B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Hapat e parë në bletari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ilmi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : L R

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty04.03.11 12:20

pershndetje per te gjith....sidomos administratorin e kesaj faqe shum te qelluar...un jam i ineresuar shum te mirrem me bletari sepse me pelqen shum kjo lemi.. me inereson te di si fillohet nga hapat e pare dhe kerkoj ndihme nga ju te gjitha......ju falenderoj.Ilmiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty04.03.11 18:45

Tungjatjeta Ilmi dhe te falemnderit per pershendetjen.

Bletaria dhe marrja me bletet eshte nje pune mjaft fisnike. Une sinqerisht gezohem kur degjoj se ka njerez qe merren dhe aq me shume qe deshirojne te merren me bletari.

Se pari ty, por edhe te tjereve qe deshirojne te bleterojne ju keshilloj se paraprakisht te fitojne njohuri baze, duke lexuar dhe shfletuar literatura lidhur me bletet e bletarine, ndaç nga librat, apo revistat, ndaç nga interneti; sot kjo eshte e lehte.

Me pas me ndihmen e ndonje bletari mund te blejme edhe kosheret e para. Sa per fillim 4 zgjua me blete. Modelin (tipin) e zgjuave duhet t'a zgjedhim vete (kjo eshte edhe veshtiresia e pare qe hasin bletaret: me cilin tip te koshereve duhet filluar).

...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty05.03.11 0:55

Pershendetje Ilmi .
Shum mir qe ke tregu per lartesin mbidetare mbi 800 m , ki kujdes , kalendari i puneve ndryshon shum prej zonave tjera me te ulta .
Megjithate edhe ne zona te tjera ne Kosove dy kullosa per bletet eshte optimumi , me sa di un .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
musatoci
Anëtarë i ri
Anëtarë i riHapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty29.05.11 18:28

Rrethi i Matit ka nje pozicon gjeografik ku mes per mes e pershkon lugina e Lumit Mat ku fillon me lartsin nga 120 m mbi nivelin e detit dhe perfundon ne Lartesin 2245 m perqendrimi me i math i bletaris eshte stacionuar ne Lartesin nga O-600 Mm mbi nivelin e detit. Pjesa me veshur flore shume te pasur ne nektar dhe polen ecila per efekt se rruget ne keto zona jane jashte cdo kushti per transportin e parqeve nga ana e bletarve nuk di se ne c kushte ndodheni ju me kete problem. Pjesa me e madhe e ketyre kullotave nuk cfrytzohen duke perjashtu disa bletar qe i kane stacionuar ne keto zona. Pershendetje dhe prodhim te mbar Nga une Musa Toci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Armendi-05
Anëtarë i ri
Anëtarë i riHapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty18.07.11 17:10

Pershendetje te nderuar Bletarë.Është knaqesi per mu qe me ne fund jam ne mesin tuaj dhe shpresoj te marr informacione te nevojshme lidhur me bleten.Kam blere 5 blete dhe si fillestar spo muj me kuptu aq sa duhet punen e bletarit,Shpresoj se ne vazhdim per qdo rast do tme tregoni se si duhet punuar me to pa si qe fillestar jam .ju pershnes edhe nji here
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty19.07.11 9:18

O Armend veq vazhdo te uroj suksese.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gazmend Curri
Anëtarë i ri
Anëtarë i riHapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty27.07.11 12:07

Pershendetje!
Jam nje bleterrites i ri qe po ju shkruaj Bleterritja eshte pasion i imi kete vit kam fillu qe te merrem me bleterritjen sepse me perpara kam pasur te paket mundesine e marrjes me to. sote une kam gjashte keshere bletesh te rregullte nga dy qe kame pasur ne fillim kam njohuri te perciptas si te quhet por nuk kam njohuri te pergjithsme un du te di se ku munde te marr njohuri te pergjithshme dhe a ka mundesi skanimi ne kyt faqe te ndonje liderature.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty23.09.11 10:27

Te nderuar
Tash qe 3 muaj kam nis te merrem me bletari, per momentin kam 4 shoqeri, 2 kan sasi te mjaftueshem te mialtes per dimer ndrsa 2 jo siq me ka kshilluar nje shok i cili edhe ika kontrollue, dhe nga 1 09.2011 ikam ushqye deri me 22,09.2011 me sherbet shiqeri sipas udhzimeve qe ikam gjet ne internet, dhe deshiroj ta di me qka duhet tash me ushqye dhe nga cila dat te filloj deri kur dhe pasi qe kam nis te marr me shum seriozitet ruajtjen dhe shtimin e tyre nese ka dhen zoti.
ju falenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty23.09.11 17:43

Pershendetje Rraha.

Ushqyerja e bleteve me qellim sigurimin e rezervave dimerore behet me sherbet te koncentruar (p.sh.2:1) edhe ate ne porcione te medha. Nga ajo qe tregove besoj se shoqerite vecme kan rezerva te mjaftueshme per dimerim.

po sidoqofte, duhet tu besh nje kontroll shoqerive per te konstatuar ushqimin ne koshere.

Nje shoqeri ne dimer duhet te hyje me mbi 15kg mjalte. Me rendesi eshte majalti te jete ne dispozicion te lemshit dimerore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty26.09.11 11:51

I nderuari Valon ju pershendes dhe ju falenderoj per keto kshilla pas qe jam i ri ne ket fush dhe nuk njohuri te mjaftueshme por te luetm edhe nje keshill, pas kesaj kohe aka ndonje ushqim tjeter qe do te ishte i mir per bletet dhe nga cila datë te filloj ju lutemi me kshilloni, edhe nje her ju falenderoj per keshilla
me respekt Rrahman SEFEDINI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Diotima
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Diotima


Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty26.09.11 20:42

Beekeeping for beginners

https://youtu.be/D7YA2R8U19w
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty27.09.11 23:08

rraha shkruajti:
I nderuari Valon ju pershendes dhe ju falenderoj per keto kshilla pas qe jam i ri ne ket fush dhe nuk njohuri te mjaftueshme por te luetm edhe nje keshill, pas kesaj kohe aka ndonje ushqim tjeter qe do te ishte i mir per bletet dhe nga cila datë te filloj ju lutemi me kshilloni, edhe nje her ju falenderoj per keshilla
me respekt Rrahman SEFEDINI

Rrahman, nese bletet ne koshere kane ushqim te mjaftueshem nuk ka nevoj me te ushqehen. Muaji shtatore eshte muaji i fundit gjate te cilit bletet ushqehen. Ushqimi i vonshem i "harxhon" bletet e dimrit.

Gjithe te mirat Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty06.10.11 15:54

Pershendetje i nderuar te uroj pun te mbar dhe nga deshira per bletet qe kam filluar ket vit me shtyn qe te komunikoj sa me teper dhe te marr informata mbi bletarin, i nderuar siq kemi biseduar edhe me par un nga ky vit kam filluar te mirrem dhe kam 5 koshere bleta dhe edhe nje her dua ta di bletet per moemntin ikam mir nje bletar me ka than se kan ushqim te mjaftueshem, por si mund ta di un si bletar i ri se kan mjaft ushqim per dmirim te sigurt apo jo
ju faliminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty07.10.11 1:52

rraha shkruajti:
, por si mund ta di un si bletar i ri se kan mjaft ushqim per dmirim te sigurt apo jo
ju faliminderit

Se pari trego me cfar modeli-tipi te koshereve bleteron?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty07.10.11 9:53

PO valon kosheret ikam me 10 rama dhe jan ashtu te njejta si me foton tane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty10.10.11 18:17

rraha shkruajti:
PO valon kosheret ikam me 10 rama dhe jan ashtu te njejta si me foton tane

Duhet te jene te tipit LR.

Ja perafersisht si duhet te duket nje kornize LR te shoq. e pergaditura mire per dimerim

Hapat e parë në bletari 28_09_10
Hapat e parë në bletari 28_09_11


D.m.th. kurorat e mjaltit, apo kapelja e mjaltit duhet te jet e larte rreh 15cm.

E njejta vlen edhe per koret e tipit DB:

Hapat e parë në bletari 22_09_10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
belinet1
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 4

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty20.05.12 23:26

si bahet ndrrimi i ame te vjete ne te re kush mun me tregu se uen jam fillestar e po du me dit pak
Mbrapsht në krye Shko poshtë
flori
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : familjare

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty25.08.12 14:45

Pershendetje per te gjithe Juve nga Flori,

jam mga rethina e Gjilanit, gjithashtu edhe ne sikurse parashkruesit e mi jemi fillestare, tash per momentin jemi duke i ushqyer bletet me sherbet ne raport 1:1, deshta te di deri kur duhet te i ushqejme bletet keshtu?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty12.10.12 17:29

plotsimi i rezervave raport 2 sheqer 1 uj os 5me 3 a stimulime 1me1 deri me 15 shtator
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sajmir
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
sajmir

Zgjua (koshere) : koshere

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: ..   Hapat e parë në bletari Empty09.04.15 19:58

pershendetje.kush mund tme jap nje informacion.kam 3 familje bletesh njera esht e fuqishme ka pjedhje ndersa 2 te tjerat ne muajin mars vezhduna pjedhjet por e nderpren kush me thot cfar duhet te bej..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty11.04.15 8:28

Duhet ti kontrollojsh edhe niher apo dyher deri te provojsh se a kan ame, apo ama i ka nderprer per shkaqe te saja biologjike vezet dhe duhet qe ti bajshkojsh  me ate qe ka  Ame dhe ka pjellje..

Kjo eshte pergjigjja per afersihte si shkurt por te kisha lutur qe te bashpunojsh me ndonje bletar te vjeter dhe me pervoj qe te kesh pergjigjjen ne praktik ma te argumentume.
Te pershendes dhe suksese ne bletari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beke rexhaj
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 30

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty11.04.15 21:26

Pershendetje kuleg te nderuat une para 5 vitesh fillova te mirrem me bletari dhe sa po i bera 20 kushere puna me shkojke per mrekulli bletet i mbaja ne bjeshket e nemuna dhe nje dit mi kish pas shkatrru arusha gjitha bera ankes ne kumunen e pejes kurfar ndime nuk me dhan po duke e dashur ket profesjon me zemer perseri do te merrem me ket profesjon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : 3

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty06.11.15 17:36

Mundesisht te me tregoj dikush at vrimen per ajrosje mbrenda kapakut aduhet me mbyll apo me lan hapur flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavid
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty06.02.16 17:23

Pershendetje doja tju pyesja per sa I perket mbylljes se Ames ne kafaz ose kuti shkrepse.Duke qendruar Brenda ne kuti per 10 dite a ka mundesi qe te ngordhi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavid
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty06.02.16 19:50

xhavid shkruajti:
Pershendetje doja tju pyesja per sa I perket mbylljes se Ames ne kafaz ose kuti shkrepse.Duke qendruar Brenda ne kuti per 10 dite a ka mundesi qe te ngordhi?
Pres sa me shpejt nje pergjigje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Hapat e parë në bletari Empty
MesazhTitulli: Re: Hapat e parë në bletari   Hapat e parë në bletari Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hapat e parë në bletari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Të ndryshme :: Të tjera lidhur me bletarinë-
Kërce tek: