B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Dimërimi ne kosheret LR

Shko poshtë 
+12
emini
Valon Mustafi
Boletin.a
prishtinasi
RAIF
bajgora3
gezimi
avdullahmula
ilmi
Lipjani
rraha
gafurrarifi
16 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty08.10.11 17:36

un gafurrarifi ju pershendes te gjithve forum dhe kerkoj qe dikush te ma jep ni pergjigjje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty10.10.11 18:19

Gafur se pari duhet te potencosh se me cfare kosheresh bleteron, per te te dhene pergjigje te duhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty10.10.11 21:57

se pari um fal qe nuk kam mujt me ta sqaru mir pytjen un e kam tipin e zgjojit Llangstrot-Rutit me dhjet korniza zgjojet i kam veq nga ni kat shum um kish vy pergjegjja se po varke shum rregullimi i kornizave per pergaditje te te zgjoit per dimrim edhe ni her ju faleminderit per mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty10.10.11 22:17

gafurrarifi shkruajti:
se pari um fal qe nuk kam mujt me ta sqaru mir pytjen un e kam tipin e zgjojit Llangstrot-Rutit me dhjet korniza zgjojet i kam veq nga ni kat shum um kish vy pergjegjja se po varke shum rregullimi i kornizave per pergaditje te te zgjoit per dimrim edhe ni her ju faleminderit per mirkuptim
Tash eshte me lehte Wink

Si zakonisht bletet vete e rregullojne "interierin" ne kosheret e tyre, vecanerisht kur jane ne nje kat.

Preferohet te keto koshere gjate dimrit numri i kornizave te zvogelohet, d.m.th. ne dimer te futen me 9, 8 ose 7 korniza, varesisht nga fuqia e shoqerise. Kjo menyre e dimerimit ndihmon mjaft ne menjanimin e lageshtise pershkak te qarkullimit me te mire te ajrit ne koshere. Poashtu ne kete rast lemshi dimerore eshte ne kontakt me ushqimin edhe ne kornizat e skajshme.

Kornizat e skajshme duhet te jene thuajse plotesisht te mbushura me mjalte. Kornizat e mesme ku eshte zhvilluar pjella, duhet me se paku te kene nga 15cm kurrora mjalti te mbylluar.

Poashtu eshte mire dhe praktikohet qe nen katin i cila ka sherbyer si fole - kat per gjenerate (pjelltore) te vendoset nje kat tjeter me hoje boshe ne te cilin mund te vendosen edhe kornizat ne te cilat ka mjalte (te larguara nga kati i siperm). Gjithashtu numri i kornizave edhe ne kete kat duhet te jete me i vogel se 10.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty11.10.11 10:52

ju faliminderit per pergjegjjen shebullore prej tri librave qe i kam lexu ne asnje nuk ekam gjet pergjegjjen origjinale sikur ti qe ma ke dhan te lumt zotri Valon se pe pe meritojshe me ken Administrator shum ju faleminderit edhe niher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty11.10.11 10:56

por un deshta me ma sqaru pak ma detaish per keto kornizat boshe a me i vedos permbi zgjua apo nene zgjua qetu nuk po muj me e kuptu sqaroma edhe niher neqoftse nuk e teproj me pytje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty11.10.11 12:34

Gafur thirrëm thjesht Valon Wink

gafurrarifi shkruajti:
por un deshta me ma sqaru pak ma detaish per keto kornizat boshe a me i vedos permbi zgjua apo nene zgjua qetu nuk po muj me e kuptu sqaroma edhe niher neqoftse nuk e teproj me pytje

Po Gafur kornizat me hoje boshe vendosen ne katin nen zgjua, assesi mbi zgjua!

Ja se si duhet te duket perafersisht:


Dimërimi ne kosheret LR Untitl12Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty11.10.11 15:53

umfal ndoshta nuk te kam fy me fjalen zotri ma nuk e perdori mem fal edhe niher Valon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty11.10.11 17:05

gafurrarifi shkruajti:
umfal ndoshta nuk te kam fy me fjalen zotri ma nuk e perdori mem fal edhe niher Valon

Jo bre Gafur taman puna nese jam fy. Vetem se keshtu ndihemi me te lire Wink


Te uroj suksese dhe cdo te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: ogg   Dimërimi ne kosheret LR Empty14.10.11 12:55

Kam një pyetje per ata qe kan mundesi me mu pergjigje
Pasi qe esht viti i I-rë qe kam filluar te merrem pak me bletari ku per momentin i kam 5 koshere dhe nje koleg dje ma ka dhan një koshere ( te tipit L.R ) me blet, aj me ka than se nuk ki nevoj me ushqye apo diqka tjeter, andaj nga kureshja qe mos te humbi ket blet gjat dimrit qka duhet te ndermarr un a aben ta hapi ne ket temperatur te ulet ta shikoj se a ka sigurue mjaft mjalt apo ta ushqej me sherbet ne ket periudh, i nderuar pasi jam i pa pervoj ndoshta edhe pyetjet jan te pa kuptimta po kerkoj nihem nga ju

Ju falinderoj te gjithve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty14.10.11 13:20

Rraha neqoftese bletari qe ta ka dhene kosheren eshte me pervoje dhe i pergjegjshem mendoj se duhet t'i besosh. Aq me teper nese jeni shoke.

Vec temperaturat jane te ulta dhe jashte ben ftohte, andaj hapja dhe intervenimi ne koshereve ne kete kohe nuk preferohet sepse bletet gjinden ne lemshin dimerore. Gjithashtu vec eshte vone qe bletet te ushqhen me sherbet. E vetmja menyre per t'i ushqyer bletet eshte me pite (pogaça-kendi) sheqeri ose mjalti.

Megjithate nese jeni kurioz dhe doni t'a konstatoni gjendjen ne koshere, bejeni nkur koha te jete pak me e ngrohte dhe me diell (besoj se ende do kete dite te tilla).

Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Lipjani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty07.12.13 11:07

Pershendetje per te gjithe bletaret
Jam Nexhi nga lipjani desha ta boj ni pytje nese mundet dikush me u pergjegj
Jam pa pervoj edhe deshta me pyet a bon me i izolu kosheret me stiropor?
Edhe per dimrim po edhe gjat veres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty07.12.13 15:30

Pershendetje Nexhi.

Nuk eshte aspak e nevojshme kosheret te izolohen nga jashta me stiropol. Praktikohet materjali izolues te vendoset me tavan, dmth nen kapak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : L R

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty18.12.13 15:16

pershndetje bletar te nderuar.
Jam kurioz te di a ka ndonjeri nga ju koshere me poliester ose stiropor te fortë, un kam vizituar nje faqe nga finlanda dhe kam parë koshere moderne nga poliesteri ku i njejti produkt gjindet ne shitje edhe ne prishtine,un per vete i pam punuar vet 7 cope me poliester dhe i perdori .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lipjani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty18.12.13 15:36

Pershendetje edhe per ty zoti Ilmi
Qe sa kohe i perdor ato koshere edhe si po bletojne blet ne to
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : L R

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty18.12.13 15:39

Lipjani shkruajti:
Pershendetje edhe per ty zoti Ilmi
Qe sa kohe i perdor ato koshere edhe si po bletojne blet ne to

un i kam perdor qe dy vite mir shum dh ekam ndermend te blej nga ato te rejat te ardhura nga finlanda jan shum praktike dhe te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avdullahmula
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty18.12.13 22:24

[quote="ilmi"]
Lipjani shkruajti:
Pershendetje edhe per ty zoti Ilmi
Qe sa kohe i perdor ato koshere edhe si po bletojne blet ne to

un i kam perdor qe dy vite mir shum dh ekam ndermend te blej nga ato te rejat te ardhura nga finlanda jan shum praktike dhe te mira.
[/pquote]


pershendetje Ilmi desha te dij se me qfar qmimi jon ne prishtin dhe sa ramshe jon sa katshe. Se jam i iteresum dhe un flm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lipjani
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty19.12.13 11:10

Pershendetje avdullahmula po te pergjigjem une kosheret jan 10 ramshe edhe kushtojn 110€ kompleti (tre kate)
Mundesh me i ble ne prishtin te sheshi Bill Kllinton
Pronari eshte Sylejman Zogjani nr i tel 044 240072
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : L R

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty19.12.13 12:59

Lipjani shkruajti:
Pershendetje avdullahmula po te pergjigjem une kosheret jan 10 ramshe edhe kushtojn 110€ kompleti (tre kate)
Mundesh me i ble ne prishtin te sheshi Bill Kllinton
Pronari eshte Sylejman Zogjani nr i tel 044 240072

un i kam shiqu vet jan 3 katshe LR standart ju bijne ramat qe kemi ne janpa rama mbrenda kushtojn 100 euro  per copë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gezimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
gezimi


Zgjua (koshere) : LR-5 Shoqeri

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty09.01.14 10:34

Pershendetje te nderuar Bletar,desha te kyqem ne bised lidhure me kosheret Poliester-stiropll,te ardhura nga filanda,une kam ble 20 cope tri katshe,jame bletare i ri permomentin kam 5 shoqeri,dhe ne baze te vlersimit te nje bletari me pervoj shoqerit jane shume te mira.qmimi qe une kam paguar per nje koshere me ushqimore,100 euro.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty09.01.14 20:23

Ju pershendeti,
ka 5 vite qe e perdori kete lloj te koshereve(styropor i forte), problemi me i madh eshte pastrimi (desinfektimi) i pjeseve (kateve), nese eshte dimri i ftohet dhe i gjate atehere i damtojne zogjet ne kerkim te bleteve, perparsia eshte se jane pjese te lehta dhe nuk demtohen nga kushtet e ndryshme atmosferike. Qmimi eshte 100 euro , 3 kate, fundi i hapur dhe kapaku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
RAIF
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 100

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty15.01.14 12:36

dimerimi ne koshere. BLETARI me pervoj i rregullohem qysh ne ditet e para te tetorit apo me mire me then ne javen e fundit te shtatorit kosheret, e krejt qka nvaret , ju keshilloj se kurr bleta s,vdes nga te ftohtit kuptohet po te jet nje shoqeri mesatare. Bletari i mir perkujdeset qe shoqeria e bleteve te ket mjaft ushqim,
Por qka duhet te bejm nese dyshojm s enuk ju kemi len ushqim sa duhet : sama shpejt duhet te intervenojm me POGAQE , duke punuar shpejt dhe me shum kujdes ne menyr qe mos ti trazojm bletet, por duhet te zgjedhet koha kur eshte me diell apo me se paku 12 grade celsius, apo ne kushtet kur duhet intervenuar ben e dhe me ult te jet temp, por me kujdes qe mos ti bjen lageshti mbi to. Bletar shikoni zgjojet sidomos perfundi mos te ken ndonje te qarë, apo mos nga ndonje an po ju hyn uji, mundesisht merreni nje tel e ne deriqk (derë) pastrojeni zgjojin nga thermiat, apo bletat e vdekura. Pra kujdes,,, nga te qarat, uji,,nga ushqimi pakët ,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty17.01.14 22:18

KAM NJE PYTJE PER PUNEN E BLETES NE KET KOHE
ME HERET KA QEN MOTI I MIR POR KAN DAL DISA HER NGA KOSHERJA MIR PO KET JAV KA QEN MOTI MJAFT I MIR MR DJELL POR JASHT NUK KA DAL AQ SHUM OSE HIQ, QFAR MUNDET MUNDET ME NDODH QE NE KET MOT TE MIR ME DJELL NUK DEL JASHT
A KAN FULLU ME PUNU PER GJENERATEN E RE APO QFAR
JU FLM PER KOHEN QE E NDANI PER TU PERGJIGJUR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty19.01.14 11:46

Pergjegjja eshte me larte qe e ka dhan Rafi, por vetem ni sqrim po due me ta dhan ato me siguri jon dal ni dit ma heret e nuk e ki vrejt ti , por per me e vertetu se a eshte duke punuar shoqerija mundesh edhe me ni form tjeter qe ti kontrollojsh duke i ndegjuar me ane te afrimit te veshit afer kosheres dhe me ni te cakatur ne koshere ajo dote guzhmine . por ne qoftse guzhmin pa nderprer asoj shoqerie duhet qe te intervenohet sa ma shpejte ushqim te ngurte apo bogaqe qe i thojn. POr ne qofse nuk guzhmin fare ateher duhet te vertetohet se mos ka vdekur e ter shoqerija. edhe ne ket raste duhet te intervenohet qe te pastrohet kosherja perj mizave de vdekura qe mos te perhapet ndonje smundje edhe te shoqerit e tjera. Inshalla kjo nuk te ka ndodhur .


Te pershendes prishtinas dhe suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty20.01.14 21:23

[faleminderit Z.Gafurr po sot kan dal jasht dhe kan ber fluturim mir e kan gjendjen i kam vendos pogaqen por ne fillim e kam vendos pogaqen mbi kapakdhe se nuk e konsumojshin pastaj kur morri mot me djell e hapa dhe e vendsa mbi rama mir e kan konsumu po edhe mjalt kan ne koshere,un e bej gati qdo 3 apo 4 dit ndegjimin me ndegjosja qe i pordorin mjeket dhe ndegjohet shum mir te kisha proferuar , por mendoav mos eshte koha tani qe bletet te bejn punet e pergaditjes se hojeve per me leshuar ama vezet ju faleminderit
edhe nje pytje kam mos e ka pordor kush metoden qe eshte e dhen ne librin qe eshte ne ket forum per shtimin e shoqerive te bletve ate me 20 rama per me shtu numrin e bletvee e ka pordor ndo kush at metod .?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Dimërimi ne kosheret LR Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dimërimi ne kosheret LR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Kosheret DNM
» Kosheret alpine
» Probleme me pogaçat (kulaçet)!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: