B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Pergaditja për kullosen kryesore

Shko poshtë 
+3
Valon Mustafi
gafurrarifi
avni selmanaj
7 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty17.11.12 17:30

Pershendetje Ziko.
Dke mos dashur qe te futem ne polimika rreth kesaje metode ma gjate me ju ,po e vereje se ju i e keni japur nje mendim tuajn per menyren e pergagitjes per kullose kryesore te cilen une e praktikoj gjaja te bazuar ne argumente per mendimin tuaj bindese . Ne ni televizion lokal tonin diqka te tille shpesh degjoj dhe e shof se si mundohen dhe tentojne keshtu qe ti hudhin poshte teorit e eulucionit te darvinit duke u munduar qe ti bindin njerzimin qe krejt qka mesohet ne Biologji rreth Evulucionit nuk eshte e vertete .Pra pergjigjeja e juaj shum po me gjason ne ate emision televiziv .
1.Kur thua se me kete metode bije aktiviteti i shoqerise se gjaja nuk qarkullon aroma e Feromonit ne koshere .Dihet se kullosa (lulja) e bagremit zgjate 10-12dit .Eshte kullos ku shoqeria vllon,te njejtes shoqeri i japet mundesi qe ti shtohet fuqi punetore .
2.Thua se instikti i ames eshte ndertimi posht dhe lart,dhe se me kete metodhe prishim ate qe ka mbijetuar me shekuj.Per dhjete dit nuk prishet diqka shekullore .
3.Thua se koha e lulezimit te bagremit eshte koha ku ama jape maksimumin e zhvillimit te shoqeris ,ju kujtoj se gjate kulloses kryesore cila do qofte ajo ne pergjithes bletet e bllokojn amen me nektar .
4.Thua edhe polen do te kesh ne kornizat e mjaltit jo te mjaftushem po i mjaftushem per ta prishur kualitetn e shitjes me hoj ku ka qmim te mir.
5.Thua se do te keshe deficit te polenit per dimer . Edhe me keto dy argumente te fundit nuk pajtohem me ju.

Sukses Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty17.11.12 22:43

ju pershendes te nderuar bletar nezir lumi: autori i lart permendur me ket medod ka punuar me lr a me zgjue horzontale apo bletore lavizese ka punuar me metoda tjera sepse vendosja e kornizave eshet ne menyr horizontale kshtu qe ska 2apo 3 kat si te l r. a sa per amat besoj qe bletoret te cilat jan te afta per kulloten e bagremit 10 dit para kullotes se paku 2-3 shoqri do te ken kubza te ames kshtu qe let eshet te manipulohet behet fjal per maj o sot o kurr. evulicionin une se kam studiu e as darvini a biologjin e bletes e kam lexu seshet e than mendimet e mija ju mi pranu se vetem per ju nuk kam ber paraqitje ka edhe te tjer qe i pranojn apo i refuzojn po me argumente:
1:bie aktiviteti sigurt 100%+dy nga 50lulja zgjat 12+pregaditja te ju 15+nja 10-15 deri te kullota e livadhit apo pjekja e mjaltit=37 dit min . amaT ne ket koh mesatarish leshojn 2000 vez ne dit nga kufizimet e lart cekura po E zvogloj gjeneraten per 25%do te thot 1500vez ne dit=500 me pak ne dit x37 dit=18500blet puntore me pak ne shoqri do te kemi .
2:nuk tham se instikti i ames eshet posht lart po sigurisht keni lexuar gabimisht 1 e keqe ka vler me shum se 100 te mira mos e harroni.
3 po vertet eshet sepse pas perfundimit filon e bie pjelshmeriae amesa per bllokim te une nuk vjen ne shprehje spse i jap shoqris me mir 10 korniza me teper se sa nji me pak a juve nuk kan mundsi me blloku se ne katin e tret ska kush qon nektar me medoden qe e preferoni apo e zbatoni bile edhe ujin e kan disa dit deficit
4:e di ket se dish se ket vit skemi pas mjalt pa me pa
5 ;per polen kontrolloj shoqrit sidomos ket vit skan.
uroj te dimroni mir me shoqrit e bletes per ket vit dhe shum vite te tjer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty18.11.12 23:10

[quote="ziko zikoi"]ju pershendes te nderuar bletar nezir lumi: autori i lart permendur me ket medod ka punuar me lr a me zgjue horzontale apo bletore lavizese ka punuar me metoda tjera sepse vendosja e kornizave eshet ne menyr horizontale kshtu qe ska 2apo 3 kat si te l r.

Ziko ….. zgjojet horizontale nuk paskan katin 2 ose 3 , ndoshta kan podrum , perndryshe spo vyjkan kurgjo Surprised Shocked . un me lart shkruajta se keto zgjoje me deshire do ti pranoja ne parkun tim pikerisht per te aplikuar kete metode te autorit J. Belqiq , principi eshte I njejt , ne LR aplikohet vertikalisht ndersa ne zgjoin horizontal …. horizontalisht .

[quote="ziko zikoi"] a sa per amat besoj qe bletoret te cilat jan te afta per kulloten e bagremit 10 dit para kullotes se paku 2-3 shoqri do te ken kubza te ames kshtu qe let eshet te manipulohet behet fjal per maj o sot o kurr.

Nese bagremi te ti fillon me 1 deri 10 maj ,ateher .....nuk eshte fjala per maj po per prill.
Sidoqoft kete qe po thoni ju eshte per ata qe kane nje numer te vogel zgjojesh , ai qe ka 50 apo 100 apo edhe me shume zgjoje nuk mund ta bazoje punen e tij .....duke shpresu qe kan me fitu instinktin e roitjes disa blet ......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty19.11.12 20:19

pershendetje; po i nderuar ska kate po kan podrum sepse jan te vendosura kryesish ne rrota, zgjojet po vyjn per menyren e bletimit levizes jan me let te manipulushme sepse gjat kullotes jan te vendosura ne kamjon apo rimorkio te ndryshme te pershtatura per bletari per hir te shfrytzimit sa me te mir te hapsires transportuse per bletar te cilit gjat kullotes shoqrit e bletes nuk i zbarkojn nga mjetet transportuse. a sa per autorin ma jep nji rast te bletimit me ket menyr me zgjoje horizontale nuk e kam has as ne librat e tja ket metod e as ne internet apo forume tjera gjat shfletimit jam kurioz ta di ket menyr pres te me orientoni ku ta kerkoj.
soqrit e pregaditura per bagrem te une jan ato shoqri te cilat 20 dit para kullotes se bagremit kan arritur zhvillim te mjaftushem diku 8 korniza me larva qka do te thot qe ne qdo moment jan te gatshme te roisin po te mos interveno me koh ko qdo jav ato shoqri i perciell duke i pamundsu qe te fitojn instiktin roites po jo te gjitha i ndaloj se smundem mirpo prap se prap ato i shfrytzoj per te perfituar amza roitse sepse nuk jan te dopte si eshet menduarme heret jan te per aferta me ato te selekcionuara se keto i selekcinon bletari e te parat vet bleta per mua skan shum dallim a per sasin nji shoqri e mir ka mbi 15 kubza te ames kshtu qe ka te mjaftushme per bletoren spse jo te gjitha shkojn ne kullot po dihet vetm ato qe sjellin perfitime . sukses ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty20.11.12 0:29

I nderuari Ziko
E kam pershtypjen qe i ke ngaterruar dy lloje te zgjojeve .
Zgjojet horizontale jane zgjoje qe me se paku i takojme ne te ashtuquajturat zgjoje qe qendrojn mbi rrota , shkaku qe jan te shtrira dhe zejn shum hapesir ne mjetin transportues
Zgjojet qe njihen si zgjoje levizese jan zgjojet me fleteza apo ndryshe njihen edhe me emrin zgjojet A. ZH , keto zgjoje kan dy kate nga 10 ose 11 korniza pra jan te kufizuara dhe hapen nga prapa qe e ben me perparesi te pakrahasueshme me zgjojet tjera
Autori ne fjale edhe ne keto zgjoje , pra zgojet A.ZH sikurse me LR dhe zgjoje horizontale ka perdorur te njejteN metode te punes ,por kuptohet ne forma te ndryshme , duke iu pershtatur zgjoit.
Ziko .... krejt keto i thash me qellim qe ne vazhdim te jemi me te kjarte se per qka po flasim .
Faleminderit per mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty20.11.12 23:34

pershendetje; E VERTET ESHET AJO QE JU THUANI PER TIPIN E ZGJOIT PO SA I PERKET PERPARSIVE NUK AKORDOHEM ME JU SEPSE KAN SHUM TE META MIREPO ENDE JAN AKTUALE NEPER BLETORE ME PERQINDJE TE VOGEL A AUTORI NE FJAL SKA MUND TE BLETOJ ME METODEN E LART PERMENDUR . A JU BENI FJAL SIGURISH PER TIPIN E KOSHEREVE TE VJETRA TE QUJTURA NDRYSHE KOSOVARE KU NE ANEN E DEQANIT SIGURISHT SE KA PASUR DERI VON SEPSE KAM PAS RAST TE LECOJ LITERATUR TE HAGJI DEMUKAJ KU AI I PERMEND MIRPO ATO KOSHERE MENDOJ SE I TAKOJN SE KALUARES SEPSE RRALL KUND I TAKOJM A NE REGJION NJIHEN ME EMRIN POLOSHKA KU KAN NGA 18-24 KORNIZA ME MADHSI TE NDRYSHME DISA KAN KETO PERMASA42X27,40 30,40X40 PER HIR TE PERMASAVE TE KORNZES DHE PUNES VETEM ME KORNIZ PO THUAJ SE JAN HEKUR NGA PERDORIMI JAN PERDOR NE BLETORET LEVIZESE KU EDHE KAN PAS SUKSES MIRPO PER ARSYE TE PESHES QE KAN JAN ZEVENDSUAR ME A ZH ZGJOJET JU MIR KUPTOJ PER SQARIM I QELLUAR.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty21.11.12 21:00

Po , aplikimi i metodes ne fjale ,ne LR dhe ne zgjojin horizontal ( Poloshka) eshte 100% i njejt ,ndersa ne AZH ....jo .
Un kurr nuk kam pasur rastin te takohem me zgjoje tjera pos atyre LR dhe DB. Duke shfletuar faqet e internetit po shoh qe edhe zgjojet poloshka e sidomaos A,ZH nuk jan edhe aq te rralla neper vendet ne regjion, bile me to punojne edhe bletaret profesjonist me nje numer te madh zgjojesh .
Secili zgjua ne nje moment ka perparesi ndaj tjetrit , ndersa ne nje tjeter moment ka te meta apo mangsi.
Dihen perparsite e medhaja te punes me kate ne krahasim me punen me korniza . Ne literature flitet per zgjoin LR si zghua qe punohet me kate mirpo ne praktike sipas pervojes sime , te rralla jane manipulimet me kate ,ndersa puna me korniza eshte e shpeshte dhe e pa shmangshme .
Pra , po e perseris edhe nje her, sipas mendimit tim , autori ne fjale e ka aplikuar kete metode deri ne perfeksjon….. tek zgjojet horizontale , pra poloshka .

pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty22.11.12 0:08

pershendetje sa per shtrirjen tipeve te zgjojve ju jap nji informat perafersisht te sakt ku me 80% ze vend lr ,10 %db, a 10% tipet tjera ne baz te literatures qe kam pas rast te lexoj
1.Josip belqici n e librin e tij bletaria sot e perkthyer edhe ne shqip i prmend vetem si tip i cili eshet pothuaj se i hequr ne kroaci nga perdorimi a vet belcici e preferon lr me gjysem kati dhe e cek mu ne ket liber si te avancuar ne krahasim me te tjer dhe si i pari bletar per at koh qe ka fillu punen me ket tip LR+GJYS.
2. te ne ne kosov Hagji Demuka e cek sipas statistikave te 89 ne kosov gjinden afersisht 3000 zgjoje horizontal ku numri i tyre eshet ne ramje e siper.
3. ne shqipri Preng Pepa n e librin e tij manuel per bletari i permend e thot ne vendin ton ky tip nuk ka gjetur prdorim te gjer.
4.A ne sh b a 95% jan LR a 5%jan tipe tjera.
me ket dua te them se ky tip i zgjoit i takon se kaluares sepse rrall kund ka prdorim te gjer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty23.11.12 1:00

[quote="ziko zikoi"]pershendetje sa per shtrirjen tipeve te zgjojve ju jap nji informat perafersisht te sakt ku me 80% ze vend lr ,10 %db, a 10% tipet tjera ne baz te literatures qe kam pas rast te lexoj

Pajtohem plotsisht

Un nuk u pajtova me konstatimin qe jane hjekur nga perdorimi per shkak te punes me korniza.
Nje nder arsyet se pse jan hjekur nga perdorimi eshte fakti qe nuk kishte nje stadard

[quote="ziko zikoi"]1.Josip belqici n e librin e tij bletaria sot e perkthyer edhe ne shqip i prmend vetem si tip i cili eshet pothuaj se i hequr ne kroaci nga perdorimi a vet belcici e preferon lr me gjysem kati dhe e cek mu ne ket liber si te avancuar ne krahasim me te tjer dhe si i pari bletar per at koh qe ka fillu punen me ket tip LR+GJYS.

Autori thot : disa bleterrites perdorin nga disa gjysemvazhdues per zgjojet LR , dikur edhe vet i kam perdorur dhe kam hequr dore prej tyre - faqe 83
Ndersa nuk me ka rene ne sy qe ne kete liber autori te kete favorizuar zgjoin lr .Kisha dashur te di se ku shkruan per zgjoin LR diqka me shume .
Autori thote qe me secilin zgjua mund te arrish rezultate te mira por duhet ditur te punosh me te .
pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty23.11.12 19:32

pershendetje:sa per standard te zgjoit horizontal ne at koh eshet marr kryesish ai i mershulit me dimenzion te kornizes 40x40 po ka pasur edhe 40 x30 u hoq nga perdorimi per arsye te ndryshme:punes vetem me korniz po edhe faktorve tjer roitjes ndrrimit te hjeve zhvillimit te shemave ku nji sheme e dyt mesatare veshtir se ka mund te zhvillohe ne nivelin e deshiruar per dimrim pop edhe faktor tjer ka sigurisht. Autori vertet thot se disa bletrrites perdorin gjysem vazhdus mirpo i pari ka qen qe ka bletue me gjysem vazhdus a sa per rrezultat vlen te shikohet ivan veneri ai ende bleton me to ku e ka marr epitetin e farmes bletare dhe njikosisht me rentabile ne regjion.
autori ne faqen 43 i permend edhe zgjin hrizontal po edhe zgjoin lr me vazhdus si autr i vazhduesv ku ka punuar me to. po rezultate arrihet me te gjitha lojet e zgjoive mirpo synimi yn tani eshet qe bletorja te jet rentabile ket mund ta arrisim vetem me tipin e zgjoit i cili i pershtatet tipit te bletores dhe kullotave qe i synojm, te kemi parasysh zgjojet moderne me te cilat do te kemi sa me pak angazhime ku faktori koh luan rol te rendsishem ne qmimet e produktit, zgji i cili i pershtatet teknologjis se bletimit apo pregaditjs ton profesinale si bletar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty12.05.13 18:09

Pershendetje .

Këtë vit ne rrethin e Deçanit (aty ku edhe fillojne Bjeshket e Gjeravices 2656 m, naltesi mbi detare ) kullosa kryesore ka filluar ma heret se zakonisht,pra me 09.05.2013.

Une kemi qene duke u pergaditur per daten 17,18.05.2013 sepse zakonisht me keto data duhej te fillonte kullotsa kryesore (Akacia -Bagremi) .Viteve te fundit kushtet atmosferike jane disi ne disfavor te bletareve ne zonen tone . Sidoqofte ju deshiroj te gjithe bletareve sukses .

Do ti postoj dy foto nga Bletorja ime te dates 11.05.2013 .

Per ti shiquar fotografit pas klikimit mbi Link shtypni (Continue to the media)

Sukses Lumi.


Edituar për herë të fundit nga avni selmanaj në 12.05.13 18:34, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty12.05.13 18:15

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/89/68484985.jpg/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty12.05.13 18:18

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/845/96088416506028699491371.jpg/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty13.05.13 8:03

z,AVNI,pershendetje nga un KASTRIOTI.bletorja MARSHALLA,si kosheret [zgjojet] edhe vendi perreth,gjelberim,per ne qe skemi toka,dhe duam te mbajm bletore ne taracat e shtepive,ju na i hiqni trurin me bletoret tuaja,por sipas diskutimeve qe beni,ju i keni kushtuar shum pun rritjes se bleteve ,dhe e meritoni,frytin e asaj pune te lodhshme,edhe njeher te uroj suksese ne familje dhe ne bletoren tende,nuk mund te rrim pa komentuar punen e shkelqyer qe beni.un KASTRIOTI te pershendes.KLM. queen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty13.05.13 19:00

Pershendetje Zoti Zenollari (Shqiponja krenare ) .

Jam duke i lexuar te gjitha shkrimet ne kete wepsajt ( Ta shfrytezoj rastin e ta falemenderoj Administratorin Valoni qe na mundeson kete bashkpunim te gjithe neve qe komunikojm Shqip .

Kame lexuar shkrimet tuaja ,si fillestar shiqo e lexo literature te thjeshte si pershembull ta rekomandoj nje liber qe eshte edituar ketu ne faqen tone me titull:NJOHURI PËR BLETËRRITËSIN KLEANTHI DHUCI,

Sa i perkete asaj se jeni duke kultivuar bletarin ne tarasen e shtepise po qe se ke besim ne Zotin dhe ne veten tuaj beso qe nje dite do tja arrish qe ta blesh nje cop toke ne periferi te qytetit e ta koltivosh bletarin ashtu si ti deshiron .

Po thua se je fillestar ,te propozoj lexo literatur dhe aplikoje ne praktik .Per mua Bletaria eshte prognoze .
Te propozoj te jeshe fleksibil dhe jo fanatik ,neglizhent dhe dore shternguar (mendoj ne investime ne bletore ).

I nderuar kurdo qe keni probleme vetem pyetni se ketu te ofrojne kshilla duke filluar nga Administratoti Valoni ,Zoti Pashun Memisha e shum bletar tjer te devotshem


Te pershendes nga Deçani. queen queen KLM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pergaditja për kullosen kryesore   Pergaditja për kullosen kryesore - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pergaditja për kullosen kryesore
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Përgaditja e bletëve për kullotën bagremit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: