B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Shënimi i amës me ngjyrë

Shko poshtë 
+5
Artan
Valon Mustafi
bajgora3
Dukagjini
defo
9 posters
AutoriMesazh
defo
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty14.02.11 19:09

A ESHTE I DAMSHEM DHE SI SHENOHEN ME NGJYR MATKA ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty14.02.11 20:59

po eshte e mundur, shiqo postimin, por se pari ushro ne brumbuj, pasaj ne ama.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty15.02.11 12:08

Shenimi i ames me ngjyre eshte praktik por ngjyra eshte vetem 6 muaj e qendrueshme, pas 6 muajve fshihet nga ama.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty15.02.11 18:10

Per ngjyrimin e ames perdoret edhe korrektor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
defo
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty21.02.11 0:38

faliminderit per pergjigjen ...............
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty19.03.11 23:01

Une i shenova mbretereshat (matkat) me copa te vogla plastike te rrumbullakta ( zgjodha njgyren e verdhe, por mund te zgjedhesh dhe njgjyra te tjera po te duash, varet nga viti) duke i ngjitur ato ne kurrizin e tyre me nje ngjites special.
Jane me te dukshme dhe qendrojne deri ne fund te jetes se mbretereshes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty09.04.11 20:51

Prap une.

Javen qe shkoi shenova nje matke me nje cope te rrumbullaket plastike njgjyre jeshile.

(njgjyra jeshile nuk e di nese eshte ngjyra e vitit por per mua eshte me lehte te dalloj jeshilen nga e verdha).

Kur rifuta matken ne koshere pashe qe bletet ishin pak te exituara dhe pata frike se mos e vrisnin. Por gjate kontrollit te sotem pashe qe gjithshka ishte normal.

Ketu keni linkun per videon qe bera dhe shkarkova ne youtube.Miqesisht

Artan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty12.04.11 17:44

Une matkat i ngjyrosi me ngjyre te kaltert sepse kjo ngjyre dallohet mjaft ne koshere dhe gjetja e matkes eshte me e lehte.

Ngjyrosjen e bej ne menyre te thjeshte duke e kapur amen me njeren dore, ndersa me tjetren me flomaster e ngjyrosi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: uu   Shënimi i amës me ngjyrë Empty02.10.11 19:55

une si bletar i ri pa pervoj. I kam ngjyros amat ne koke me ngjyr speciale per blet ,e njeres ame kogjo shum ira ngjyra . Pra u ba gati gjysma e bardh tani pyes ndo njerin prej juve se a do te damtohet gjat kohes dimrore .Ju pershendes dhe pres nji pergjegjeje nga ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty03.10.11 20:26

Fehmi ka gjasa qe ngjyra (boja) t'i shkaktoje probleme matkes, vecanerisht ne pjesen e syve por edhe ne abdomen.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty04.10.11 22:52

Ju pershendes dhe ju falenderoi per sygjerime.Per mu eshte viti itret qe mirrem me bletari dhe kam nji numer te kosiderueshem shoqerish ,ket e kam ba vetem pa ndonji ndihm te as kujt sepse nuk njoh bletar te mirefillt qe te bashkpunoi. Dhe tani me vjen mire qe ndoshta nuk do te hezitoni nese kerkoi ndihm nga ju pra edhe nji her ju pershendes dhe ju pergezoi per ket pune qe e beni per te ndihmuar neve fillestarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty10.10.11 21:05

fehmi sojeva shkruajti:
une si bletar i ri pa pervoj. kam ngjyros amat ne koke me ngjyr speciale per blet ,e njeres ame kogjo shum ira ngjyra . Pra u ba gati gjysma e bardh tani pyes ndo njerin prej juve se a do te damtohet gjat kohes dimrore .Ju pershendes dhe pres nji pergjegjeje nga ju.

Pershendetje

Une sugjeroj qe fjala matke te mos perdoret ne terminollogjine e bletarise pasi rrjedh nga sllavishtja do ishte e udhes te perdoret cilesimi i saj si -mbretereshe- ose - mëma- qe jane pjese e fjalorit shqip
Shume bleterritesa te rinj(bletare) kane veshtiresi per gjetjen shpejte te mbretereshave dhe detyrohen te bejne bojatisjen e mbretereshave.Eshte me se e sigurte qe ato e demtojne ate pasi pengojne deri në një farë mase kryerjen e plote te funksioneve te saj
Unë ju sugjeroj se do të lodheni pak (me bleten eshte kenaqesi lodhja) per gati dy tri vjet dhe Ju menjehere do t'i gjeni ato shpejt pa patur nevoje t'i bojatisni

Pashuni nga Gjirokastra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty10.10.11 21:48

Pershendetje Pashun.
Gjuha shqipe eshte mjaft e pasur dhe per kete jemi krenare.

Une nuk do t'a kisha quajtur mbretereshe se vertete ajo nuk e ka ate rol ne koshere. Per gjithcka ne koshere vendosin bletet, kurse ama ose mema vetem zbaton urdherat.

Termi matke nuk besoj te rrjedh nga sllavishtja por i njejti mendoj te jete huazuar nga sllavet si shume fjale tjera!


Cdo te mire.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty10.10.11 22:07

Pershendetje Valon nga Gjirokastra
Nuk kam kundershti duke krahasuar mbretereshen e Amglise ( se dhe ajo pak funksione kryen ne shtetin e saj por Anglia bën dhe pa atë ) ndersa zgjoi nuk mundet pa nje mbretereshe prandaj tek ne thirret kështu
Edhe Ruset ne literaturen e tyre e qujane Matka ,Iliret apo dhe me heret pellazget nuk kane qènè kurrë pranë tyre
Greket e lashte perhere te pare mësuan të nxjerrin verë nga mjalti prej ilireve
Historiani i lashte grek per iliret shkruan: -Iliria vend i begate ku lopet pjellin nga dy vica dhe burrat pijne vere nga mjalti-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty10.10.11 22:24

Pashun Memisha shkruajti:
Pershendetje Valon nga Gjirokastra
Edhe Ruset ne literaturen e tyre e qujane Matka ,Iliret apo dhe me heret pellazget nuk kane qènè kurrë pranë tyre

Ndoshta ke te drejte Pashun Wink

Cito :
Greket e lashte perhere te pare mësuan të nxjerrin verë nga mjalti prej ilireve
Historiani i lashte grek per iliret shkruan: -Iliria vend i begate ku lopet pjellin nga dy vica dhe burrat pijne vere nga mjalti-

Ndersa ketu nuk pajtohem. Greket e vjeter (jo keto te sodit) apo helenet jane te nje gjaku me pellazget, pra kemi te bejme me nje popull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty12.10.11 21:48

Pershendetje zotri Pashun Memisha. Edhe une e perkrahu mendimin e juaj qe emertimi matka,te mos perdoret ne fjalorin tone shqip sepse emerimi shqip mbretnesh ose ame apo mame tingellon shume me mire dhe si duket edhe veshi e pranon me mire.Por ky eshte mendimi im. JU pershendes gjitheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Diotima
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
DiotimaShënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty12.10.11 22:14

Ne e përdorim; Mëmëza.

Ndersa fjala "Matke" ka nje kuptim tjeter ne zonen tone Jugore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty12.10.11 22:38

Valon
Nuk kam qene i vemendshem ne lidhje me mendimin tuaj te dhene qe si populli ilir dhe ai grek apo Helen jane te nje gjaku
Dihet mjaft mire se perhere te pare ne shkrimet e historianeve greke ,vete greket jane dyndur ne ballkan rreth shekullit te VII para Krishtit
Ata citojne (nuk e mbaj mend fjale per fjale):-ketu jeton nje popull barbar te quajtur leleg
te tjere e kane cituar pellarg
Fjala leleg eshte shqip -lejlek me kete kane dashur te thone popull i bardhe (se vete greket kane qene te zeshket ku dhe sot dominon popullate e zeshket ndersa pjesa e bardhe e popullates se sotme greke eshte me origjine ilire -te greqizuar dhe te pershtatur-shenimi im)
fjala pelarg nga albanologe te ndryshem trajtohet me kuptime te ndryshme por mua me perlqen me shume sqarimi i dhene -pjell te bardhe -pra rrace e bardhe
Qe te dyja fjalet kane kuptimin e njerzve te bardhe ndryshe nga ata(greket-helenet)
-ne citimet e tyre per Iliret thuhej .....te gjate,flokeverdhe etj
Sigurisht qe te dy popujt kane jetuar bashkarisht sepse nocioni i sotem i shtetit nuk ka qene i njejte me per kohen per te cilen flasim ashtu si ne nje kohe me te vone mund te kujtojme organizimin e bizantit nen juridiksionin e te cilit ishim dhe ne ku fliteshin te gjitha gjitha gjuhet dhe ishte pa kufij shteterore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty12.10.11 23:24

OK pajtohem. Do ja nderrojme emrin temes Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty14.10.11 9:57

kisha shtru nji pytje valon per ju. Cfar pune ka tani rreth bleteve ne ket muaj te tetorit qe kan mbet pa u kry e mund te kryhen ende. pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty06.11.11 8:21

urime festa e kurban bajramit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty06.11.11 22:05

Qe une gafurri po te pergjigjem shiqoe kalendarin per bletarin qe e kom poste ne forum aty e ke pergjegjjen me te mira fehmi um fal ti valon qe dhash ni pergjeje por mundesh edhe ti ti prgjigjesh fehes tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Shënimi i amës me ngjyrë Empty
MesazhTitulli: Re: Shënimi i amës me ngjyrë   Shënimi i amës me ngjyrë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shënimi i amës me ngjyrë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qumështi i amës
» bllokimi i ames
» Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës
» Karrem (tërheqës) luzmash (rojesh)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: