B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Metoda e bletërimit në zgjoin LR

Shko poshtë 
+4
Pashun Memisha
Aleksshehu
Valon Mustafi
gafurrarifi
8 posters
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty27.12.11 17:26

Valon a kishe mujt qe bletarve te ri dhe te pa pervoj qe te na tregosh ndonje METOD te Bleterimit prej fillimit pranveror . Dmth. si pergaditen bletet para kulloses kryesore, si ta rritemi shumimin e bleteve te dobte a po familjet e dobte dhe per sa koh behet, dhe naj METOD tjeter te pershendes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty27.12.11 18:47

gafurrarifi shkruajti:
Valon a kishe mujt qe bletarve te ri dhe te pa pervoj qe te na tregosh ndonje METOD te Bleterimit prej fillimit pranveror . Dmth. si pergaditen bletet para kulloses kryesore, si ta rritemi shumimin e bleteve te dobte a po familjet e dobte dhe per sa koh behet, dhe naj METOD tjeter te pershendes.


Gafur, une te them te drejten nuk i parapelqej kosheret LR, prandaj edhe vetem 2 i kam ne bletore dhe nuk planifikoj te zgjerohem me to. Me siguri ka ndonje bletare me me teper pervoje se une sa i perket bleterimit me LR. Po sidoqofte do gjej kohe dhe do shkruaj ate se si une bleteroj me keto koshere.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty27.12.11 20:00

Te falenderoj per pergjegjje por eshte mir qe te na tegosh bilem nato kosheret ne te cilat bleton ti se ndoshta nuk eshte shume ma ndryshe me LR, ose net na trgon donje bletar tjeter me pervoj.

Te falenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty13.01.12 22:51


Valon a kishe mujte te na trgosh neve per zgjojet qe i perdor ti ndoshta edhe neve na kish interesu qe jon ma te mira dhe ma te perdorshme me punu me to ne bletari se zgjojet qe i perdoremi ne siq jan LR . DB. etj.

Jam kureshtar te di edhe per koshere te tjera se si punohet me to ne bletari donje metod apo form tjeter te atyre koshereve ne qoftse nuk ju rendoj per te na treguar neve bletarve te ri.

Faleminderit ne mirkuptim nga Gafurri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : Lr

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty15.01.12 12:12

pershendetje a mund te me tregoni metoden e pergatitjes ne kosheret 10-kornizeshe flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty17.01.12 21:04

Pershendetje te nderuar kolege
Une vete kam modelin e zgjojve te tipit LR>Ky ka qene dhe vazhdon te jete standarti i zgjojve tek ne ,modelet e tjera nuk praktikohen.
Une duke mos i njohur tipet e tjera praktikisht nuk mund te jap asnje opinion Ne gjithe Jugun perdoret tipi qe perdor edhe une ,pasi ka qene i perqafuar nga Universiteti i Bujqesise
Po keshtu dhe shteti fqinje Greqia perdor vetem kete tip(dihet se Greqia eshte nje nga vendet me te zhvilluara ne Europe per bletarine)
Kerkesave per trajtimin e bleteve per t'i bere ato te gatshme per prodhim me ketet tip zgjoi une shkurtimisht po jap nje eksperience timen
-Se pari zgjojet ne fund te muajit mars(per Gjirokastren) klasifikohen ne tre kategori :
A - E dobet kur zgjoi ka 3 rruge mize
B-E mire kur ka 4 rruge mize
C-Sh e mire kur ka mbi 4 rruge mize
(Rruge mize quhet hapesira midis dy kornizave e mbushur me blete)
Nga zgjojet C dhe B ka garanci prodhimi per sezonin
Ndersa A nuk ka gjasa per te arritur te jete prodhuese
Per A e vetmja zgjidhje eshte forcimi i saj me pjellje te vulosura nga C
Stimulimi i te gjithe bleteve me ushqim gati i perditshem ne nivellin 200 gram shrebet sheqeri apo pelete e te tjera ushqime qe tregetohen
E mira do te ishte qe sherbeti i sheqerit te permbaje te bardhe veze dhe qumesht pa yndyre
Stimulimi me ushqim duhet te ndiqet me vemendje pasi mund te ndodhe qe te jepet me shume nga sa duhet dhe te depozitohet duke penguar zgjerimin e pjelljeve.
Kujdes! Ne situaten qe poleni eshte shtuar ne kullote ushqimi duhet te jete i pranishem per te moslejuar depozitim me shumice pasi ka dy probleme se pari depozita e polenit nuk i pergjigjet shtimit te pjelljes se mbretereshes per shkak te mospeputhes me stimulim ushqimi
se dyti kur duhet te korigjohet Ky "defekt" i yni jo i bletes kemi humbur mbase dhe nje rruge mize shtese
Ne fund te muajit prill duhet te kemi zgjojet me 8 deri 10korniza me pjellje te cilat jane te garantuara per prodhim
Ne kete moment kur jemi duke pergatitur katet per efekte prodhimi per eleminimin e roitjes dhe ndertimit te hojeve te reja ushqimi duhet te jete i bollshem
Ushqejini fort pa cka se mund qe ne katin e siperm mund te depozitohet ndoshta 1 dy apo tre korniza me ushqimin e dhene(keto korniza ose shenohen ose futen poshte ne katin e pare me qellim qe te mos jene pjese e vjeljes se mjaltit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : Zgjua

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Sa mund te prodhoj mjalt nji familje ne tre kate LR per vjelje.   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty23.12.12 22:18

Pershendetje, kjo pytje ju dedikohet bletareve me shum pervoj, te cilet kan pervoj dhe mund te din se sa mund te jep maximalisht mjalt nji shoqeri e fort ne tre kate LR.
Fjala eshte per vjelje, pamvaresisht asaj sasije qe duhet ta ket per dimer. flm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty23.12.12 23:13

pershendetje tiki:shoqrit tre katshe ne lr kan 30 korniza ku 10 korniza i jepen ames per zhvillimin e gjenerates a maximum 20 i vem ne depon e mjaltit dhe po qe se i mbush te njizetat me mjalt ateher logarisim sasin e mjaltes ku nji korniz e plot peshon 2.5-3 kg x20 korniza na del 50-60 kg mjalt e pa centrifugume maximum a po qese e cntrifugojm nji korniz jep 2-2.5kg mjalt x 20 korniza na del 40-50 kg mjalt per shoqrin ne fjal ky eshet maximumi mendoj a shoqrit e forta mbledhin me teper se kjo sasi po jo gjithmon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty05.12.13 19:33

pershendetje kur flasim per zgjojet lr keto zgjoje u shpiken se pari ne amerik ne fillim te bletimit me kete tip nuk ishte i knaqur edhe vet patentuesi deri sa ndodhi qe nej vit ne vjesht djali i tij ne nje bletore kishte harruar gjysme katet ti ja hiqte dhe si pasj ato blet ne pranver u zhvilluan shum me shum se herave tjera sepse po te lihet bleta vetem me nje kat esht shum pak keshtu qe uen besoj qe e met e ketyre zgjojeve jan kornizat e ulta keshtu qe me ket tip te zgjojeve ka shum metoda te bletimit me te nese perdoret gjysme kati ather mun te arrineh rezultate te mdjaja po r ghyme kati nuk duhet te lihet gjith mon siper tash po e pershkruaj nje meton bletimi me gjysme kat ne pranevr famijles ne nje kat i qitet diafragma pastaj gjysme kati dhe ne ket koh edhe stimulohet familja te gjith ushqimin qe i jepet e depoziton ne gjysme ka kurse ne kornizt e plota lirohen dhe keshtu ama i mbush me ve kjo sherben per forcimin e familjes pasi qe kornizat e gjysme katit bletet i llogarisin si kurora permi pjell dhe nesa ka kkullos te fort i shtohet edhe kati i dyte permbi te parin i qitet diafragma pastaj gjysme kati pasi ama te kalon ne katin e 2 i qitet edhe nje diafragm ne mes 2 kateve ku pas 10 diteve hjeket kati qe ka qen ne dysheme kati pa am dhe kati qe ka qen am deri tani q ei bije kati i 2 leshohet ne dysheme i qitet diafragma qitet gjysme kati dhe qitet kati i par qe esht me pjell te vulosur pasi qe para 10 dite e kmi blloku amen ne katin tjeter pasi te del kjo pjell lirohet vendi per me depozitu nektar pasi qe gjusme kati ner ket kat eshte me mjalt bletet me ni her fillojn me mbush ket kat me mjalt

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty05.12.13 19:42

pasi te njeket mjalti i fundit per kete sezon gjyme kati qitet peremi dysheme e pastaj kati baz me kete veprim arrihen shum perparesi pasi qe bleta instiktivisht nuk duron mjalt afer deres fillon ta zhvendos e ta qes siper dhe fillin me kete mjalt te beje kurora me ket zhvendosje ames i krijohet pershtupje qe po vjen sasi e nektarit dhe si pasoj rrit numrin e vezeve dhe kjo e forcon bleten numerikisht kur dihet se pa s kesaj kohe te gjitha blelt qe lindin jan bleet te dimrit nje gjysme kat per plot me mjalt mund ti ket 10 deri ne 12 kg mjalt nje sasi e mjlates qe ska mundur te zhvendoset zhvendoset ne pranver ku prap kjo esht nje stimulim per amen kjo ke efekti i gjysme katit do flasim edhe per metoda tjera pasi me zgjojet lr ka shum metoda bletimi ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty13.12.13 21:40

Rrahim keto qe po naj pershkrun ajon prej pervojes tende apo i ke lexu me naj liber , umfal qe po te veti se ne qofte se i ke prej pervojes tende un gezohem se kjo eshte ni pune e mrekullushme per ni bletar te ri. Te pershendes me te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty01.06.14 21:56

gafurrarifi shkruajti:
Rrahim keto qe po naj pershkrun ajon prej pervojes tende apo i ke lexu me naj liber , umfal qe po te veti se ne qofte se i ke prej pervojes tende un gezohem se kjo eshte ni pune e mrekullushme per ni bletar te ri.       Te pershendes me te mira.
te pershednes i nderuar une keto metoda bletimi se pari i kam lexuar e pastaj me i kam futur ne funksin por me veshtirsi jo aq let sa e kam pershkruar te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty01.06.14 22:38

Urime Rrahim Grainca vetem per para me zhvillimin e bletaris dhe suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lipjani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty02.01.15 11:59

Pershendetje per te gjite e posaqerisht per Rrahim Graincen se naj paska dhan ni metod te mire
E une deshta me bo ni pytje lidhur me pjesen e dyte qe na i ka dhan zoti Grainca
Aty ku thot pas hjekjes se mjaltit katet vendosen keshtu, dyshemeja 1/2 dhe kati baz dashta me dit se qysh vepron mas kti veprimi me gjysem katin, a lihet ashtu deri ne pranver apo behet ndrrimi e vendeve para dimrimit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty
MesazhTitulli: Re: Metoda e bletërimit në zgjoin LR   Metoda e bletërimit në zgjoin LR Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Metoda e bletërimit në zgjoin LR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» EV - Teknologjia e bletërimit
» Receta për përgatitjen e pogaçeve.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: