B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty
MesazhTitulli: Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.    Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty11.10.11 13:41

Miredita te dashur Bletare

Une jam ne kerkim te bletareve qe kane koloni bletesh te pa perzjera me rraca ( lloje ) bletesh te ardhura nga jasht shqiperise.
Mendoj qe vitin tjeter, kur te kthehem nga pushimet ne shqiperi, te sjell ne hollande disa mbreteresha nga shqiperia.
Ketu ne hollande eshte shum problem varferia gjenetike.
Duke mare gjithmone mbreteresha nga kolonite me te "mira" te cilat jane relativisht te vogla ne numer , kane perfunduar ne varferimin gjenetik te kolonive. Pra gati 75% e kolonive ne hollande rrjedhin nga afro 20-30 koloni bletesh gje qe po rezulton te jete katastrofike.

Tani bletaret ketu po marrin mbreteresha nga turqia, kurdistani ka dhe nga ata qe kane shkuar deri ne siberi per te marre mbreteresha me spekter te ndryshem genesh.

Une mendoj qe vitin tjeter te vij ne shqiperi dhe te ble 5-6 mbreteresha te mira por nga ndonje bletar qe nuk i ka "perzjere" bletet me rraca evropjane.
Muindesisht bletare ne zona te thella qe kane koloni (edhe kolni bastarde qofshin) por qe kane vite qe nuk i kane shartuar me raca europiane. ( carnika, Buckfast, italiane etj).

Nuk e di nese ka akoma bletare te tille ne shqiperi qe kane rraca te vjetra bletesh.
C'do ide apo sygjerim per kete subjet eshte me se i mirepritur.

Me respekt.
Artan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty
MesazhTitulli: Re: Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.    Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty11.10.11 15:06

Mirdita Artan.


Nuk besoj se kane ngelur raca te pastra gjenetike. Ne ballkan dominon raca karnika me varietet e veta. Ketu ne maqedoni eshte me i perhapur varieteti macedonica qe njihet me cilesi mjaft te mira. Por megjithate perzierja ne mes varieteteve por edhe ne mes racave ka qene e pashmangshme.

Ketu ne Maqedoni ka nje qender ne kuader te Universittit te Bujqesise (APICENTAR) e cila merret me kete problematike. Cmimi per nje ame te varietetit (te ne parapelqejne t'a quajne race ne vete) Apis mellifica macedonica) eshte 800 denarë apo 13 eur. Ndersa cmimi i amave tjera leviz nga 5 - 10 euro.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty
MesazhTitulli: Re: Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.    Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty11.10.11 15:15

Faleminderit Valon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty
MesazhTitulli: Re: Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.    Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shumllojshmeri gjenetike tek kolonite.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: