penisit dhe indet e lidhura barkut janë grabitur nga trupi njeri që rri kot është në marrëdhënie seksuale.

Në zonat me dimra të ashpër, të gjithë avionët janë të shtyrë nga zgjua në vjeshtë. Një koloni fillon të Brumbujt në pranverë dhe këndoj me zë monoton popullsisë arrin kulmin e saj përkonte me sezonin e gëlon në fund të pranverës dhe verës në fillim. Jetëgjatësia e një njeri që rri kot është rreth 90 ditë.(Brumbujve pra)..

Brumbujt kurrë nuk shfaqin sjellje tipike bletët punëtore të tilla si nektar dhe mbledhjen e polenit, pleqsh, ose ndërtimit koshere. Që nga goditje e fortë bletët punëtore është një ovipositor ndryshuar për herë (një vezë hedhjen organ), Brumbujt janë të pambrojtur dhe nuk mund të mbrojnë koshere, edhe pse në qoftë se do të kap ndonjëherë përpiqen të trembin që shqetëson nga lëkundje bisht të saj në drejtim të gishtat. Edhe pse njeri që rri kot është e shumë të specializuara për një funksion, qiftezim dhe duke vazhduar përhapjen ne zgjua, ajo nuk është plotësisht pa përfitim në atë koshere. Të gjitha bletët, kur temperatura i tradhton ne zgjua nga kufijtë e duhur, ose të gjeneruar ngrohje nga dridhem, ose shter ngrohjes duke lëvizur ajrin me krahët e tyre, sjelljet te cilen Brumbujt e ndajnë me bletët punëtore. Ata gjithashtu, në disa lloje, në qoftë se fole është e shqetësuar, lëvizje rreth njeri i bezdisshëm në një përpjekje për të sulmuar ate.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty15.06.11 23:46

Karakteristik per Brumbujt. Dronebee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty03.03.12 16:13

perpos fekondimit te ames mashkujt nuk jan edhe aq hazergji apo siq iquajn te tepert ne familje por sa me shum meshkuj ne familje qe te ket aq me mire sepse kontribojn ne ngrohjen e zgjjoit e per kete shume blet lirohen nga kjo pun dhe meren me pune tetjera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hajriz Suka
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Hajriz Suka

Zgjua (koshere) : LR,RV

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty06.04.13 19:51

Gjate kontrollit pranveror,sot, hasa ne brumbuj ne numur te vogel;si duket nga tash nuk kemi per cka ti humbim shoqerit e bleteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
RAIF
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 100

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty31.07.14 15:57

Brumbujt
Duke u bazuar ne pervojen time, mendoj se brumbujt e kuaj nje rol me rendesi per bletet.
Roli kryesor i brumbujve eshte fekondimi i Ames, tashti shtrohet pyetja se ae fekondojn amen .
Dikur bletaret i kan konsideruar Brumbujt si gojë te teperta, neper zgjoje, por me avancimin e bletaris Brumbujt jan faktor shum shum i rendesishem i bletaris, sa qe pa Brumbuj as qe mendohet BLETARIA .
vezet e fekonduara nga BRUMBUJT zhvillohen si bletë punëtore, e ndërsa tao te pa fekonduara zhvillohen meshkujt apo më mirë me thën Brumbujt.
Gjithashtu BRUMBUJT neper zgjoje e krijojn sigurin, ku vlen te theksohet se sa ma i madh te jet numbri BRUMBUJVE bletet e ndjen veten ma tesigurt, andaj bletar te nderuar ne asnje menyre sben qe te elimnohen Brumbujt si kur ka ndodh nete kalauren.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
maksim duro konispol
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : prodhimi elbasanit

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty22.03.16 21:37

interesante kjo puna e brumbujve ...por une sot kur hapa nje familje bletesh qe e kisha krijuar vjet ...kishte shum brumbuj ne promocjon me nr e puntoreve...sidhe kishte akoma larva ...si shpjegohet ? mos valle eshte faji i korrnizes apo mbreteresha eshte per tu nderruar...theksoj qe eshte ame e re ...flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty23.03.16 10:02

maksim duro konispol shkruajti:
interesante kjo puna e brumbujve ...por une sot kur hapa nje familje bletesh qe e kisha krijuar vjet ...kishte shum brumbuj ne promocjon me nr e puntoreve...sidhe kishte akoma larva ...si shpjegohet ? mos valle eshte faji i korrnizes apo mbreteresha eshte per tu nderruar...theksoj qe eshte ame  e re ...flm

Cfare larvash ishin ato Maksim? Kishin formen e larvave te punetoreve apo jo (mendoj per formen e qelive) ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
maksim duro konispol
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : prodhimi elbasanit

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty23.03.16 10:23

..larva meshkuj...me te medhaja se puntorja sidhe kapaku qe vuloset larva eshte ne ngjyre te verdhe ....por theksojse korrniza nga mesi e lart eshte me hoje te medhaja...mbbreteresha eshte trup vogel... doli shtator 2015...mos valle nuk eshte cilesore ? nuk di cte them...se nuk kam pervoje...flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty23.03.16 16:17

maksim duro konispol shkruajti:
..larva meshkuj...me te medhaja se puntorja sidhe kapaku qe vuloset larva eshte ne ngjyre te verdhe ....por theksojse korrniza nga mesi e lart eshte me hoje te medhaja...mbbreteresha eshte trup vogel... doli shtator 2015...mos valle nuk eshte cilesore ? nuk di cte them...se nuk kam pervoje...flm


Atehere problemi eshte te ama. Ose zevendesoje amen, ose bashkoje shoqerine me kosheren me te afert.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
maksim duro konispol
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : prodhimi elbasanit

Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty23.03.16 16:24

flm per keshillen....
edhe nje pyetje tjeter ..
aktualisht kam 17 shoqeri ose koshere sic i quajme ne me e dobta me 4 krrniza mize,gjer tek me e forta me 8 pjellje momentalisht...
si do bej per te bere korrnizat e kateve per mjaltin...se momentalisht nuk kam asnje ...i kam pregatitur te reja,cova telat ,sidhe ngjita fletet e reja te dyllit...po si te bej me to ?
a ti coj njeheresh kur te coj katet apo ka ndonje menyre tjeter....flm respekte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Karakteristik per Brumbujt. Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristik per Brumbujt.   Karakteristik per Brumbujt. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Karakteristik per Brumbujt.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Brumbujt.-
Kërce tek: