B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Mesazh për bletarët

Shko poshtë 
+9
Fatmir Latifi
naser
Artan
veton
fati
bajgora3
Valon Mustafi
Dukagjini
faton
13 posters
AutoriMesazh
faton
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty24.01.11 0:03

Së pari une ju pershndes te gjith adhurust e bletaris edhe dua te ju sqaroj, se e gjith punet e një pas njëshme si i bën bletri dua te ju trgoj se nuk duhet bazur ne librat - literaturat qe kemi ne perdorim ,sepse krejt veprimtaria punuse e bletarit varet nga klima si e ka ne at shtet - qytet

me shum respekt
FATON AHMETI
KOSOV -VUSHTRRI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty25.01.11 0:10

faton shkruajti:
Së pari une ju pershndes te gjith adhurust e bletaris edhe dua te ju sqaroj, se e gjith punet e një pas njëshme si i bën bletri dua te ju trgoj se nuk duhet bazur ne librat - literaturat qe kemi ne perdorim ,sepse krejt veprimtaria punuse e bletarit varet nga klima si e ka ne at shtet - qytet

me shum respekt
FATON AHMETI
KOSOV -VUSHTRRI

Faton, t'iu plotesoj pak, veprimtaria e bletarit varen edhe nga gjendja -niveli i zvillimit te shoqerise se bleteve -per t'iu ndihmuar ato, por librat jane te domosdoshem, sepse nuk duhet mesuar vetem nga gabimet personale, nganjeher nuk do te jemi ne gjedje edhe te kuptojme se cfare kemi gabuar.

Kush deshiron te lexoje liber per bletarine ne angisht Guide bees and honey -Ted-Hooper, do te perpiqem t'ia dergoj te skanuar per ta lexuar gjate pushimit dimror.

Pershendetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty25.01.11 20:45

Dukagjin po te mundesh dergoma, e une pastaj do te mundohem ta postoj ne forum.

Tung dhe çdo te mire miku im.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty28.01.11 12:34

Ju pershendes, po, mvaret shume ku ndodhen shoqerit e bleteve, po mire puna e bletarit eshte gjithmone e njejte. Dallimi dhe kujdesi me i madh duhet te behet gjate trajtimit te bleteve kunder semundjeve, konkretisht kunder varoes, aty ku jane temperaturat me te larta duhet te jete kujdesi me i madh.

Ju pershendeti, edhe njihere flm per kete forum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty28.01.11 18:42

Valon Mustafi shkruajti:
Dukagjin po te mundesh dergoma, e une pastaj do te mundohem ta postoj ne forum.

Tung dhe çdo te mire miku im.

Valon, ti kam dergu dje ne tre pjese, ne email valon_87

Pershendetje te gjitheve!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty28.01.11 20:38

OK. Te falemnderit Dukagjin Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Dukagjini
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty12.02.11 18:34

Valon Mustafi shkruajti:
Dukagjin po te mundesh dergoma, e une pastaj do te mundohem ta postoj ne forum.

Tung dhe çdo te mire miku im.

Pershendetje Valon,

Me vjen keq por tani e lexova mesazhin, nderkohe ja kam dhuruar nje miku tjeter qe e kam ketu me afer!

Cdo te mire!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiMesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty24.05.11 1:27

a ka ndokush ktu ndonje literatur te mir qe tregon gjithqka se si te punohet me blet qe esht ne gjuhen shqipe..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty24.05.11 8:19

fatlum shkruajti:
a ka ndokush ktu ndonje literatur te mir qe tregon gjithqka se si te punohet me blet qe esht ne gjuhen shqipe..

https://bletaria.albanianforum.net/t32-disa-tituj-te-preferuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
veton
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty26.06.11 13:53

une jam nje fillestar ne lemin e bletarise keshtu kisha dashur nje pergjigje per nje pytje?Nese bletet dalin jasht dhe mblidhen jasht, ngjitur ne kosheren e tyre qfare duhet te bej per ti larguar, per qfare arsye dalin ne ate menyre,dhe sa shpesh ndodh kjo?Keshtu kisha dashur nje pergjigjeje nga ndokush qe mirret vesh. ju falemderit edhe i pershendes te gjith bletaret tung nga Vetoni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiMesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty01.07.11 0:34

veton bletet siq po thua ti dalin kur eshte moti i nxeht nese eki bleten e fort ato dalin jasht sepse esht nxeht,nese esht zhvillu shum merre qitja katin mbi te.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty04.07.11 15:27

Mundohu te besh hije mbi koshere .. ( me dege ose gjethe) dhe nese ben shume nxehte hiqja kapaun siper qe normalishte eshte posht catise dhe veri nje rrjete teli. Ose nese e ke kapakun me virme per ti ushqyer, liroje vrimen e ushqimit dhe veri rrjete teli nge e cila blete nuk mund te dalin (ose te futen bletet te huaja per te vjedhur).

Per mendimin tim arsyeja eshte temperatura e larte dhe volumi i pa mjaftushem i kosheres sic e permend me lart Fati.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty04.07.11 21:13

pershendetje nga naseri jam bletar iri , ni blet ekom pas e presaj ikomda tri familje te rea dhe ikom yshqy shtat dit kur ikontrollova skishin pas mjalt nete , etash spodi ami ishqy ala apo jo ,dhe levizje qdodit kapas te bleteve , nese muni niperxhixhje javdi per ner jupershendes tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty05.07.11 8:04

Naser nese ne c'do koshere ka jo me pak se 4 korniza plot me mjalt (ose sherbet sheqeri te bere mjalt) mos i ushqe me se i meson bletet dembele dhe e dyta i c'orjenton persa i perket kohes se kullotave ne zonen ku jeton ti.

Une i ushqej blete vetem kur ne koshere nuk ka mjalt mjaftueshem , kryesisht para se te filloj dimri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
naser
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty06.07.11 21:14

pershendetje nga naseri artan , bletet ikom kontrollu po asnjana nuk ika ka 4 me mjalt veq qpara qe ikomda prej saj ika 2 te plota , po vez kan po njana kur ekontrollova epash qe vez te pjekura kishpas po edhe ni amzor ekish pas po ishkan iqelt perfuni ishprazt veq nefund kishpas pak bardh ne pet , potash spedi aekam amen nete apo jo qysh muj me vertetu qe asht ama pershendes tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty07.07.11 9:43

Kontrolloje pas 3 ditesh. Nese ke veze te fresketa ne hoje domethene qe e ke matken.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatmir Latifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty15.09.12 18:37

Valon Mustafi shkruajti:
Dukagjin po te mundesh dergoma, e une pastaj do te mundohem ta postoj ne forum.

Tung dhe çdo te mire miku im.

valon tregom nese ben sa kg mjalt minimumi duhet me ja lan nje blete gjat dimrit
te pershendet fatmiri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty11.10.12 14:44

pershendetje nje shoqri mesatare ka nevoj per 15-20 kg mjalt+2korniza polen te jen te mbyllura(te pjekura)qe tmos kemi nevoj te intervenojm gjat dimrit.plotsimi irezervave mbaron me 15 shtator. Mbas 15 shtatorit shoqrit te cilat nuk kan rezerva te mjaftushme bashkohen me te tjera, apo u jepet mjalt nga rezerva,kursesi nuk ushqehen mesirup per arsye se bletet te cilat na dimrojn i lodhim me perpunimin e sirupit kshtu qe ia shkurtojm jet gjatsin dhe nuk arijn ta bejn ndrrimin e gjenerates,nuk arrijn qe sirupin e perpunuar ta vulosin(ta mbyllin)kshtu qe ai fermentohet,krjon lagshti, si pasoj e gjith ksaj kemi zgjua te ftot shoqri te dobt,vater potenciale per smundj:nozemoza,diareja,larva gelqeres,etjhumbje te bletores.e njeta vlen edhe per pogaqat: sepse me ushqimin me pogaq bej stimulimin e ames ne gjenerat ku mbas 15 shtatorit ska nevoj per stimulim per arsye te kursimit te jet gjatsis se bletes qe dimron,tjetra pogaqen nuk e deponon kshtu qe perioda15 shtator fluturimi pastrus i bletes 15 shkurt eshet pushim per bleten sa me pak aktivitet ne bletore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty11.10.12 15:13

Bashkohem me Zikon per ceshtjen e plotesimit te rezervave per dimer.

Nese u japim shurup sheqeri bleteve vone ne shtator, me shume i bejm dem kolonise se bleteve se sa i ndihmojme.

I lodhim bletet e dimrit dhe jetgjatesia e tyre shkurtohet aq sa nuk i lejon te arrijne kohen e ri-gjenerimt pranveren e ardhshme.

Fund shtatori - fillim shkurti , duhet qe kolonia te jete sa me e qete te jete e mundur.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty11.10.12 22:56

Nuk kisha thene qe punet ne bletari te percaktohen me nje date te caktuar . Temperaturat apo moti jane faktoret qe kane rol shum te rendesishem apo rolin kryesor , per shembull kete vit per shkak te temperaturave te larta edhe te nates ka pasur mundesi qe te behet plotesimi i rezervave dimerore deri ne fund te shtatorit .
Ne pergjithsi ne kushtet tona , mire eshte qe rezervat ,kryesisht, te sigurohen me mbarimin e gushtit , sepse shtatorit nuk i dihet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty12.10.12 17:56

nezir te pershendes por une nuk pjtohem me konstatimin se duhet vazhduar deri ne fund te shtatorit per arsye se :bleta pregaditjet dimrore i fillon nga momenti i largimit te meshkujve nga shoqria, kjo perkon me mbarimin e kullotes se geshtnjes ,blirit apo lule diellit per afersisht me 15 korrik qe nga kjo koh ama fllon pjelljen e gjenerates se dimrit e cila duhet te dimroj . ne si bletar ket gjenerat duhet qe ta kursejm nga keta faktor:vroja trajtim nozemoza preventiv, stimulim nga 15 korriki gjer 15 shtator qe te fitoj sa me shum gjenerat te cilen nuk e ngarkojm me perpunimin e shirupit ,te ushqyerit e larvave ,sepse jet gjatsia e bletes mvaret nga puna qe ben ne shoqri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty14.10.12 21:35

I nderuar kolege, un nuk thash qe bletet eshte dashur te ushqehen deri ne fund te shtatorit por thash : KA PASUR MUNDESI QE TE BEHET PLOTESIMI I REZERVAVE DIMERORE ( aty ku ka pasur munges ).
Perpunimi i sirupit te sheqerit ne ditet kure temperaturat jane te uleta e ben shum her me te veshtire apo me te rende punen e bleteve , mendoj qe kjo eshte arsyja qe ne literatur rekomandohet te perfundohet me ushqim ne gjysmen e pare te muajit shtator , ky ishte edhe qellimi i shkrimit tim me larte . se sa mund ta kursejme gjeneraten e dimrit nga kjo pune per mua eshte nje pikepyetje shume e madhe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty15.10.12 21:32

KA PASUR MUNDSI QE REZERVAT DIMRORE TE PLOTSOHEN DERI NE FUND TE SHTATORIT kjo la te kuptoj se mundet normal po edhe ne tetor po edhe sa ta merre sherupin mirpo ne ushqejm bleten per ta pregaditur qe sa me mir te dimroj. per te dimruar mir bleta ne si bletar duhet qe ta kursejm bleten:nga ushqimi stimulus,plotsimi i rezervave, trajtimi kunder varos preventiv nozomoza, dyshemen anti varo i vendosim,qetsi apsolut ne bletore ,ju ikim kntrollimeve te pa nevojshme te shoqrive.ne qoftse ju permbahemi ketyre rekomandimeve dhe i pershtatim me daten e lart shenuar sigurisht se do ti kursejm bletet tona ju pershendet ZIKO
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty07.02.13 18:13

Pershendetje te gjitheve! A ka mundesi ta perketheje ne shqip ndokush kete: https://www.youtube.com/watch?v=gKTvp1lupHY
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beke rexhaj
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 30

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty11.04.15 21:35

Pershendetje te gjidhve Bletar te nderuat a ka ndoj kush nga ju nje plan bisnes per bletari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mesazh për bletarët Empty
MesazhTitulli: Re: Mesazh për bletarët   Mesazh për bletarët Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mesazh për bletarët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njoftim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Të tjera lidhur me bletarinë-
Kërce tek: