B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Koha dhe bleta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty10.12.13 10:09

Pershendetje pjesemarresve.ZHvillimi dhe modernizimi i çdo fushe sot ka bere shume hapa gjigande me ane te kerkimeve dhe eksperimenteve te shumeta qe jane bere dhe behen per te rritur prodhimin e futur teknologji te reja ne çdo fushe po keshtu dhe ne fushen e bleterritjes,
Eshte mire qe te kemi nje fjalor te perbashket per emertimet e veglave te punes te materialeve,e elementeve te tyre qe perdoren ne bleterritje sepse quajne " diafragme " "rrjeten" qe nuk lejon kalimin e mbretneshes dhe te meshkujve por vetem te bleteve punetore, quajne "diafragme" ate qe une do ta quaja "zbrazese bletesh" qe lejon kalimin e bleteve ne nje drejtim e qe vendoset 12 -36 ore para sa te terheqim mjaltin nga kosherja e qe jane disa lloje.DIAFRAGME quhet ndaresja qe eshte nje trup hermetik (kompesate ose material tjeter) qe vendoset mbrenda ne koshere paralel me kornizat dhe qe sherben per te ndare kosheren hemetike o pothuajse hermetike ne dy pjese ose per ta ngushtuar ate ne funksion te forces se familjes se bletes.
Duke pare qe Shqiperia eshte ne hapat e pare te ketij zhvillimi ata qe fillojne dhe duan te investojne ne kete fushe duhet ta nisin nga lloji i kosheres ose zgjoit qe jane sot ne perdorim duke njohor mire anet pozitive e negative te seciles qe jane 1-DADANT-BLATT dhe  2 -LANGSTROTH dhe kjo e dyta eshte me e perhapur ne shqiperi. Sepse ne funksion te tyre eshte zhvilluar dhe industria qe i mbeshtet keta nevoja. Shkurt kosherja dadant-blatt arrin rezultate me te mira per prodhimin e mjaltit ndersa langstroth ka rezultate me te mira per shtimin e numerit te bleteve.
Kush fillon kete profesion fisnik duhet te kete ide te qarta dhe nje formim profesional per te arritur maksimumin e rezultateve qe kerkon koha sepse ky profesion nuk ka si prodhim fitimprures vetem mjaltin por dhe,polenin,propolin,qumeshtin e shejte te bletes,bleten,mbretneshat,pakon e bletes,dyllin e tjera.
Ne shqiperi qumeshti i shejte bletes kushton 4000 leke te reja per 10 g, dhe ta shesin per qumesht italian nderkohe qe ne itali prodhohet vetem 3% e nevojave italiane pjesa tjeter d.m th. 97 % vjen nga kina . Qumeshti italian kushton nga 10 -15 euro per 10 g,dhe qumeshti kinez ne itali kushton 3-4 euro per 10 g natyrisht me cilesi me te ulet keto per çmimet me pakice  faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: koha dhe bleta 1   Koha dhe bleta Empty15.12.13 23:42

Pershendetje pjesemarrseve. Jane vetem 2 modele kosheresh Langstroth dhe Dadant-Blatt sepse dhe industria ploteson vetem keta nevoja per materialet qe nevojiten.
Tregu sot ka shume nevoje per prodhimet e bletes por ata duhet te jene te nje cilesie te larte dhe mjalti duhet te jete  vetem i nje flore (vetem i nje luleje)
Eshte i ndaluar perdorimi i antibiotikeve dhe i shume ilaçeve qe nuk jane te regjistruara in BE sepse ndotin mjaltin dhe ulin cilesine e tij.
Nuk trajtohen bletet gjate periudhes se prodhimit mjaltit per çfaredo semundje (varroa, gjenerata etj).
Deri ne vitet 80 ne Evrope  kane qene perdor antibiotiket por duke pare rezultatet jane ndaluar me ligj ,tani per semundjet e gjenerates (peste amerikane apo peste europea) bleta duhet te asgjesohet dhe materialet e tjera duhet te digjen perfshire kosheren .
Kete smundje duhet ta zbulujme ne kohe  sepse kjo blete duke qene e dobet sulmohet nga bletet e tjera dhe keshtu perhapet semundja  tek bletet e tjera dhe i humbasim te gjitha si rregull kjo bleterritje duhet te izolohet e te mmerren masat e duhura.
Kosherja qe kushton me shume n.q s kemi mundesine mund ta rikuperojme vetem ne kete mynyre duke e trajtuar ne nje qender te specializuar me rreze ultraviolet per disefektim ose ta vendosim ne temperature 150° per 30 minuta sepse sporet e pestes americane resistojne deri ne 120° ose kushteve te ambientit deri ne 35 vjet.
Jane bere ekperimente duke i ushqyer nje numer te caktuar familje bletesh me ushqim te ndotur me spore te pestes amerikane dhe kane kostatuar qe jo te gjitha familjet e bleteve jane te semuara .Rezultati propabiliti me i madh per tu infektuar kane familjet e dobeta e rracat ibride e dege te rracave qe kane me pak imunitet, prandaj ne ne shtimin e bleteve duhet ti kushtojme nje rendesi shume te madhe dhe seleksionimit te rraces.
Nga eksperienza  mos kryqezoni rracat sepse me e mira eshte ajo e vendit qe ka mbijetuar deri me sot sepse ne vendet e zhvilluara nuk ka rraca te pasterta dhe keto po e vuajne por eshte shume vone.   Nje thenie e vjeter Italiane"gruan dhe buallin merre nga vendi yt"
Rracat ibride kane shume te theksuar dhe ethen e ndarjes ne pranvere,n.q.s bleta ndahet (lamtumire blete lamtumire mjalte per ate vit).
Duhet te perdoren rrjeta penguese e mbretneshes qe mjalti te mos ndotet nga gjenerata
Mjalti duhet te vilet vetem nga katet e siperme dhe kornizat e tyre nuk duhet te kene pasur gjenerate e polen sepse keto i japin shije tjeter mjaltit d.m.th. ulin cilesine ,pastaj dhe keto korniza (hoje) ruhen me mire sepse propabiliteti i prekjes nga tenja eshte me e ulet ndesa ata korniza qe kane pasur gjenerate e polen ne qofte se nuk trajtohen i shkaterron tenja 100% gjate ruajtjes pra duhet te vendoset rrjeta penguese.Mjalti i katit te pare nuk vilet per ta tregetuar por perdoret vetem per te ushqyer bletet ,une nuk e vjel kurre n.q s shoh se ka shume ia kaloj ndonje kornize ndonje blete me te dobet ose ndonje blete te ndare per ta ndihmuar.
Per te marre mjalte te vetem nje luleje katet e mjaltit siper duhet te vendosen dhe te terhiqen me fillimin e mbarimin e lulezimit te asaj luleje,mjalti  duhet te kete nen 18% lageshtire ndryshe fermentohet kjo kur 80% e kornizave jane te izoluara me dyll mjati eshte i pjekur.
Duhet te kemi shume kujdes per mjatin e pare sepse dhe temperaturat dhe lageshtira e ajrit ne pranvere nuk ndihmojne bleten per pjekjen e mjaltit sepse bleta per te bere 1 kg mjalte mbledh 4 kg nektar.
N.q s bleta e mbush katin  dyte me mjalte vendoset kati tjeter poshte katit qe ka mbushur dhe n.q.s ka lulezim te bollshem dhe eshte blete e fuqishme  1 jave i duhet per te mbushur nje kat, p.sh kemi dy blete njera ka 50 000 blete dhe tjetra ka 100 000  blete ajo me 50 mije prodhon 10 kg mjalte ajo me 100 mije nuk ben 20 kg mjalte por shumefishin mund te beje 40-60 kg mjalte  pra sa me e fuqishme me shume  prodhon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty17.12.13 20:47

pershendetj nje sqarim mjaft permbledhes nga ju zoteri qumshti i memave nga kina ka perfeshi tregun europian sepse ne kin mesataren pe rne koshere ne vitin 1997 e kan pas 10 kg qumsht blete ,kjo o nje sasi e konsiderushme tek ne ka pas shum vite qe mjalt skemi mundur ti vejlim 10 kg per nej zgjua gjat nje sezone pra ku qumsht nuk mund te ket perebrjen bio kimike si qumshti qe prodhohet tek ne sepse ne kin e ushqejn bleten me prodhime sintetike kinse zevendesues te polenit si dhe bim te modifikuara gjenetikisht pra konsumesit e treva tona dueht te informohen lidhur me keto dukuri te faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty18.12.13 21:20

Pershendetje te gjithe pjesmarresve. Po pergjigjem pak me gjate zotit Grainca po te bej krahasimet me lindjen dhe perendimin.
Duke njohur sh. mire kete profesion njoh shume mire dhe prodhimet qe arrihen te merren me teknologjine e sotme ne mynyre qe puna jone te  justifikohet tek kostoja e prodhimit dhe te jemi dhe kokurues me te tjeret si per sasine e cilesine po ashtu dhe per çmimin sepse bota eshte e globalizuar dhe ne nuk jemi jashte saj.
Mbrenda ketij tregu nuk mund te jesh krenar e fitues per sasine e prodhimit shume here me te vogel sa kina dhe çmimet 2,5 deri 3 here me te larta sa italia ose perendimi, ku do ta tregetosh kete prodhim?
Ne Kine arrin te marrin 5 kg per koshere qumesht blete ne vit dhe kete e arrin:
-Me pune
-Eshte vendi i pare ne bote per teknologjine e prodhimit te qumeshtit te bletes.
-Ka nje universitet qe ben kerkime shkencore ne seleksionimin e modifikimin gjenetik te rracave per shtimin e prodhimit e tje...... .
Per bimet OGM (modifikuar gjenetikamente) keto nuk kane as mjalte.
Cilesia e dobet e prodhimit kinez qe e kam cilesuar qendron te ilaçet qe perdorin per trajtimin e semundjeve e paraziteve te bletes dhe tek ambienti i ndotur i ketij vendi idustrial.
Parametrat qe matet sot qumeshtit te bletes eshte permbatja e ujit qe duhet te jete 64% deri ne 68% n.q.s ka me pak eshte i vjeter (i skaduar) dhe n.q.s kame shume se 68% uje eshte i modifikuar dhe ky ruhet ne temperaturen 0° - 4° celcus per 18 muaj.
Krahasohemi me Italine:
Ne Itali (perendim) marrin mesataren 1 kg per koshere ne vit = 1000-1500 euro shitje me pakice.
Ne Shqiperi çmimet 2,5-3 here me te larta se ne Itali  llogarisim per çmimin me te ulet te Italise  1000 euro x (2,5-3)= 2500-3000 euro per koshere ne vit (jane pak ?)
Me falni nuk e di çfare teknologjie prodhimi perdoret ne Shqiperi por nqs marrin 50 g per koshere ne vit keni te drejte se çmimi duhet ta justifikoje koston e prodhimit.
Per sa i perket mjaltit n.q.s nuk e pergatit dhe e ndjek bleten siç duhet gjate gjithe vitit edhe 10 kg mjalte si mesatare jane shume faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Horizonti Plus
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 10

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty28.04.14 6:23

U pershendet te gjithve jam bletar i ri dhe kisha pas deshir me dit se kur oshte koha me i shtu kosheret une kosheret i kam Daden bllat dhe kam 10 koshere dhe a mundet nga koshere daden bllat te shtoj ne kosher LANGSTROTH kisha dash ni pergjigje nese ka mundesi dikush me me keshillu jeni te nderum u pershendes te gjithve dhe suksese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty28.04.14 22:34

Mirmbrema pershendes te gjithe anetaret.
Familjen e bleteve mund ta ndashe ne dy apo me shume familje (kushtezohet nga forca e familjes dhe koha kur e ndan,mundesite per te pasur mbretenesha te fekonduara,eksperienza, mund ta rindash perseri etj) nga muaji prill deri ne fund te korrikut nga pervoja muaji gusht eshte shume vone.
Ne ndajen e bleteve ka shume mynyra falenderojme bleten qe i pranon,toleron shume mire dhe gabimet tona dhe nje bleterrites i kujdeshem duhet te mbaje shenime e te nxjerri konkluzione per çdo aspekt te veçante ne mynyre qe te mos perserisi te njejtin gabim.
Kur e ndan familjen e bleteve ne mynyre tradicionale duhet te keni parasysh ajo familje nuk prodhon mjate per ate vit dhe pikerisht ky momet qe nje bleterrites vendos per shume arsye te mos prodhoje mjalte eshte momenti me i mire i ndarjes se familjeve nga muaji prill deri ne korrik
Eshte mire me punuar me nje model zgjoi sepse eshte e veshtire te punosh me dy lloje sepse telainat kane permasa krejt te ndryshme faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Horizonti Plus
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 10

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty23.05.14 6:41

Pershendetje z. skuqi g flm per keshillen jeni shum i qarte po me interesonte edhe dicka ju si bletari me provoj si do te ishte ma mir per shtimin e kosheres a te mar mbetreshen dhe ta vendoj apo te le cka vet ta bejn . mendoj se jam i qaret ne pyetjen nese ka dikush te me pergjigjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR-

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty01.06.14 22:58

skuqi g shkruajti:
Pershendetje te gjithe pjesmarresve. Po pergjigjem pak me gjate zotit Grainca po te bej krahasimet me lindjen dhe perendimin.
Duke njohur sh. mire kete profesion njoh shume mire dhe prodhimet qe arrihen te merren me teknologjine e sotme ne mynyre qe puna jone te  justifikohet tek kostoja e prodhimit dhe te jemi dhe kokurues me te tjeret si per sasine e cilesine po ashtu dhe per çmimin sepse bota eshte e globalizuar dhe ne nuk jemi jashte saj.
Mbrenda ketij tregu nuk mund te jesh krenar e fitues per sasine e prodhimit shume here me te vogel sa kina dhe çmimet 2,5 deri 3 here me te larta sa italia ose perendimi, ku do ta tregetosh kete prodhim?
Ne Kine arrin te marrin 5 kg per koshere qumesht blete ne vit dhe kete e arrin:
-Me pune
-Eshte vendi i pare ne bote per teknologjine e prodhimit te qumeshtit te bletes.
-Ka nje universitet qe ben kerkime shkencore ne seleksionimin e modifikimin gjenetik te rracave per shtimin e prodhimit e tje...... .
Per bimet OGM (modifikuar gjenetikamente) keto nuk kane as mjalte.
Cilesia e dobet e prodhimit kinez qe e kam cilesuar qendron te ilaçet qe perdorin per trajtimin e semundjeve e paraziteve te bletes dhe tek ambienti i ndotur i ketij vendi idustrial.
Parametrat qe matet sot qumeshtit te bletes eshte permbatja e ujit qe duhet te jete 64% deri ne 68% n.q.s ka me pak eshte i vjeter (i skaduar) dhe n.q.s kame shume se 68% uje eshte i modifikuar dhe ky ruhet ne temperaturen 0° - 4° celcus per 18 muaj.
Krahasohemi me Italine:
Ne Itali (perendim) marrin mesataren 1 kg per koshere ne vit = 1000-1500 euro shitje me pakice.
Ne Shqiperi çmimet 2,5-3 here me te larta se ne Itali  llogarisim per çmimin me te ulet te Italise  1000 euro x (2,5-3)= 2500-3000 euro per koshere ne vit (jane pak ?)
Me falni nuk e di çfare teknologjie prodhimi perdoret ne Shqiperi por nqs marrin 50 g per koshere ne vit keni te drejte se çmimi duhet ta justifikoje koston e prodhimit.
Per sa i perket mjaltit n.q.s nuk e pergatit dhe e ndjek bleten siç duhet gjate gjithe vitit edhe 10 kg mjalte si mesatare jane shume faleminderit.
pershendetje per te gjith edhe uen desha nje replikim per zoteri skuqi shpjegim i bukur por une smund te pajtohem me pohimet e tuat ti mund te besh krahasime mes lindjes dhe perendimit por ama e potencove se e nejh kete profesion esht me e leht te bashk bisedojm at her esht e vertet se me teknologjit e sotme esht shum me e let te arrihen rezultate te mria ne shum lemi por tek qumshti i bletes duhet te kesh ne mend edhe shum fakte tjera kur flitet per cilesin sepse teknologjija te ndihmon por ajo nuk mund ta prodhon vet dhe dihet se qumshti prodhohet ne kushte te veqanta vetem nga bletet e reja dhe ne gjendje bollaku me ushqim kur potencova cilesin pata parasysh nje fakt te rendesishem asnje literatur bletarie nuk e rekomandon prodhimin e 2 e me shum turnuseve te mbretreshave ne zgjoin e njejt per nej sezon dhe rekomandon numer me te vogel per arsye te vertetuara shkencerisht sa ma e vogel te jet numri i mbretreshave te rritura nga ajo familje cilesia esht shum me e madhe si dhe mosha e larves rekomandohet po sa e qel nga veza per arsye sepse qe ne moshen e re te ghitha larvat ushqehen me qumsht por por dallimi ne mes nej larve te blets puntore dhe te mbretreshes e ben vetem qumshti ky esht nje fakt qe ti duhet ta kesh parasysh kete keto jan aryst qe potencova mes dallimit te cilesis sa me i madh te jet prodhimi me e ulet esht cilesia ne smund te jemi krenar per sasin e paket qe prodhojm sepse vendet tona nuk mund te permbushin kerkesat tona e mos te flasim per eksport .ne kin ne vitin 1997 kan marr 10 kg qumsht blete per koshere ti potencove me pun shum mir ,por kur une me lart e ceka ne kushte te veqanta pata parasyh nej fakt qumsht prodhohet vetem konsumohet nje sasi e madhe ushqimi e veqmas poleni qe esht baza e prodhimit te qumshtit per te prodhuar 10 kg duhet nje sasi kolosale e polenikur dihet se ajo ne gjendej normale gjat nje sezoni shpenzon te pakten 30 kg polen pra per te podhuar 10 kg qumsht si tepric duhet te ushqehet me zevendsues proteinik per te prodhuar at sasi ketu qendron dallimi ne cilesi kur dihet se bleta nuk prodhon qumsht per per nevoja afatgjata ose per ta deponuar vetem per nevoja te doemosdodhme dhe afat shkurta kina ka e shum se 3000 fabrika per prodhimin e qumshtit esht vend qe prodhon shum por ky esht nej prodhim shum delikat sa do qe te kesh teknologji duhet nje ushqim i pasur dhe nej insekt qe ta prodhoj sa i perket bimeve te modifikuara e keni gabim nes mendoni se nej bim nuk mund te modifikohet qe te prodhoj nektar mund te modifikohet te merr shum cilesi tjera e lere ma te prodhoj ose te tais nektar me shum se ne gjendje normale vendi pe rte cilin folem kina esht ne hapa te modifikoj ushqimin tradicional te tij orizin te prodhoj gjak njeriu e si smund te modifikoj nej bim te prodhon nektar qe ajo e prodhon por jo ne sasin e deshirushme se pse bota e globalizuar ne shumicen e rasteve lyp vetem sasi me shum rregullore regullohet tregtimi i produkteve te bletes edhe nese bletet kan kullosur ne fushat me bim te modifukar at her ne tiketen e produktit final duhet te ceket se ka prej ardhej nga bimet e modifikuara i pershendes te gjith e veqmas ty zoteri skuqi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty21.06.14 0:22

pershendes te gjithe pjesetaret e forumit.
pergjigjem pyetjes horizont plus
ndarja e bleteve ka shume mynyra me e mira eshte ajo qe i jep rezultate me te mira secilit.
ndarja e bletes me ane te nderhyrjes tone ka per qellim te shtojme numerin e familjeve te bletes ne mynyre qe pranveren e ardhshme te kemi dy apo me shume familje te fuqishme ne prodhim nqs nuk arrijme kete duhet te kerkojme mynyra te tjera.
sipas pervojes time eshte mire ta ndash familjen e bletes ta spostosh mbi 3 km dhe ta lesh 48 ore orfane ta hapesh ti prishesh çibuket qe ka filluar te ndertoje dhe ti fusesh mbretereshe te fekonduar sepse per 4-5 dite mbreteresha fillon te depozitoje veze nqs do ta beje vete mbretereshen duhen 30 dite.
menyre tjeter eshte dhe me i fut çibuk te gatshem 14 ditesh ne kete rast fiton dy jave kohe por keto menyra qe cilesova kerkojne me shume pune dhe zotesi.
nqs per shume arsye nuk ecen siç duhet ndimoje duke i dhene hoje me ushqim, hohe te ndertuara nga familje te fuqishme,duke i futur kovat gati per te lindur etj por kujdes qe familjet tjera te mos jene te semura.
eshte mire qe bletet e ndara nqs nuk ka shume lule (nektar) ti ndihmosh me ushqim te lengshem stimulant por kujdes sulmimet,grabitjet nga bletet e forta faleminerit e pune te mbare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty23.06.14 22:57

pershendetje , kam nje pytje kam dy blet dhe jan te forta me antar shum te bletve punetore ,kontrollin e bera dje e djele dhe vrejta qe ka edhe vez te fresketa edhe hoje te mbyllura gati per ty qelur .por mua me brengos qe nuk kan formuar qibuk per ti ndar artificialishet .mund te me ndihmoj ndo kush se eshte me mir te veproj qe te formojn qibuk per ti ndar madej,pra ka mjaft antar kam vendos edhe katet e dyt mund te me ndihmoj ndo kush ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: koha dhe bleta 2   Koha dhe bleta Empty30.11.14 0:55

Pershhendes te gjithe.
Varroa problemi numer nje ne bleterritje
Sot bletrritja po jeton veshtiresite me te medhaja per luftimin e varroas qe gjithnje e me shume po fiton imunitet ndaj prinçipeve aktive qe perdoren sot ne bleterritjen moderne keto jane te dhena te studimeve dhe te shkences sot.
Sot nuk mjafton te perdorim vetem i nje prinçipi aktiv kunder varroas.
Sot duhet te bejme nje qarkullim te prinçipeve aktiv kunder varroas, pra duke mos perdorur vetem nje prinçip aktiv kunder saj dhe duke e kombinuar ate me teknikat e bleterritjes.
Trajtimet kimike duhen te behen gjithmone pa pranine e kateve me mjalte sepse trajtimi ne prani te mjaltit siper e ndot ate dhe eshte i ndaluar tregetimi.
Eshte mire ta njohim pak dhe ciklin biologjik te varroas qe ta luftojme ate sa me me sukses.
Nje varroa gjate jetes se saj praktikisht ben 2-3 cikla riprodhimi ne laborator ka arritur dhe 6-7 cikla riprodhimi.
Varroa 1/3 e saj gjendet ne fazen foretike mbi trupin e bletes dhe 2/3 mbrenda ne gjeneraten e mbyllur, per riprodhim ku mbrenda ne gjeneraten e mbyllur nuk e demton asnje prinçip aktiv (mendohet se e arrijne avujt e acidit formik ).
Varroa hyn mbrenda qelizes ku ka gjenerate te rritur, e fekonduar (preferon gjeneraten e meshkujve) disa ore para se te mbyllet me dyell dhe shkon ne fund te qelizes ku ushqehet me shpenzimet e larves,ku lind varroa te reja dhe keto varroa te reja fekondohen motra e vellezer bashke mbrenda ne qelize dhe kur lind bleta dhe keto varroa te reja dalin jashte qelizes te fekonduara, pra mjafton vetem nje varroa per te infektuar nje familje blete.
Varroa çdo muaj e dyfishon numrin e saj prandaj eshte shume e rendesishme ne pranvere te nisemi me numer sa me te vogel varroa mbrenda kosheres.
Nqs ne koshere arrin numri i varroas nga 3000-6000 familja e bletes vdes sepse varroa perhap dhe nje virus qe se bashku çojne fatkeqsisht ne humbjen e familjes bletes.
Temperaturat e uleta dhe lageshtira e favorizojne ndersa ne temperaturat e larta varroa vuan pra e demtojne.
Po trajtoj disa trajtime te domosdoshme por secili mund te perdori ato teknika qe i ka dhene rezultate me te mira natyrisht qe kane dhe kosto te arsyeshme.
1- Trajtimi me temperature 40°-42° C per 60 minuta i telainave me gjenerate pa blete mbi telain, e zhduk 100% varroan por kjo realizohet vetem ne termo ventilator te posaçem me termostat, ane negative demton gjeneraten 5% kujdes ne 45° C demton gjeneraten 100%.

-Trajtim ne dimer.
2-Trajtim i domosdoshem 1 jave para o pas 31 dhjetor sepse mungon gjenerata ne kete periudhe ose ka shume pak gjenerate, mire eshte acid osaliko kristal qe e avullojme mbrenda kosheres kjo realizohet me fornela ne temperatura te larta 160-170°C ku shkrirja dhe avullimi duhet te behen ne te njejten kohe, sasia acidit osaliko 2 grame per zgjua (kujdes duhet perdor maska kundergaz sepse eshte helmues) kjo behet dhe kur temperaturat jane te uleta dhe bleta nuk del jashte ndersa acidi osaliko i ujshem perdoret vetem ne rastin kur temperaturat jane mbi 8-10°C qe bleta te dali jashte per tu thare.
Pergatitja e solucionit acidit osaliko lengshem:
acid osaliko diidrato kristal 100 gram
uje i distiluar 1000 ml (1 liter)
sheqer 1 kilogram
Perzihen pra treten se bashku dhe jep nje solucion prej 1600 ml ku hidhet me shiringe siper bleteve ndermjet telainave duke i lagur bletet, perdoret 5 ml per telain me mize blete pra nje koshere qe ka 10 telaina te mbuluara me mize shembull.
(10 telaina x 5 ml= 50 ml soluzion i pergatitur) .
Ne te dyja rastet i avulluar dhe i lengshem efekti kunder varroas 90-95 %.

-Trajtim ne vere.
3-Trajtim tjeter i rendesishem eshte ne fund te korrikut dhe jo me vone se 1 gusht.
Ky trajtim duhet bere i kombinuar me bllokim te gjenerates duke izoluar mbretereshen 24 dite me pare qe te mos kemi gjenerate ne hoje, izolimi i mbretereshes mund te behet ne nje telain dhe ky telain diten e 24 asgjesohet sepse kovata eshte plot me varroa, lirojme mbretereshen dhe trajtojme familjen pa gjenerate vetem nje here me nje prinçip aktiv.
4-Mbreteresha mund izolohet dhe ne nje fole te vogel qe gjenden ne treg ose e ndertuar vete, veprojme si ne rastin e mesiperm me familen e bletes por ketu nuk kemi telain per te azgjesuar ane negative eshte se kur lirojme mbretereshen keto mbreteresha 5-10 % nuk pranohen.
5-Ndajme familjen e bletes ne dy koshere ne zgjuan e pare lejme vetem telainat me gjeneraten e re e te hapur dhe te pakten 1 telain me ushqim me bletet qe jane siper telainave dhe mbretereshen ndersa ne kosheren e dyte fusim telainat me gjenerate te mbyllur dhe telainat me gjenerate qe jane gati per tu mbyllur bashke me bletet qe jane siper telainave dhe te pakten 1 telain me ushqim dhe e çojme mbi 3 km larg, duke qene pa mbretereshe ose e lejme ta beje vete ose i fusim çibuk .
Zgjuan e pare e trajtojme menjehere ndersa kosheren e dyte presim te dali e gjitha gjenerata dhe e trajtojme.
Ne te tre rastet efekti kunder varroas eshte 90-95%.
6-Nqs nuk bejme bllokim te gjenerates duhet ta trajtojme familjen e bletes me ate prinçip aktiv qe ta mbuloje me efektin e saj aktiv te pakten per 24 dite ose ta perdorim disa here njere pas tjetres qe te jete aktiv per 24 dite pa nderprerje.
7-Edhe vetem ndarja e bletes artificiale qe ne bejme per te dyfishuar numrin e familjeve pergjysmon numrin e varroas respektivisht per çdo koshere.
Faleminderit permenda disa nga momentet e domosdoshme per kohet e sotme dhe disa nga mynyrat e mundshme qe kane dhene rezutate te mira pa kushtezuar asnjeri, dhe asnje prinçip aktiv kunder varroas.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty04.12.14 12:20

Pershendetje z Skuqi, pershendetje te gjithe bletareve te forumit.E lexova me kujdes shkrimin tuaj dhe te falenderoj. Por dua te te kujtoj se ju e keni fjalen oer zgjoin Dadanblat qe rekomandoni 5ml per rruge mize, sepse ne zgjoin Langstoth perdoret 3.5ml per rruge mize. Edhe njehere te falenderoj per kete shkrim kaq te goditur, qe eshte ne te mire te bletarise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty07.12.14 22:51

Pershendes te gjitheve dhe pershendes veçanerisht ju z. Halimi dhe faleminderit .
Keni plotesisht te drejte eshte ashtu si e keni cilesuar ju, pra 3.5 ml ose ndryshe 3,5 centimetri kubi per rruge me blete per zgjoin Langstronth in totale 35 ml ose 35 centimetri cubi nqs ka 10 telaina te mbuluara me blete. Nqs ka me pak telaina te mbuluar me blete, shumezohet numri i telainave te mbuluar me blete me koficentin 3,5 ml dhe gjejme sasine e solucinit te acidit osalik qe duhe te trajtojme ate koshere.
Kujdes sasia e secilit element perberes te solucionit te acidit osalik duhet te jete e perpiket sepse ne keto raporte bletet arrijne ta durojne ne raporte me te medha eshte helmues per bletet. Ndersa i djegur sasia 2 g per zgjua eshte dhe per zgjuan Langstronth dua te cilesoj se acidi osalik i ujshem nuk perseritet dy here njera pas tjetres mbreda nje muaji, mund ti trajtosh maksimumi nje here ne dimer dhe nje here ne vere pra jo me shume se dy here ne vit. Ndersa acidi osalik i djegur mund ta trajtosh edhe dy here ne nje distance kohe prej 7 ditesh, trajtimi i pare me trajtimin e dyte pra eshte me i tolerueshem nga bletet Ne fund dua te theksoj se une perdor vetem zgjua Dadant- Blatt prandaj kam cilesuar 5 ml per rruge me blete.Dhe per te qene me i qarte nga te gjithe perzieja: 100 grame osalico + 1 liter uje i distiluar + 1 kilogram sheqer = 1600 mililitra solucion.
1600 solucion : 35 ml solucion per nje zgjua langstrong = 45,7 zgjoj qe trajtoj me kete raport perzierje kur çdo zgjua ka mbrenda 10 korniza me mize. faleminderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty18.02.15 13:18

Tungjatjeta dhe fillim te mbare me bletet.
Tani ne nje dite te bukur me temperatura mbi 15 grade mund te bejme dhe hapjen e pare te koshereve per te pare gjendjen e familjeve te bleteve dhe nevojat qe kane ato, ku ne vartesi te tyre percaktojme dhe punen tone per pergatitjen e familjeve per mbledhjen e nektarit.
Por dua te trajtoj pak punen tone ku krahas kontrolleve te zakonshme ose dhe te nevojshme qe i bejme familjeve te bleteve te marrim dhe disa masa per luftimin e varroas dhe te nozemes me produkte natyrore qe kane mundesi te gjithe qe nuk jane te demshme per bleten dhe qe kane dhene rezultate te kenaqshme.
Po shkruaj shkurt  pa e trajtuar pse ?

1 -Per luftimin e varros sperkasim bleten me acid çitriko pra limontoz qe shitet ne Shqiperi duke e pergatitur;   60 grame limontoz (acido çitriko) + 1 kilogram sheqer + 1 liter uje i tresim se bashku   dhe i lagim bletet njelloj sikur veprojme me acido osaliko duke ia hedhur ndermjet telainave siper bleteve qe keta te fundit te lagen. nuk eshte aspak e demshme per bletet mund ti hedhim ne sasine sa te sperkaten, te lagen  te gjitha bletet, eshte mire ta sprucojme.
Por acidin citriko mund ta zevendesojme me leng limoni. Dijme qe limoni permban 5 - 7 % acido  çitriko.
Pra 1 liter leng limoni ka 50-70 grame acid çitriko.
Dua te theksoj se nuk sperkaten hojet pa blete por vetem hojet me blete siper dhe ky trajtim behet te pakten nje here ne jave por dhe çdo dite, por jo ne kohen kur bleta eshte duke mbledhur mjalte, pra pa katet mjaltembledhese siper koshereve.

2- Acid citrico per pergatijen e ushqimit te lengshem stimulues ne pranvere dhe fundin e veres  + vjeshte.
Sasia; acid çitrico (limontoz) 0,3 grame + 1 liter shirop te pergatitur qe e marrim nga perzierja e     ( 1 liter uje + 1 kilogram sheqer).
Ose lengu i gjysem kokerre limon qe eshte e barabarte me 0,3 g çitriko ku kjo perzirje behet 24 ore para se tu jepet bleteve.
Nga eksperienza por dhe nga burime edhe shkencore ka vertetuar se rritja e perqidjes se acidit çitriko nuk demton aspak bleten por perkundrazi demton varroan me aciditetin e tij.
Pra kete perqindje nga 0.3 grame per liter shirop mund ta rrisim ne 2- 3 grame acid çitriko per liter shirop duke bere te mudur keshtu jo vetem kthimin e sakarozios ne glukozio por dhe demtimin e varroas.

3-.Nozema nuk shihet me sy sepse eshte nje kepurdhe nje celulare ndodhet ne te gjitha familjet e bleteve dhe kur kosherja ka shume spore mbrenda se bashku me varroan eshte vdekjeprurese per famoljen e bletes.
Luftimi behet me Fumidil B por duke qene se ky eshte antibiotik ne perendim eshte i ndaluar.
Mund ta luftojme me sukses me acid açetiko ku nuk po e trajtoj kete sepse shume mire kete mund ta zevendesojme me uthull vere ose uthull molle qe kane mundesi perdorimi te gjithe ku veprojme;
Tresim se bashku 1 liter uthull molle (vere) + 1 kg sheqer  dhe me solucionin e perfituar sperkasim hojet, bletet dhe kosheren nga mbrenda ne sasine 30 - 40 centimetri cubi ose 30- 40 mililitra kujdes per doza me te medhaja sepse djeg gjeneraten e hapur.
Dhe ne kete rast familja e bletes trajtohet te pakten nje here ne jave por jo me shume se dy here ne jave dhe jo gjate periudhes qe bleta ben mjalte
Dua te cilesoj si ne rastin e acidit çitriko kunder varroas dhe ne rastin e uthulles kunder nozemes mund ti trajtojme sa here qe kontrollojme bletet si ne pranvere dhe ne vjeshte pro jo gjate kohes qe bleta prodhon mjalte dhe jo kur temperaturat jane te uleta.
Ne fund dua te shtoj se trajtimi me acidin çitrik (limontoz) kunder varroas ul shume numrin e varrove  te bletet por nuk zevendeson trajtimet me principe aktive qe perdoren sot .
Me falni per ndonje gabim ortografik faleminderit te gjitheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty26.02.15 22:49

Përshëndetje Skuqi,
faleminderit për postimet. Po zhvilloj disa preçizime të vogla tek disa fraza të postit tënd, fraza që mu dukën të rëndësishme për tu sqaruar.

"Varroa hyn mbrenda qelizes ku ka gjenerate te rritur, e fekonduar (preferon gjeneraten e meshkujve) "

Faza e ninfës për meshkujt është më e gjatë, kështu varroatë dalin nga qeliza të piekura seksualisht dhe gati për piellje.

" mire eshte acid osaliko kristal qe e avullojme mbrenda kosheres"

Sipas hipotezave më të fundit , avullimi i acidit oxalik e transformon atë në acid formik, prandaj ka

efikacitet më të mirë kundër varroasë. Acid oxalik C2H2O4- Acid formik CH2O2

"sepse varroa perhap dhe nje virus qe se bashku çojne fatkeqsisht ne humbjen e familjes bletes"

Ashtu si mushkonja përhap malarjen kur pin gjakun e njeriut edhe varroaja përhap sëmundje kur pin hemolinfën e bletës.
Sëmundjet që përhap varroaja. Në larvat:Baktereologjike( Pestën amerikane dhe evropiane),Viruse(SVB "Sacbrood Bee Virus", APV "Acute Paralysis Virus") Në bletë të ritura:(APV, DWV "Deformed Wing Virus")

Shqip: SVB Virusi i larvave qese ose thes. Larva ka një si qese të mbushur me qelb.
APV Virusi i paralizës rufe ose të shpejtë.
DWV Virusi i krahëve të deformuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
skuqi g
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : DADANT-BLATT

Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty26.12.17 20:56

Pershendes te gjithe
Do te doja te beja si hyrje qe secili te shkruaje qe te tjeret te lexojne duke u bazuar me eksperiencen dhe sukseset e arritjeve te veta dhe jo me ato te te tjereve e akoma me keq ata qe me disfatat e veta mundohen tju japin mend te tjereve. Vetem keshtu arrijme te çojme dhe te kuptohemi nga lexuasi per ate qe ai kerkon. Duhet te jemi sa me praktike, duke trajtuar eksperiencen personale kur shpjegome teknikat e bleterritjes dhe jo ti kundervihemi dhe te perçmojme duke u mburrur me ate qe kane shkuar te tjeret.
Do te kritikoja dhe ata qe kerkojne ndihme per teknikat e bleterritjes, nuk duhet te zgjohen ne mengjes dhe te fillojne profesionin e bleterritesit por duhet ta fillojne kete profesion me pare me nje kurs, leximin e librave per bleterritje, leximin e sitave te bleterritjeve ne internet, duke ndjekur nga afer e drejtperdrejt  nje bleterrites te sinqerte dhe me pervoje dhe keshillat e tij.
Ne fund ky bleterrites i vlereson aftesite dhe mangesite e veta per te filluar kete profesion dhe kur kerkon ndihme ne internet nga te tjeret kerkon gjera profesionale sepse te gjithe kemi mangesi dhe bejme gabime dhe kemi nevoje per nje eksperience me te perparuar se e jona.
Pra nuk duhet ta filloje kete profesion me pyetje sepse ai qe i pergjigjet e vlereson ate pyetje, vlereson dhe shkallen e pergatitjes se atij qe pyet para se ti pergjigjet,  dhe se ja vlen ti pergjigjet.
Sepse nqs ai eshte ne hapat fillestare duhet me i shpjeguar nje liber dhe jo dy rreshta sepse pyetjet e tij jane infinito.
Te gjithe e kane thene se dituria nuk mjafton kurre, sa me shume te dijme me injorante behemi sepse vetem atehere e kuptojme sa gjera nuk kemi ditur dhe sa shume pyetje na kane lindur qe nuk dijme ti japim pergjigje.

Teknika e bleterritjes kunder varroas per te patur rezultate sa me te mira  eksperienza personale.

-KUJTOJ Efekti me i madh i trajtimit kunder varroas eshte kur gjenerata ne familje qe do trajtojme eshte zero dhe si konsiguence varroa eshte e gjitha mbi trupin e bleteve dhe ilaçi me i mire eshte acidi osaliko i perdorur vetem dhe vetem ne mungese te gjenerates.  

1-Eshte shume e rendesishme ta fillojme vitin me nje numer sa me te vogel varroa per çdo familje:
Per kete bej nje trajtim per çdo familje me acid osaliko sublimato (avulluar) ne fund te dhjetorit ose fillim te janarit kur familjet kane ndalim natyral te gjenerates, pra temperaturat 4 jave me pare kane qene dhe jane shume te uleta dhe veprimtaria e bleteve jashte zgjoit ka qene pothuajse zero.
Acidi osalico i lengshem perdoret kur temperaturat jane mbi 8 grade dhe bletet dalin jashte qe te thahen.

2- Ne fillim te Prillit futet nje telain bosh pa flete dyell (vetem korniza prej druri)i per çdo familje blete ne ane mbas kovates ne mynyre qe bleta ta ndertoje vete(qeliza me te medhaja) dhe pasi eshte ndertuar e mbushur me gjenerate meshkujsh te mbyllur me dyell gjithmone para sa te filloje me dale  gjenerata  e marrim telainin dhe e shkaterrojme gjithe  gjeneraten sepse ketu ndodhet shumica e varroas.

3-Nga 15 korriku deri ne fund te korrikut, heq nga zgjojte e pare te gjithe telainat me gjenerate me bletet siper dhe i kaloj ne zgjojte e dyte me te vegjel me 6 telaina, ndersa telainat pa gjenerate me bletet siper dhe mbretereshen i leje ne zgjoin e pare ku jane dhe i plotesoj zgjoin me telaina pa ndertuar deri ne 6 telaina dhe i vendos diafragmen dhe mbas dy ditesh kur bletet e vjetra jane kthyer te zgjoi i pare i vet, i trajtoj me osaliko te lengshem sepse ketu gjenerata mungon dhe varroa eshte e gjitha mbi bletet dhe filloj ti ushqej me ushqim te lengshem dhe u ngushtoj hyrjet.
Zgjojte e dyte me 6 telaina me gjenerate, 2-3 dite qendrojne ne postacionin e pare ne mynyre qe bletet e vjetra te kthehen ne zjojte e tyre dhe pastaj sipas mundesive eshte mire qe keta ti spostojme ne nje postacion tjeter presim 25- 30 dite qe te bejne mbretereshen dhe kjo te filloje te depozitoje vezet dhe e trajtojme edhe kete me osaliko te lengshem ne mungese te gjenerates.
Mbas ketyre veprimeve analizojme gjendjen e zgjojve fillestare dhe ato qe beme duke vleresuar dhe qellimet tona per shumimin e numrit te famileve.
Mund ti bashkojme serish familjet qe ndame duke eleminuar mbretereshen e vjeter dhe duke mbajtur mbretereshen e re ose nqs duam ti shumojme dhe familjet jane te mira nuk bejme asnje veprim por me kusht qe ne vjeshte familjet e dobeta i bashkojme gjithmone.
Eshte i rendesishem ky trajtim sepse gjeneratat e muajit gusht- shtator jane bletet qe do kalojne dimrin pra nuk duhet te lindin nga larva te demtuara nga varroa perndryshe eshte varroa qe vendos per fatin e egzistences se familjes.
E bej kete trajtim  ne fund te korrikut sepse atehere nderpres marrjen e mjaltit nqs do te kisha mundesi me pare do ta beja kete veprim ne fillim te korrikut por asnjehere me vone sa 1 gusht per çfaredo arsye.

4-Trajtim tjeter me osaliko lengshem i bej ne fund te tetorit deri nga mesi i nentorit kur ka shume pak gjenerate ku familjet mund te jene mbushur me varroa nga familjet e dobeta qe ata grabisin ose nga nukleot ne gjendje te eger qe jane dobesuar ose nga postacionet e bletareve jo eksperte qe jane rrotull.
Ju falenderoj dhe shpresoj te keme qene i qarte dhe i dobishem per shume pjesemarres dhe lexuas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Koha dhe bleta Empty
MesazhTitulli: Re: Koha dhe bleta   Koha dhe bleta Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Koha dhe bleta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: