B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Kosheret DNM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Kosheret DNM Empty
MesazhTitulli: Kosheret DNM   Kosheret DNM Empty29.02.16 13:42

Kosheret DNM (Deutsche Normal Maß), ose ne shqip Kosheret e mases normale gjermane jane kosheret me te perhapura ne Gjermani si dhe ne disa shtete fqinje si Austria ose Zvicra.

Keto koshere prodhohen nga dy materiale, edhe ate:
- nga druri,
- nga polistiroli i ngjeshur (presuar), ndryshe i njihur si styrodur, te njohura ne Gjermani si Segeberger Beute (me 11 korniza),
si dhe ne disa variante, edhe ate: Segeberger (druri ose polistiroli), Dr. Liebig (druri), etj.

Pershkak te shumellojshmerise se dimensioneve te jashtme te koshereve ketu do te paraqes vetem dimensionet e kornizave (ne mm), te cilat dallojen vetem nga lartesia. Gjatesia e hojembajteseve (pjeses se siperme): 394, pjesa e poshtme e kor.: 369.
Nga lartesia dallojne:

- Kornizat normale me lartesi: 223
Kosheret DNM Gsobil10 Kosheret DNM Deutsc10

- Gjysmekornizat: 110

- E rrafshta (flach): 159

- Si dhe kornizat e larta (nje e gjysem): 338

Trashesia e pjeseve te drurit si zakonisht eshte 8mm.

Kosherja Segeberger nga druri:
Kosheret DNM Sege_h10

Polistiroli:
Kosheret DNM Sege_s10

PS. Keto jane koshered me te cilat edhe une tani bleteroj (i dyti vit sivjet).

Burimi: https://www.holtermann-shop.de/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
 
Kosheret DNM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dimërimi ne kosheret LR
» Kosheret alpine
» Probleme me pogaçat (kulaçet)!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Deutsche Normal Maß (DNM)-
Kërce tek: