B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

  Kshilla për muajin SHKURT.Përë një fillim viti te mbarë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

 Kshilla për muajin SHKURT.Përë një fillim viti te mbarë Empty
MesazhTitulli: Kshilla për muajin SHKURT.Përë një fillim viti te mbarë    Kshilla për muajin SHKURT.Përë një fillim viti te mbarë Empty01.01.12 20:47


Të nderuar pershendetje .
Ja disa nga veprimet te cilat une i ndermar në parkun e bleteve në muajn ShKURT
Periudha kur shoqeria e bletes e barte jeten e saje nga nje sezone ne tjetren është periudha nga muaji nentor deri ne muajin shkurte.
Deri ne muajin januar te gjitha aktivitetet jetesore te shoqerise se bletes jane ne minimum .Gjate kesaje kohe eshte me rendesi qe mbi lemeshin dimror te shoqeris se bletes te kemi rezervat e ushqimit te mjaftueshme 10cm.Ky ushqim mbi lemesh dimeror pose që burim i ushqimit ai eshte edhe isolator dhe burim nxetesie .Ndersa ushqimi i cili gjendet nëpër kokrniza majtas dhe djathtas kosheres shpesheher nuk eshte i arritshen për bletët. Pra sipaes eksperteve te bletarise nga nentori deri ne shkurte shpenzimi i rezervave te ushqimit ne shoqerit e bleteve eshte shume i vogel dhe sillet nga rreth nje kilogram.
Duke e ditur se ushimi i renditur majtas djathtas dhe mbi lemeshin e shoqerise jane izolatore i bleteve ne koshere .Duke ja shtuar kesaje edhe qetesine maksimale te cilen duhet siguruar ne bletore, keshtu mundesohet qe nje shoqeri e bleteve edhe ne ditet dhe netet e dimerave ma te veshtire (temperatura me te ulta ) ti kaloje me minimum te shpenzimit te energjise ,keshtu mundesohet qe bleta ti arrij ditet e bukura te pranveres .
Bletari duhet intervenuar ne bletore gjate muajt shkurt kure kemi dite te nxehta dhe bletet kane kushte që të dalin për fluturim pastrues, duke hedhur mbi bore Kashte ,sane,kartona letere ne menyre qe bletet te cilat dalin po qe se lodhen te bien mbi këtë shtroje e mosebien ne kontakt me boren ,apo token e lagur dhe te ftohen (mos vdesin pra nga te ftohtit) .
Ditet e nxehta ne kete muaj siqë thame me larte bletet i shfrytezojne perfluturim pastrues për tu liruar nga mbeturinat (fekalet) e grumbulluara ne zorren e trashe.Ndodhe qe edhe bletet e ngordhura ta bllokojne deren e kosheres pra edhe kete duhet pasur kujdes bletari
Po qe se shoqeria e bletes arrine qe te siguroj per rezerva ushqimi MJALECE (jashteqitje te morrave te pemeve ).Ky product plermbane ne vete shume materije te pa tretshme , si i tille grumbullohet ne sasi me te medha sesa mbetjet e ushqimit te kualitetshem ne zorren e trashe te bletes .Prandaj duhet pasur kujdese bletaret qe ne sasi sa me te medha dhe sa ma shpejte ti krijojne rezervat e ushqimit per dimer ne menyre qe te evitihet kjo dukuri .
Armiku me i madhe i shoqerise se bletës eshte ai bletar i cili nga kurreshtja e hapë kosheren dhe kontrollon shtratin e ames ne muajn shkurt ,me këtë ai e streson shoqerine e bletes dhe dhe e ftohe ate .
Nje gje duhet pasur kujdes bletari qe te mos lejoj qe te vie deri te humbja (ngordhja) e shoqerive te bleteve ne muajn shkurt ne mungese te ushqimit ,prandaje ne kete kohe une bletet e mia I ushqeij ushqim te ngurte (pogaqa )te cilat ne vete permbajne 1grFumageline ….Shpresoj qe bletareve te rinje tu hyje ne pune keto veprime .klm///lumi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kshilla për muajin SHKURT.Përë një fillim viti te mbarë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Urime viti i Ri
» Bletet ne muajin nentor

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: