B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 pyetje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
skenderaj65
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 25

pyetje  Empty
MesazhTitulli: pyetje    pyetje  Empty06.09.16 13:02

Te nderuar  miq
Kam  nevoje  per  ndihmen  tuaj  .
1-Gjat  kontrollit  te  koshereve  gjeta  nje  koshere  pa  meme  
A jane  te  mira  memat  qe  dalin  ne  kete  muaj ?
2-ne  njren  koshere  gjeta memen  por  nuk  kish  asnje  pjellje  te  re  dhe  as  te  vjeter   por  kish  vetem  mjalt
me  mize kishte  boll
si  veprohet  ne  keto  raste ?
me  respekt  
xhezmi  skenderaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : langstroth

pyetje  Empty
MesazhTitulli: Re: pyetje    pyetje  Empty07.09.16 17:21

skenderaj65, per mendimin tim:
1. Vendos 2 korniza me pjellje, njeren me te fresketa dhe tjetren te me vjetra. Pas 5 ditesh nese shikon cibuqe te formuara lere 3,4 c me te medhenjte dhe risko deri ne 10 tetor, nese mema eshte fekonduar dhe fillon pjelljen (28-30dit mbas dites se vendosjeve. Pastaj ushqeje fuqishem por shto edhe 1 kornize tjeter me pjellje.
2. vendos kornize me pjellje te fresket. Mema qe shikon duhet menjehere do filloje te pjelle. Nese shikon qe filluan cibuqet mbas 5 ditesh, ose nuk ka pjellje te fresketa(pra mema nuk ka pjelle perseri) largoje memen se eshte e e re e pafekonduar(ose edhe e vjeter shume, ose e semure).
...........Shiko se mund te japi ndonje mendim dikush nga mjeshtrat ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
pyetje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Forumi :: Forumi dhe rregullorja-
Kërce tek: