B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Vjelja e qumështit

Shko poshtë 
+4
abi
Besjan
Valon Mustafi
Shpetimi
8 posters
AutoriMesazh
Shpetimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty19.01.11 21:45

Deshiroj Te di nga ju dikush a ka ndonje metod per me nxjerr qumshtin e bletes per vetem qe esht Makina E posatshme per nxerrjen e qumshtit kerkoj pergjegjje Ju Faliminderit per mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty19.01.11 23:50

Shpetim une nuk kam pervoje ne nxjerrjen e qumeshtit te bleteve, por besoj se ndonjeri nga koleget tjere mund te te jape pergjigjen e duhur.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Shpetimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty20.01.11 14:55

Po qumshti i bletes a Nxirret nga Veza e ames apo nga Bleta se po nije shum fjal qe po thone me ksi shtage te akullores kane nxjerr njerzit une per veti jo !?
At'her kerkoj pergjegjje Nga Dikush ju Faliminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty20.01.11 16:11

Shpetimi shkruajti:
Po qumshti i bletes a Nxirret nga Veza e ames apo nga Bleta se po nije shum fjal qe po thone me ksi shtage te akullores kane nxjerr njerzit une per veti jo !?
At'her kerkoj pergjegjje Nga Dikush ju Faliminderit

Shpetim sigurisht qe qumeshti nuk nxjerret prej bleteve. Qumeshti i bleteve vjelet prej amëzorëve (kupezave te amezes). Vjelja behet me lugeza speciale ose dhe me pompa vakumi.

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Besjan
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty21.02.11 17:46

Shpetimi shkruajti:
Deshiroj Te di nga ju dikush a ka ndonje metod per me nxjerr qumshtin e bletes per vetem qe esht Makina E posatshme per nxerrjen e qumshtit kerkoj pergjegjje Ju Faliminderit per mirkuptim

Pershendetje Shpetim, tek ky linku ke nje liber ne anglisht per bletet dhe produktet e tyre, shife se eshte goxha interesant.

http://www.megaupload.com/?d=9F5RR3BU
Mbrapsht në krye Shko poshtë
abi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty20.03.11 17:37

prsh nga abi,lidhur me nxjerrjen e qumshtit te memes ka literature te bollshme porse sado qe lexojme ne eshte e pakapshme nese nuk e kemi provuar ne praktike,ende se kam provu me nxjerr por kete vere dot mundohem ta nxjerri
besoj se edhe kete pjese te puneve rreth bletes dot mund t`a mesoj edhe ne praktike.
teoria thote keshtu se nese dojme me perfitu qumsht duhet ta largojm amen nga bleta e ta leme ne ndonje nukleus,e ushqejm bleten me sherbet sheqeri,bletet e reja kur ta ndien mungesen e emes menjehere fillojn t`i mbushim kupezat me qumsht dhe kjo mund te vilet pas 72 oresh ose 4 dite
kjo metode perdoret per sasi te vogla te qumshtit por nese deshirojme te perfitojm me shume qumesht ka disa metoda tjera a
shpresoj se edhe ato dot mundohem t`i tregoj
nese kam harruar ndonje gje me falni por jam munduar qe te perfitojme te gjithe nga njeri-tjeri
ju pershendes nga ferizaji . . .klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiVjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty29.05.11 20:32

ne te tregon dikush ma shum rreth kesaj dhe ma kjart dhe qysh me largu matken tana masanej kur ta fusim pale a do ta pranojn...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiVjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty15.06.11 23:54

ja shikone kete foto se si eshte qumshti dhe kur duhet me nxjerr
Vjelja e qumështit Dita45fig2gvg
dmth nxirret kur te behet keshtu si ne foto per ta pasur ma kjart..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty02.09.13 21:58

Sot lexova ne forum per vjeljen e qumshtit te bleteve.Dua tju tregoj bletareve te rinj se qumshi i bleteve nxiret dhe duke qene mema ne zgjua.Ne katin e pare[qe eshte zgjoi] lihet mema, pastaj vendosim diafragmen, dhe me pas vendosim katin e dyte. Ne katin e dyte behet procesi i shpernguljeve te larvave ne kornizen e shartimit, ne kete kornize vendosim rreth 30 kupeza,qe te pakten ne kohen e kullotes bletet e reja do te kapin 25 kupeza. Mundesia eshte te marim rreth 10gr qumesh pa i ushqyer bletet me shurup.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty27.10.13 20:45

Shpetimi shkruajti:
Deshiroj Te di nga ju dikush a ka ndonje metod per me nxjerr qumshtin e bletes per vetem qe esht Makina E posatshme per nxerrjen e qumshtit kerkoj pergjegjje Ju Faliminderit per mirkuptim
pershendetje ka shum metoda per nxjerrjen e qumshtit nuk esht problem metoda e nxjerrrjes me lug druri apo plastike po r duhet kushtuar kujdes metodes te nxjerrjes ka shum metoda por cilen metod ta perdoresh familja duhet me qen maksimalisht e fort si dhe duhet te ket kullos te fort metoda me prezencen e mbretreshes ne zgjua dhe pa prezencen e mbretreshes ne zgjua metoda e pare mund ta punosh nje izolator me rrjet te hanemanit per 3 apo 4 korniza dhe ta fusesh mbretreshen ne te pasi te vulosen te gjitha larvat jasht izolatorit e fut kornizen me kupza te amzorve te pregaditur paraprakisht ne kupza te punuara nga dylli ose te plastikes ti blesh ne bletari duhet ta transferosh nga nje larv shum te re dhe ta hjeqesh nje korniz ne pjesen tjeter te zgjoit the ta fusesh kornizen ne kupza dhe mbas 72 oresh duhet ta hjekesh kornizen i fshin bletet dhe nda kupzat hjek te gjitha larvat pastaj mbledh qumshtin me nje lug druri ose plastike dhe keshtu perserit disa her koh pas kohe mbretreshes duhet ti fusesh ne izolator korniza me hoje te punuara edhe metoda e dyt metoda esht e njejt po r duhet te hjeket mbretresha dhe kjo familje shum shpejt dobesohet te metoda e par mundehs edhe pa izolator nes esht bleta ne 2 korpuse vetem e ndan me rrejt te hanemanit dhe korpusin e2 e qet te gjith pjellen e vulosur nje psjegim n epila te shkurta ja dhe foto
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty27.10.13 20:46

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/936267_10200685665257361_1267574848_n.jpg
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty27.10.13 20:46

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/970303_10200682280812752_1544413107_n.jpg
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: vjelja    Vjelja e qumështit Empty27.10.13 20:52

rrahim grainca shkruajti:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/936267_10200685665257361_1267574848_n.jpg
une qumshtin e qes me nje shiring sterile dhe pastaj ne shishe qelqei qe mbyllen me tap gome
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Malush Bytyqi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR ,52 cop, 1 top bar hive experimet

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty14.05.14 10:33

Pershendetje Rrahim, Paske apliku nje metode mjaft te lehte dhe praktike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Vjelja e qumështit Empty
MesazhTitulli: Re: Vjelja e qumështit   Vjelja e qumështit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vjelja e qumështit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vjelja e mjaltit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Qumështi i bletëve-
Kërce tek: