B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Dimërimi ne kosheret LR

Shko poshtë 
+12
emini
Valon Mustafi
Boletin.a
prishtinasi
RAIF
bajgora3
gezimi
avdullahmula
ilmi
Lipjani
rraha
gafurrarifi
16 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty28.09.16 18:44

Pershendetje i kam 2 blete qe i kam blere ne mars dhe nga papervoja ime dhe informimi jo me kohe nuk jan zhvilluar fare, per punen e mjaltes dihet qe ky vit ne rajonin e Llapit ka qene i varfer gjithashtu edhe te une, mirepo bletet kur i kam ble kan qene 7 korniza me blete diku pasi jan mbushut 10 korniza me blete i kam vendosur katin e dyte, e kam trajtuar ne prill kunder varoas me shtapiqa apo siq i thojne ndryshe nuk e di ,ndersa heren e dyte kunder varoas e kam trajtuar me 20 shtator me Varolik i kam tymosur ku per fat te keq kishte pas nje numer shum te madh varoa qe kishin rene ne flete te bardhe,tash i kam hjek katet e dyta jan vetem ne nje kat mirepo numri i bleteve eshte shum i vogel diku 5-6 tjetren 6-7 korniza blete mjalte kan diku 6 korniza mjalte ndersa 4 korniza me ngapak mjalte diku gjysme diku me pak,ndersa veze te vulosura ka shum shum pak diku gjysme kornize e mbushur veze..

Si te veproj me jepni ndonje sugjerim apo keshille se si ti dimeroj me se miri dhe gjasat per te dimeruar kto blete sa jane?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty29.09.16 9:07

Pershendetje,

Do te jete e udhes qe bletet ti trajtosh edhe nje here me ac. oksalik (dimrit kur nuk kane larva). Numri I bleteve eshte I mjaftueshem per dimerim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Ju Faleminderit i Nderuar ,a eshte vone kjo date e trajtimit si dhe pasi qe numri i bleteve eshte i vogel a preferohet qe ti zvogloj kornizat per dimerim ??    Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty04.10.16 14:51

Valon Mustafi shkruajti:
Pershendetje,

Do te jete e udhes qe bletet ti trajtosh edhe nje here me ac. oksalik (dimrit kur nuk kane larva). Numri I bleteve eshte I mjaftueshem per dimerim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty04.10.16 16:30

Me acid oksalik bletet trajtohen ne kohen kur bletet s'kane larva (nentore ose dhjetore).

Po, eshte e pelqyeshme qe kornizat e teperta te menjanohen nga kosherja (zgjedh kornizat e zbrazura dhe ato te deformuara).

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Boletin.a
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty06.10.16 10:22

Ju faleminderit per pergjigje i nderuar..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
emini
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : langstroth

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty20.10.16 18:02

Pershendetje! Desha te dergoj nje shqetesim. Kam 9 koshere ne zonen kodrinore te Tiranes. Megjithese kam patur familie te fuqishme gjate pranveres dhe veres, prodhimi i mjaltit ka qene shum i paket.
Tashti po shoh nje fenomen, qe familjet jane pakesuar shume, rreth 5 rruge mize, dhe pjelljet shikohen vetem ne 2-3 korniza, edhe ato jo te plota por ne nje rreth te vogel ose mesatar. Ushqim me ane te bukeve kane patur vazhdimisht qe nga fillimi i tetorit.
Me jep dikush nje mendim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Meha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty15.11.16 13:10

A mundet ti mbijetoj dimrit një shoqëri bletësh me 3 korniza bletë punëtore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty18.11.16 10:03

Meha shkruajti:
A mundet ti mbijetoj dimrit një shoqëri  bletësh me 3 korniza bletë punëtore.

Vështirë, Meha!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Adi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty09.12.16 13:29

pershendetje Valon,

une kam dimeruar bletet vetem me nje kat me nga 8 ose 7 rama ,me lart e vura re tek pergjigjet tua dhe skica qe me mire eshte te shtohet edhe nje kat posht katit me gjenerate me hoja boshe! pse praktikohet kjo menyr ? dhe cila eshte e udhes te dimerohen bletet ne kosheret LR? dhe cila eshte koha me mire gjat dhjetorit te trajtohen me acid oksalik?

faleminderit,

gjith te mirat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty15.12.16 11:51

Adi shkruajti:
pershendetje Valon,

une kam dimeruar bletet vetem me nje kat me nga 8 ose 7 rama ,me lart e vura re tek pergjigjet tua dhe skica qe me mire eshte te shtohet edhe nje kat posht katit me gjenerate me hoja boshe! pse praktikohet kjo menyr ? dhe cila eshte e udhes te dimerohen bletet ne kosheret LR? dhe cila eshte koha me mire gjat dhjetorit te trajtohen me acid oksalik?

faleminderit,

gjith te mirat

Tungjatjeta Adi,

- vendosja e një kati poshtë katit me bletë mundëson ruajtjen më të lehtë të mikroklimës në koshere,

- koha më e përshtatshme për trajtim me ac.oks. është atëherë kur bletet janë pa larva. Poashtu temperaturat nuk duhet të jenë mbi 10 gradë Celsius...

Të përshëndes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty25.01.17 12:32

Pershendetje kush me thote se me sa rruge mize duhet te dali bleta ng dimri
qe te zhvillohet me shpejtesi te madhe ne pranvere.(MARS)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty28.01.17 16:11

A do morr ndonje pergjigje une kete vit apo vitin tjeter.
Ceshte ky forum.... Sleep
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty13.03.17 0:16

Pershendetje bledi . Pyetjes se juaj se sa rruge kornizash te mbuluara me blete nje koshere Bletesh duhet duhet ti kete kur del nga dimeri kjo mvaret nga disa veprime te cilat bletari i ndermer ne lidhje me shoqerin e bletes ne fjale gjat pergaditjes se bletes per dimerim :Gjendja dhe mosha e ames ,trajtimi me kohe i shoqeris per sherim nga Varoa , plotsimi i rezervave te ushqimit me kohe (fundi i gushtit) .
Bletari duhet te kujdeset qe bletet te cilat hyne ne letargji dimerore(lemsh dimror) mos te jene te lodhura me pergaditje te rezervave te ushqimit(sherbetit) per dimerim .
Une qdo pranver ne bletoren time shoqerit e bleteve i ndaj ne tri grupe .
Grupa -I- shoqerit e dobeta me 2-3 korniza (rrug ) kete grup zakonisht e bashkoj me shoqeri tjera ne pranver .
Grupa -II - shoqerit e mesme (mbeshtetese ) 4-5 rruge .
Grupa -III- shoqeri fort me 6-7 rrug kornizash me blete .Grupa III eshte grupa optimale nga e cila mundesh me llogarit ne kullos kryesore per MJALT dhe shtim te shoqerive te bleteve .
I nderiar besoj se do tendahesh i kenaqur me pergjigje SUKSES . Le te jet 2017 vit i bereqetshem queen queen queen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Dimërimi ne kosheret LR   Dimërimi ne kosheret LR - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dimërimi ne kosheret LR
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Kosheret DNM
» Kosheret alpine
» Probleme me pogaçat (kulaçet)!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve :: Langstroth-Root (LR)-
Kërce tek: