B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Amat e rreme .

Shko poshtë 
+3
nezir nitaj
ziko zikoi
avni selmanaj
7 posters
AutoriMesazh
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty09.11.12 23:31

1. Amat e Rreme .


Duke pasur parasyshe qe bletet pothuaj se veq kane filluar qe te pergaditen ,mblidhen ne lemeshin dimeror .Nga ne bletaret pasi qe veq kemi kohe te lire ma shum, na mbetet qe te debatojme per probleme te ndryshme ne bletari,mos hezitoni dhe shkruani .
Pershendes te gjith anetaret e forumit .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty12.11.12 23:29

pershendetje:amat e rreme qe nga kohet e herta dihet se ne shoqri egziston nji numer i madh i bletve qe perfaqson amat e rreme te cilat bejn ve, ato jan ve mashkullore nga te cilat lindin brumbuj nga qelizat e puntreve. ka mundsi nga ato larva te behe edhe kupza te ames por rral her lind por edhe kur lind rrall her mbarsohet. amat e rreme aktivizohen ateher kur shoqria e humb amen nuk kthehet nga mbarsimi e cila shoqri nji koh te gjat eshet pa am pa larva , ateher aktivizohen po ka mundsi edhe ne prani te ames te aktivizohen ne keto raste kur ama eshet edobet ne pjellshmeri kur ne shoqri feromoni i ames nuk e pershkon koshern ne tersi kur blete ne muaji gusht e bejn ndrrimin e qet te ames . ne shoqrin e bletes ka reth 50%blet anatomike te cilat i kan te zhvilluara organet gjinital per rritjen dhe leshimin e veve.te gjitha ato blet(ama te rreme)nuk sillen ne menyr biolgjike si blet puntore. sa per ilustri japim nji shembull i cil nuk mundson dhenjen e ames ne menyrat e pershkruara nga autor te ndryshem. bletet qe kan te zvilluara organet gjinitale jan duke leshuar ve apo jo , ndaj ames se dhen sillen sikur ato jan ama. kur e vem amen ne mes te kornizav fitoj pershtypje se gjthqka eshet ne rregul po e hapim te nesrmen e shohim se ama ka fillu me leshe ve e mbyllim shoqrin ne regul pas dy apo tri ditve e hapim shoqrin ama e mbytur pas disa ditve shoqria formo kubzat e ames dhe at nga qelizat e puntoreve nga vet e fekonduar. presim 12 dit lind ama e re normale te cilen e presim qe te mbarsohet mirpo qka ngjan ne vend se te mbarsohet e gjejm amen prap ne dysheme te mbytur. ne ket rast amen e mbyt vetem nji blet(ame e rreme)me nji shpim qka asnjiher sndodh ne shoqrit normale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty13.11.12 0:42

sanimi i shoqris me ama te rreme dhe dhenja e ames se re te mbarsuar ka disa menyra po do ti pershkruaj disa si te sukseshme . shoqria e cila ka mbetur pa am mase 30 dit dhe kan filluar te lindin brumbujt (mashkujt) ne at shoqri kemi vetem blet te vjetra puntore si e till skemi llogari qe ti japim am te re duke llogaritur rrezikun e pranimit dhe mundsin e perfitimt nga ajo shoqri me at veprojm ne at menyr qe e bashkojm me ndonji shoqri te fort ku e largojm nga vindi i vet dhe e shkundim para deres se shoqri se fort ne te njeten koh bletet e te dy shoqrive i sperkatim me ndnji erz ,kornizat e shoqris te cilat kan larva te rreme i shkrijm ato te cilat skan i japim ndnji shoqrie tjeter. me par eshet then se shoqrin e shkundim diku larg bletores 100 apo 150 metra qe amat e rreme te mbesin atj mirpo eshet vertetuar se amat e rreme smbesin po mbesin bletet te cilat smndin te fluturojn si dhe brmbujt qe sfltrojn dot per at ne te shumten e rasteve deshton dhenja e ames se re. te shoqrit e forta te te cilat e vrejm qe amat e rreme vetem se kan filluar te leshojm vez sanimi eshet me i let po edhe perfitim ia vlen qe te rrzikojm(e perdori termin rrezik sepse vertet ka rrezik me keto shoqri jan te pa parashikushme).qe shoqris se bletes me am te rreme deshirjm ti japim amene mbarsume ne pranushmeri me perqindje te lart te pranimit duhet ti ndrmarrim keto masa:i nxjerrim te gjitha kornizat nga shoqria dhe te gjitha i shkundim para deres se koshers apo ne koshere e cila eshet pa korniza bletet do te hyjn ne koshere dhe do te kapen si lemsh per kapakun e kosheres sepse ska korniza ne koshere (si SHEMEapo roj)e mbyllim shoqrin e cil qendron pa ushqim dhe pa korniza mbas 24 orve nga der leshojm amen e mbarsuar e lem njet edhe 12 or pastaj e hapim kosherne dhe i japim korniza te reja me hoj te ri po jo nga ato te cilat i kemi nxjrr nga shoqria mbas dy apo kater ditve e shikojm se si po sillet shoqria a eshet ne rregull. qe amat e rrme te leshojn vez ju duhet te ken hoj dhe te jen te ushqyera ne ket rast se kan as njeren as tjren.shoqris mbas 24 orve te pranimit te ames i japim nji korniz me mjalt -polen , pranija e feromonit te ames endalon sjeljen e bletve te rreme si ama dhe leshimin e serishem te vezeve te pa mbarsuara

.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty16.11.12 23:24

Nuk me kujtohet qe shoqeria me ame te rreme te kete ngritur kupeza , nuk e kam percjellur kete dukuri me ndonje interesim , thjesht , ato i shperndaja neper bletore.
Ndersa disa here me ka ndodhur qe shoqeria qe per shume dite kishte mbetur pa ame dhe pasi kishte pranuar kupezat qe un i veja , ne nderkohe fillonte punen ama e rreme , megjithate pas qeljes se ames se re dhe mbarrsimit te saj , ama e rreme pushonte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty17.11.12 15:03

Pershendetje .
Duke u pajtuar me thanjen popullore me mire eshte qe te parandalohet se sa te sherohet . Bletaret nuk duhet lejuar qe shoqeria e bletes ne bletoren e tij te qendroj nje kohe te gjate pa ame .Poqese ndodhe ko atehere me te vertete eshte shum veshtire ,por jo e pa arritshme qe nje shoqeri e tille te kthehet ne gjendje normale .Une kur vereje nje dukuri te tille veproje keshtu:
1.Posa te vereje se shoqeria e bletes ka hyre ne kete gjendje i hjeke te gjithe remat nga ajo shoqeri duke shkundur bletet .
2.Remat qe kane veze dhe gjenerate i u a japi shoqerive tjera .Remat me mjalte dhe polen i ruaj.
3.Pase 48oresh shoqerise ia kthej remat komplet.Kuptohet ata me ushim dhe polen qe i ruaj, dhe duke i kompenzuar remat e dhanun hoqerive tjera mejehere ja japur Amen e re me kafez .
4. Te nesermen e liroj amen .Dhe qdo gje fillon qe te normalizohet ne kete shoqeri.

Ne ase nje menyre nuk e mbylli deren kosheres sepse shoqeria e bletes ne ni gjendje te tile nuk punon dhe se kjo eshte nje gjendje krize per ate shoqeri te cilen nuk dine ta mmenagjojne amat e rreme. Duke mos u leshuar ne sqarime tjera per kete fenomen jo te deshiruar ne bletari une ju deshiroj suksese bletareve ne pergjithesi e ne veqanti atyre fillestar.Sukses -lumi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty17.11.12 23:05

o avni shoqria e cila e humb amen per ndnji arsye apo mos kujdesi te bletari eshet shoqri pa am; a shoqria e cila nji koh te gjet me teper se 20 dit ka mbetur pa am aty fillojn amat e rreme te bejn vez kuptohet te pa mbarsuara a ju cilat vez apo gjenerat ia ipni shoqrive tjera.une e di se per deri sa te ka vez dhe gjenerat shoqri n uk do te ket ama te rreme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty18.11.12 17:31

Pershendetje ziko:

Une duke menduar se ja vlene te shkembejme mendime rreth pervojave tona me probleme nga ma te ndryshmet ne bletari kame menduar ne kete rast ma shum per te miren e bletareve te rinje .Dua qe te jubeje me dije se nuk jame fillestar .

Ne pergjigjen e juaj se per cilat veze behet fjale ju kujtoj se jemi duke folur per amat e rreme te cillat i leshojne 2,3 e ma shume veze pa kontrolle , qofte ne bazen e hojes (qelise) qofte ne muri , jane veze ma te holla (vogla) se vezet e ames normale . Nese pret qe dikush te kuptoj ty atehere edhe ti mundohu qe ti kuptosh te tjeret .

sukses.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty18.11.12 21:28

po ama qvler kan me ja dhan shoqrive tjera kur ne qdo literatur apo forum rekomandohet qe ato te eliminohen apo te shkrihen ok per at e kam fjalen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty19.11.12 17:09

Pershendetje Ziko;

Duke pasur para sysh se vezet zakonisht i leshojne nen kuroren e njaltit qoft ama e vertete apo ato te rreme dhe duke e pasur parasysh qe ne shoqerite e bleteve tjera munden qe te gjinden rema te zbrazet atehere eshe normale qe mundeshe qe ti nderrosh keta rema .Pra nuk ja vlene qe te eliminohen sepse nuk ka rrezik ne kete rast.

Ziko edhe mendimet e tjereve kane rendesi ,jo vetem ajo qka ti apo une mendojme .Tjeterher kur te shruajsh mos te vije keq qe te PERSHENDESESH. Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty19.11.12 19:45

o pershendetje: po vertet ka ndoshta mjalt po shoqris po ia dham ato krniza me vez te pa fekonduara me hoja te prishura nga qelizat e puntorve ne qeliza te brumbujv ne vetem se e kemi demtu shoqrin e ase si si kemi ndimu sepse shoqria ne vend se te prodhoj blet puntore do te prodhoj brumbuj pa vler do te ket ne koshere hoj te pa pershtatshem per pjell.
ok te pershendes edhe per mrem nuk e kisha se sdesha por nga ngutia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty21.11.12 21:32

Ne ato korniza qe kemi kurore me mjalte mund te veprojme edhe keshtu : me nje thike bejme prerjen e hojes duke ndare pjesen me pjelle nga kurora me mjalte .
Hojet me pjelle shkojne per shkrirje ndersa kornizat me kurorat e mjaltit i vejme ne nje kat mbi tavanin e nje shoqerije , tavani duhet te kete nje vrime dhe bletet per nje kohe te shkurter do bejn pastrimi, bartjen , e mjaltit nga kornizat posht tavanit ne korpus .

Nese me lejohet te bej nje verejtje .
Tema , shum e qelluar , qe ka ngritur Avniu - 1.Amat e rreme , nuk e ka vendin ketu, por tek tema Bleta mjaltëdhënëse (Apis mellifica) , aty kemi vendin per te folur per Amat ne prgjithesi .
Valoni si administrator sigurisht se kete e din me mire .
Faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty22.11.12 21:41

pershendetje:po mundet ne ket menyr te veprojm me larvat mvarsisht ne cilen etap te bletimit jemi persh ne pranver hert deri para kullotes me mir eshet ti vendosim nen gjenerat duke pasur parasysh se bleta nuk e toleron mjaltin nen gjenerat ajo e terjek ket sasi mjalti ku i arrijm keto qellime me te njeten koh; i ikim mundsis se grabitjes e bejm stmulimin e brendshem lirohemi nga hojet e pa pershtatura per nji koh te shkurter te kemi parasysh mjalten e mbyllur duhet ta hapim apote gervshtim me briskun e bletes
Gjat kullotes mund ti vendosim edhe ne depo po qese e dim se mjalta ne fjal eshet e pa ushqyer shoqria apo ndnji trajtimi ndaj smundjeve.
Po edhe pas kullotes veprojm si ne rastin e para kullotes qe mund te jet shum e mir se ardhur per shoqrin qe i plotson rezervat dimrore apo e permison kuroren e shoqris apo ben stmulimin e shoqris per te fituar shoqri te mir per dimrim.
Me ato me vez po qe se jan hoj te mir te pa deformuar mund te veprojm edhe ne ket menyre:posa ti hekim nga shoqria ne fjal i vendosim ne frigorifer apo ndonji vend te ftot qe te qendroji nji koh pastaj i a japim ndonji shoqri tjeter ku ajo i largon shum let vezet dhe ben pastrimin e qelizave ku ne te njeten koh jan te gatshme per pjell per amen e shoqri ne fjal.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty23.11.12 22:07

ziko zikoi shkruajti:
pershendetje:po mundet ne ket menyr te veprojm me larvat mvarsisht ne cilen etap te bletimit jemi persh ne pranver hert deri para kullotes me mir eshet ti vendosim nen gjenerat duke pasur parasysh se bleta nuk e toleron mjaltin nen gjenerat ajo e terjek ket sasi mjalti ku i arrijm keto qellime me te njeten koh;[b] i ikim mundsis se grabitjes[/b] e bejm stmulimin e brendshem lirohemi nga hojet e pa pershtatura per nji koh te shkurter te kemi parasysh mjalten e mbyllur duhet ta hapim apote gervshtim me briskun e bletes
Gjat kullotes mund ti vendosim edhe ne depo po qese e dim se mjalta ne fjal eshet e pa ushqyer shoqria apo ndnji trajtimi ndaj smundjeve.
Po edhe pas kullotes veprojm si ne rastin e para kullotes qe mund te jet shum e mir se ardhur per shoqrin qe i plotson rezervat dimrore apo e permison kuroren e shoqris apo ben stmulimin e shoqris per te fituar shoqri te mir per dimrim.
Me ato me vez po qe se jan hoj te mir te pa deformuar mund te veprojm edhe ne ket menyre:posa ti hekim nga shoqria ne fjal i vendosim ne frigorifer apo ndonji vend te ftot qe te qendroji nji koh pastaj i a japim ndonji shoqri tjeter ku ajo i largon shum let vezet dhe ben pastrimin e qelizave ku ne te njeten koh jan te gatshme per pjell per amen e shoqri ne fjal.

a i ikim mundesis se grabitjes , apo i japim mundesi grabitjes ?
sqarona pak nese mundesh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty15.12.12 22:16

pershendetje: i ikim apo i japim une ne baz te prevojes qe kam dhe praktikave qe kam perdorur gjer tani kam arrdhur ne perfundim se me se miri eshet nen gjenerat ti vendosim kornizat te cilat deshirojm qe ti pastrojm apo ti hekim nga perdorimi per arsye se gjithmon shoqria e cila i ka pasur nen gjenerat kornizat ne fjal i ka pastru apo terhjek mjaltin me shpejt , mjalte ne fjal apo kornizat ika konsiderue si te vetat dhe nuk ka krijuar panik ne shoqri. po i vendosem ne nji kat mbi tavan shoqrija do te terhjek me ngadal sasin e mjaltes ne fjal do te krijoj atmosfer te atill ne shoqri sikur po grabit mjal diku tjeter ku rritet paniku ne shoqri. une kam vrejtur ne shoqrit te cilave i vendosa kornizat e mjaltes per pastrim nen gjenerat jan pastru brenda nates eveuntalisht 2 netve a ku rreth atyre shoqrive te dera apo rreth kosheres nuk u sillshin blet fare kurse te shoqrit ku ,i vendosa mbi gjenerat ato i pastruan shum me ngadal a po qe se kishte sa do pak nektar ne natyr ato vendosen nektar te keto korniza gje qe ma veshtersoj edhe me teper punen ne shoqri ku gjat vezhgimit te bletores kam vrejtur se te ato shoqri ka disa blet te cilat sillen rreth atyre shoqrive qe me la te vie te perfundimi se me se miri per mua gjithmon kornizat per pastrim ti vendosi nen gjenerat. ju kshilloj qe ne sezonin qe vjen ja vlen te provoni ne nji shoqri per te nxjerr perfundim. a nqoftse keni provu mi tregoni te metat e kesaj menyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty17.12.12 22:29

Pershendetje per te gjithe anetaret e forumit .
Sa i perkete temes amat e rreme mendoj qe ne nje menyre eshte arritur qellimi .Bletaret e rinje fillestare kane marrur disa informata shume domethanese qe ne momentin e pare kure te ballafaqohen me kete dukuri ne parqet e tyre te bletarise do te munden qe me sukses te perballem me kete dukuri jo te rralle .Per kontributin e dhene ne kete teme pershendes bletarin Nezir Nitaj dhe Ziko Zikoi.Ne kete teme kisha pasur deshire qe te ishte kyqur edhe Pashun Memisha si dhe bletaret e tjere .


Pershendetje nga Lumi -Deçan sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty25.12.12 21:15

Pershendetje te gjitheve
Për disa kohë nuk e kam ndjekur forumin pasi kam qënë mjaft i zënë,gjithsesi nuk mundem te jem jashte interesit te bletareve
Ndoqa me vemendje diskutimin per Amat e rreme.Ky është një problem për gjithë bletërritësit sado i kujdesshëm që të jetë
Edhe unë kam vuajtur shpesh per vite me radhe nga kjo dukuri dhe dua te them se jam i ngopur me kësi rastesh sa tani e kuptoj që bleta është pa mbretëreshe sa futem ne park dhe vijoj të shikoj cdo zgjua ,ndalem para tij duke kuptuar se dicka me mbretëreshen ka ndodhur.Mungesa e mbretereshes (pasi kane deshtuar dhe cibuqet e ngritura dhe nuk kemi vezë) krijon shenja që bien në sy të bletërritësit të stërvitur:
a-Zhurma karakteristike e perplasjes se kraheve që është ndryshe nga ajo e ventilimit,por i ngjason zhurmes se nje blete e cila me vështirësi gjen familjen e saj dhe tek dera e zgjoit e vetmuar përplas krahët me zhurmë specifike ,për të treguar se “po ju kërkoj , ku jeni,më keni humbur”
Zhurma vazhdon non stop perdite me radhe derisa te shfaqen vezët e mbretëreshës së rreme
b- Del me herët se te tjerat jashtë zgjoit dhe më vonë futet brenda saj
c-fluturime pa kuptim rreth zgjoit sikur diçka kërkojnë
d-Kur manipulon me zgjoin nje pjesë e bletëve nuk të ndahen ,jo për të të pickuar ,tregohen të “dashura” me ty
e-Shkojnë në kullotë shumë pak në krahasim me bletët e zgjojve të tjerë,vini re grumbullimin e polenit një nga treguesit që bie në sy ,ky zgjua bie pak ose gati asgjë pasi këtë ushqim e kërkojnë larvat ,për derisa nuk ka të tilla detyrimisht nuk ka kërkesë për polen dhe mëngjesi deri para drekës është koha për grumbullimin e polenit ne sezonin e verës,periudha tjetër është ajo e mjaltit në këtë kohë ka fluturime për grumbullimin e mjaltit por gjithashtu prap me pakice janë fluturimet por gjisesi më të larta
--Shumë nga mënyrat që janë trajtuar për zëveëndëaimin e amave të rreme në këtë forum nuk janë të përshtatshme ose janë pak të vlefshme.Nuk dua të ndalem pse ato krijojnë shumë punë për hicgjë.Në zgjua mund të kemi më shumë se një amë të tillë dhe numuri i tyre nuk mund të pengohet nga kolonia përderisa ato nuk prodhojnë feromon që të dallohen nga zgjoi,në rast se ato do të prodhonin feromon sigurisht do të kishim vetëm një të tillë pasi do të diktoheshin nga bletët punëtore dhe ato në saje të instiktit do të mbanin vetëm njërën.Problemi i shkundjes larg zgjoit e të tjera si këto janë pak të efektshme ose aspak
--Largimin e të gjithë kornizave .Futim një kornizë me qeliza të porsa vulosura le të ketë dhe shume pak vezë dhe pjellje,rekomandohetq ë korniza e marrë nga një zgjua tjetër mundesisht të mos ketë qeliza bosh dhe në se ka ushqejeni zgjoin porsa e futni që edhe ato të zihen. Pra nuk lejojmë që të kemi pjellje nga amat e rreme .Pas tre ditësh futni cibuk ose mbretëreshë të izoluar .Me daljen e mbretëreshës së re në se është e krijuar rishtas pra është e pafekonduar do të prresim derisa ajo të pjellë,gjate tërë kësaj kohe duhet të jemi të kujdesshëm te shtojme edhe një tjetër kornizë të jetë e mbushura me ose me pjellje plot ose me mjalte,ushqim plotë qe të mos lejojmë amat e rreme të pjellin ,ditëen e njembedhjetë futim kornize për pjellje( kur mbretëresha del nga cibuku),ndërsa për ato të fekonduarat pasi i nxjerrim nga izolimi.Sigurisht që do të kemi dy palë pjellje dhe kjo duket ditën e shtatë dhe te tetë kur do të kemi dhe qeliza te vulosura mashkullore dhe qeliza femerore>Mos u merakosni se meshkujt nuk do të arrijnë më shumë se një të pesten e kornizës së parë .Në kornizën tjetër që do të shtoni ky fenomen nuk ndodh më .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty26.12.12 23:03

ziko zikoi shkruajti:
pershendetje: i ikim apo i japim une ne baz te prevojes qe kam dhe praktikave qe kam perdorur gjer tani kam arrdhur ne perfundim se me se miri eshet nen gjenerat ti vendosim kornizat te cilat deshirojm qe ti pastrojm apo ti hekim nga perdorimi per arsye se gjithmon shoqria e cila i ka pasur nen gjenerat kornizat ne fjal i ka pastru apo terhjek mjaltin me shpejt , mjalte ne fjal apo kornizat ika konsiderue si te vetat dhe nuk ka krijuar panik ne shoqri. po i vendosem ne nji kat mbi tavan shoqrija do te terhjek me ngadal sasin e mjaltes ne fjal do te krijoj atmosfer te atill ne shoqri sikur po grabit mjal diku tjeter ku rritet paniku ne shoqri. une kam vrejtur ne shoqrit te cilave i vendosa kornizat e mjaltes per pastrim nen gjenerat jan pastru brenda nates eveuntalisht 2 netve a ku rreth atyre shoqrive te dera apo rreth kosheres nuk u sillshin blet fare kurse te shoqrit ku ,i vendosa mbi gjenerat ato i pastruan shum me ngadal a po qe se kishte sa do pak nektar ne natyr ato vendosen nektar te keto korniza gje qe ma veshtersoj edhe me teper punen ne shoqri ku gjat vezhgimit te bletores kam vrejtur se te ato shoqri ka disa blet te cilat sillen rreth atyre shoqrive qe me la te vie te perfundimi se me se miri per mua gjithmon kornizat per pastrim ti vendosi nen gjenerat. ju kshilloj qe ne sezonin qe vjen ja vlen te provoni ne nji shoqri per te nxjerr perfundim. a nqoftse keni provu mi tregoni te metat e kesaj menyre.


pershendetje ziko.
hojet qe deshiroj ti heq nga perdorimi zakonisht edhe un i vendosi nen gjenerate , mirepo un e kisha fjalen per hojet qe i kisha ndar , prere , me thike dhe mjalti ne keto hoje , korniza, rrjedh , pikon dhe me mire eshte te pikoj mbi tavan se ne dysheme .
vertet mjalti bartet me shpejt nese vendoset nen gjenerate , mirpo edhe rreziku per te provokuar grabitjen eshte me i madh e edhe me rrezik eshte atehere kur ne hapim mjaltin e vulosur me ndonje mjet .
te gjith e dime qe bletet mjaltin e vendosin mbi gjenerate , larg nga dera , me qellim qe ta mbrojne me lehte nga bletet grabitese dhe ne kete rast mjaltin nen gjenerate bletet e konsiderojne si te pa mbuluar mire dhe te pa brojtur dhe per kete e bartin ne vend me te sigurt , mbi gjenerate .
nje kujdes te shtuar duhet pasur ne periudhen e pergaditjes se bleteve per dimer , ne rast se hojet e zeza qe i kemi vene ne katin e pare per tu pastruar nga mjalti, ato shpesh mund te jene "fajtore" qe lamshi dimeror te vendoset ne keto hoje te zbrazta ,qofshin ato edhe vetem 2 korniza dhe shoqerin e pret denimi me i rende .

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Amer
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 5

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: puntorja mer roline e memes   Amat e rreme . Empty28.08.14 20:41

kur mema humb aksidentalisht, dhe i vendos nje meme tjeter ne kafaz me ushqim qe e hapin bletet, pas 2 deri 3 dite.
fillimisht e pranuan memen e re por kur e kontrollova pas nje dite e kishin mbytur. Futa ne koshere nje korniz me veze  dhe e kontrollova serishte pas 7 ditesh , nuk kishin krijuar çibuk (mbreteresh).

Kame frik se ndodhem ne rastin me ekstrem , kur puntoret marin rolin e memes, sepse ne koshere ka mbi 1 muaj qe nuk ka pjedhje te re.sepse me ate qe di une ne keto raste nje nga bletet puntore kur nuk ka vez dhe mbreteresha nuk egziston ne koshre, mer roli e mbretereshes.
une nuk mund ta dalloj dote kete puntore (mbreteresh)

ju lutem me ndimoni si ta zgjidhe problemin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lekazh
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty19.10.14 21:08

nese puntorja ka marr rolin e memes at her mund ta dallosh ne disa menyra jan nga dy vez ne 1 hoje po ashtu qet vez edhe ne hojen ku ka pak polen nese ka ksi shenja at her ti ke am rrense ne i themi ne kosov.Menyra qe e bej un personalisht eshte e marr krejt koruben dhe shkoj shum larg parkut te bleteve dhe e shkundi te gjith bleten ne tok dmth ajo blet rrense duhet te eliminohet .
kurse te parku i bleteve duhet te bejm alkohol me uj ta perzijim dhe ti lagim bletet te parku i bleteve ne menyr qe kit bleten qe e kemi shkundur te futen ne park tek bletet tjera...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty26.07.15 21:44

pershendetje , si duket e kam rastin ne 3 familje te tilla me ama te rreme por cilen metod te pordori .me thuani cila metod eshte e sukseshme pasi ka mendime e kundershtime te dukshme ne mes te parafosve me lart,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Amat e rreme . Empty
MesazhTitulli: Re: Amat e rreme .   Amat e rreme . Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Amat e rreme .
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» amat e reja ma cilsore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: