B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiFekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty10.06.11 21:52

Veza me ngjyrë të në ditën e 3 (fig.1)
Larvë (moltings disa) Dita e 3 të Ditës 8 ½(fig.2)
qeliza Mbreteresh e mbuluar ~ Day 7 ½(fig.3)
Cibuki ~ Dita 8 deri në daljen (fig.4)
Paraqitja ~ Dita 15 ½ - Dita 17 (fig.5)
Fluturimit martesor (s) ~ Dita 20 - 24 (fig.6)
Veza hedhjen ~ Ditën e 23 dhe deri (fig.7)


Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Kupaembreteresheete Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Dita45fig2 Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Mbretereshaembyllurd Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Kupambretereshesdita Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Kupaembyllur Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Hedhjaevezevengambre Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Vezetefresketa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiFekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty15.06.11 23:08

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Procesiimbretereshes
Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Lavrateebletevekured
Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Mbretereshagcg
Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Mbretereshaa
Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Mbretereshaaf
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty31.10.15 23:34

Prrshendetje koleg bletar.besoj se jeni mir te gjith.kam nje pytje fekondimi i ames a behet nga brumbujt a asaj kosherje apo edhe nga brumbujt e koshereve te tjers ju flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MELEQ MUÇI
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : KOSHERE

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty01.11.15 7:34

Fotografit te lutem nuk mund ti shikojm. faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty02.11.15 23:28

Pershendetje koleg bletar.besoj se jeni mir te gjith.kam nje pytje fekondimi i ames a behet nga brumbujt a asaj kosherje  apo edhe nga brumbujt e koshereve te tjers ju flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty12.12.15 21:02

Përshëndetje Prishtinasi. Në përgjithësi fekondimi bëhet nga brumbujt e koshereve të tjera.
Shumë kritere hynë në fazën e fekondimit. Në përgjithësi brumbujr ndodhen në zona të caktuara dhe ammat "mëmat" e pa fekonduara bëjnë fluturime drejt zonave ku janë grumbulluar brumbujt. Me fluturime të shpejta amat, seleksonojnë brumbujt më të shpejtë apo më rezistues, kjo me qëllimin që të përmirsojnë gjenetikën. Por në qoftë se fluturimi i fekondimit bëhet një ditë ku koha prishet shpejt ose mbas një periudhe kohe me shi dhe një hapësirë të shkurtër dielli,amat preferojnë brumbujt e zonës ku ndodhet kosheria. Ne si bletar mund të provokojmë fekondime me brumbuj të seleksionuar. për këtë ka dy mënura të paktën që praktikohen dhe që jam në dijeni, mbase ka dhe të tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty11.02.16 14:30

Zoti poreci pershendetje . Kam disa pytje por te kisa lut me na treguar se si mund i formojm amat vet hap pas hapi sa duhet te lem kosheren pa ame qe ti formojn amzoret e vendosur ne kubza sa dit duhet yshqyer at koshere para se ti vendosim vezet ne kubza pwr formimin e amave . Sepse ket po kam deahir te di ju faleminderit per kohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty
MesazhTitulli: Re: Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.   Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: