B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.

Shko poshtë 
+4
rrahim grainca
Fatmir Latifi
aroganti
Artan
8 posters
AutoriMesazh
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty31.03.11 10:42

Miredita miqt e mi bletare.

Duke pare qe vitin qe kaloi humba 3 mbreteresha (matka), ne 6 koshere qe kisha, vendosa qe kete vit te krijoj “rezerven” time te matkave.
Idea eshte te kem 4-6 matka ne rezerve ne rast se do te kem ndonje aksident gjate veres me ndonje nga kolonite e bleteve ose te fus ne dimer me shume koloni per te qene i sigurte qe veren tjeter do te mbetet dicka.

Jane dy mundesi :
Duke pare qe nuri i matkave per te cilat kam nevoje eshte i vogel do te ishte me e lehte ti blija nga ndonje bletar tjeter kur ato te jene akoma ne fazen e “cibukut” se sa ti krijoja vete.

Problemi……. :

Ne te dyja rastet do te perdor nukleuse te vogla per fekondimin e mbretereshave. Jane mini-Koshere ku futen afersisht 100 blete dhe qe sherbejne per fekondimin e matkave.

Duke mos patur mundesine ti zhvendos ato ne me shume se 3 km, do te me duhet qe pasi ti kem mbushur me blete ti fus ne nje bodrum (ose vend te erret te fresket) per afro 4 dite , perjudhe gjate te ciles do te fus dhe cibuket ne keto mini-koloni. Dhe me pas do ti sjell mini-kosheret ne bletore.

Kam shume frike se kur ti sjell mini-kosheret ne bletore bletet do te kthehen tek kosheret e para nga te cilat i mora ne fillim.

Meqe eshte e para here qe po praktikoj kete metode , cdo mendim ose eksperience e juaja ne kete subjekt do te ishte shume e mirepritur.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
aroganti
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty17.06.12 12:51

pershendetje per te gjith , Jam bletar i ri , Nese ka dikush qe mund te tregoj , sa dit sgjat prej at dit qe e pregadit , nji vee per mbretresh deri ne celjen e saj , dhe sa dit para celjes izolohet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatmir Latifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty19.06.12 22:55

Pershendetje Artan sa i perket largimit nese ske mundsi mi largu 5 km ateher i shtin mini kosheret nen hije dhe jav mbyllderen me mrezh si nuk ka mundsi me dal bleta ndersa mu ajros mundet pas tri dite jav hjek rrjetat dhe jav qel derene shef vet se ske me pas problem dhe nuk kan me tu kthy blet ne kosheren ku kan qen per arsye se per tri dit e harrojn marrin tjeter er ngase kan pas edhe po te dojn mu kthy ma nuk i lajn mu hy vetem ki kujdes pasi ato duhet te ushqehen pasi te terrohen jav qet 0.25 liter sherbet ndersa ne ushqimore gjat dites vendos uj .
ndersa per tju pergjigjur edhe Arogantit se sa dit i duhet ames per te qel : ames i duhen 15 dit per te qel diten e 16 te gjitha amat jan qel ndersa deri ne diten e 28 ja nis me ba vo dmth gjat asaj perjudhe ama apo matka mbarsohet ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty25.06.12 15:24

aroganti shkruajti:
pershendetje per te gjith , Jam bletar i ri , Nese ka dikush qe mund te tregoj , sa dit sgjat prej at dit qe e pregadit , nji vee per mbretresh deri ne celjen e saj , dhe sa dit para celjes izolohet?
pershendtje nje veze i nevoitet 3 dit deri sa te transferohet ne larv pastaj nese ushqehet me qumsht te posaqshem per mbretesha pas 16.5 dite praktikisht lind mbretresha kjo eshet nje spjegim ne pika te shkurta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty26.06.12 15:06

Te nderuar
Un jam nje bletar i ri ket vit kam startue me 9 koshere ne prill ne muajni maj sipas kshilave se duhet ti vendosi edhe nga nje kat me qellim qe mos te lshojn por prap disa lshuan dhe tani disa me kan lshue dhe tani ikam 14 dhe jam i knaqur, para 3 dite i kontrollova vet por sipas mendimit tim edhe pse i kam vendos katin e dytë ende nuk kishin dal me perjashtim te dy koshereve te cilat nuk kan lshue a mund te me thot dikush pse
Pershendetje te gjithë bletarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kosovarja
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : dy

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty08.07.12 11:03

dritoni pyetje tani kam fillu mu merr me bletari i kam ble dy shoqeri i kam nda prej dy shoqerive i kam formu gjithsej pese shoqeri, ne keto shoqerit e reja ishin formu ama te vogla desha nje kshillim prej jush faliminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valzimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : bleta

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty08.07.12 11:38

Pershendetje! Unë sivjet kam fillu me u marre me blete,e kam blere nje,dhe shitesi me ka thene qe eshet 1 vjeqare,sipas tije ajo nuk ka leshu ende,kur e kam bler saktesishte me 12 qershor, ajo ka qene 7 rame me miza blete,propozimi i tije ka qene qe me ja vendos edhe katin e 2 pas nje jave nese du me marr mjalte sivjet me shume,ose me lane ashtu pa ja vendos katin 2,qe pas nje kohe te shkurte te leshoj e te behen dy blete,,un ashtu kam vepru ,ngase kisha deshir te me leshoj ,e ti bej 2,ajo nuk leshoj,edhe pse ai me pati thene qe nese nuk i vendosi katin e 2,ajo me date 23 qershor e tutje duhet te leshoj e te behen 2,un e prita daten 30 qershor,e ajo nuk lshoj. Masnej i vendosa katin 2,tash mire shume po punon. Vetem deshta me pyte nese mundet dikush mem nidhmu sadopak me njohuri,se kure eshte koha e fundit per me i nxjerre mjaltin,dhe qfar sasie duhet nxjerre,e qfar sasie duhet lene qe ta kete si ushqim, Tek ne eshte vendi shume i mire per kullosa,fshati im quhet Blinajë,e ka marr emrin e tille, ngase eshte i perbere ne mase te madhe nga Blini,dhe menoj qe eshet nje kullose shume e mire per bleten, Ju pershendes shume,me gezon fakti qe jam pjestar i kesaj faqeje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty11.10.12 17:11

vlaznim me vjen mir qe ke fillu me u mar me blet po se pari te kshilloj qe ju te lexoni paksa literatur per bleten:biologjia e bletes,krijimi i bletores, teknologjia e blet rritjes, smundjet e bletes dhe trajtimi i tyre,pas gjith pregadtjes duhet te veni ne praktik me ndimen e ndonji bletari me prvoj e me dije.Keni vend te pershtatshem per blet rritje.ajo te cilen e postuet nuk perputhet:zhvillimii shqris 7 korniza,roitja(leshimi),vendosja e katit jo por eshet dashur qe shoqria te arrij zhvillimin ne 10 korniza dhe ateher te veprojm me vendosje te katit, apo e ndaj shoqrin ne dy(po une nuk preferoj)sepse per rritje te numrit te shoqrive preferj rritje artificial:i prodhoj amat apo i blej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty
MesazhTitulli: Re: Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.   Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krijimi i Matkave te reja dhe fekondimi ne MiniPlus.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fekondimi (Mbarësimi) i Matkës.
» amat e reja ma cilsore
» Krijimi i nje familjeje me ane te nukleuseve.
» Karakteristikat fizike te Mbretereshave (matkave)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: