B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty07.01.12 18:00

E ato jane 1. Bleterristi duhet me pas dije per bletari,
2.Familja e bletes duhet me pase kullos + mjalte per ushqim,
3.Familja e bletes duhet me pas force ne numer, familje shum te forte,
4.Rol vendimtare ne kete pune luan Rrjeta e Hanemanit apo rrjeta e Ames per me pas rendimente ne BLETARI.

Dhe kisha dashte te diskutojm per secilen pik veq e veq .
Dhe ne qoftse i psedon ni bletrriste keto rregulla ne Bletishten e ti besoj nuk kishe me pas deshtim ne Bletari.

Ju pershendes te gjithve dhe ju mirpres ne mirkuptim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty09.01.12 19:43

Zoteri Gafurrarifi Pershendetje .
Keni kerkuar nga une te dini se si bletoje ume me blete .Mundeni te lexoni nje artikull nese deshironi,shfletojeni listen time te antareve te grupit .Suksese ju deshiron Lumi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty26.02.12 18:51

Me 25 shkurte ka marre dite shum e mire dhe bletet jon dal per tu pastruar . dhe une e kam shfrytzu qe ti pastroj dyshemet dhe i kam ndrru te gjitha me te pastra se kishin pas shume papasterti edhe blete te vdekura por edhe mbeturina te ushqimit.

Gjendja e bleteve ishe shume e mir, se une ne vjeshte me 14. dhjetor qe i kam kontrollu dhe ju kam lane ushqim te bollshum per veq mjaltit e edhe pete te ushqimit ju pata vendos permbi korniza , qka ishe interesant nuk e kishin hargju ushqimin e peteve dhe tash ja kishin fillu me hargju .Kornizat nuk i shikova qe a kane mjalte apo jo e lashe per niher tjeter qe mos tjav hupi grohtesin shume ne zgjua edhe niher gjendja ishe shum e mir kufar vrejtje nuk pashe ne levizjete e tyre.

Deshta me te vet ty Valon se si te veproj pasi ti hargjojn keto pete te ushqimit a me ju vendose te tjera a po jo, dhe tashe ne cilen kohe veprohet ose pas sa kohe .

Ju pershendes te gjithve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty26.02.12 23:45

Gafur, neqoftese kan ushqim te mjaftueshem, nuk do te keshilloja t'u jepje peta (pogaça).

Cdo te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty03.03.12 16:30

hej valon prej kur duhet bletet me i ushqy me sherbet nuk po e kerkoj me dat por ne qtemperaturtung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty03.03.12 17:45

Pershendetje i nderuari Premtim berisha .
Se pari kerkoje te falje qe po pergjigjem ne pyetje e cila nuk me eshte drejtuar mua .Duke mos tentuar qe te ja mare fjalet zoteri Valonit ,por me qellimin mate mir vendosa qe ta jape nje (,,kontribut ne forum'') pergjigjeje ne kete pyetje.

[i]Koha se kur do të fillojmë me ushqimin stimolues pranveror[/i] te bletëve varet nga çelja e luleve dhe temperaturat qe mbreterojne ne ate kohe . Në Kosovë, sidomos në rrafshin e Dukagjinit, bletët duhet t'i ushqejmë pasi të lulëzojë kajsia (xherenika), e cila lulëzon në dhjetëditëshin e tretë të marsit, dhe ky ushqim duhet të zgjasë disa ditë dhe ne sai te vogla 250 gr.duhet pasur kujdes qe nese bletet nuk ngjiten ne ushqimore kjo jep me kuptuar se temperaturat jane te ulta .Ushqimi pranveror stimulus duhet te japet ne mengjes e jo ne mbramje,duhet te jete i vaket (Mbas 15 prillit ushimi stimolues japet ne mbremje). Duhet pasur kujdes po qe se temperaturat bien dhe ushqimin qe u akemi japur qendron per disa dite ne ushqimore mundet me u paraqite barkqitja .
Menyr tjeter per stimulim pranveror te bleteve eshte edhe pot i marim dy kormiza me mjalte te vulosura nga kati i siperm te cilat duhet ti hapim me kraher ose valak me gjemba dhe i vendosin mu nen gjenerate ne katin e poshten. Duke ditur faktin se bletet nuk durojne ushqim nen gjenerat ato do ta bartin ate ,ndersa ama fitone pershtypjen se ka ushqim te mjafyueshem ne natyre keshu ajo vazhdon me te madhe me leshuar veze .


sukses ju deshiron Lumi. sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty06.03.12 10:56

Te nderuar
Sa ka mujt me luxua ne literatura te ndryshme tani eshet koh per nje ushqim stmolues per bleta a amund te me tregoj kush se per qa eshet fjala
per sherbet apo pogaqe kur duhet te ju ipet dhe ne cilen temperatur guxojm ti hapim blet per te ju dhan Buken pogaqe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj

Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty07.03.12 14:05

Pershendetje i nderuari rraha.


Koha se kur do të fillojmë me ushqimin stimolues pranveror te bletëve varet nga çelja e luleve dhe temperaturat qe mbreterojne ne ate kohe . Në Kosovë, sidomos në rrafshin e Dukagjinit, bletët duhet qe te fillojme me ushqim stimulus pasi të lulëzojë kajsia (xherenika), ky ushqim duhet të zgjasë disa ditë dhe ne sa (racione )i te vogla 250 gr.duhet pasur kujdes qe nese bletet nuk ngjiten ne ushqimore kjo jep me kuptuar se temperaturat jane te ulta .Ushqimi pranveror stimulus duhet te japet ne mengjes e jo ne mbramje,duhette jete i vaket (Mbas 15 prillit ushimi stimolues japet ne mbremje). Duhet pasur kujdes po qe se temperaturat bien dhe ushqimin qe u akemi japur qendron per disa dite ne ushqimore mundet me u paraqite barkqitja .Menyr tjeter per stimulim pranveror te bleteve eshte edhe pot i marim dy kormiza me mjalte te vulosura te cilat duhet ti hapim me kraher ose valak me gjemba nga kati i siperm dhe i vendosin mu nen gjenerate ne katin e poshten.
Per ndryshe deri sa eshte koha e ftohet (tani) mundeni qe ti ushqeni Bletet tuaja me Pogaqa (kuleq). Mud ti porositesh mvaresisht se qka deshiron qe te arrish ,Stimuluese me forsapil dhe vitamina , apo nese ke problem me barkqitje perdor Pogaqa qe permbajne Fumidil (fumagelin).sukses Lumi sunny
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mendu
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : zgjua

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty25.03.13 19:19

Te nderuar bletar ju pershendes dhe kam nje pyetje per bletaret evjeter me provoj te bletaris.a ka pasur ndonje semundje te bletve para pes a gjashte viteve.mua me kan vdekur gjashte koshere dhe nuk edij arsyen pse kan vddekur, bletet binin per tok dhe nuk u kthenin ne koshere,keshtu qe bleta mbetke shum edobet dhe vdiste ndersa ne koshere kishte mjalte te mjaftushme.ne kete vit prap i kam bler disa koshere me blet dhe kam nevoj per sygjerimet e juaja.ju faliminderit per mirkuptim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty11.04.13 20:45

Ne xilen koh te stines ty te ka mdodhur kjo dukuri e vdekjes se bleteve ne prenver , veres a po ne vjeshte per ta dhan pergjigjjen ne ket pytje duhet te dihet koha e vdekjes e bleteve.

me te mira mendu. dhe suksese por te kisha kshillu qe te lexojsh literatur qe ta gjejsh vete pergjegjjenne kete pytje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty
MesazhTitulli: Re: Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula   Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Per te pasur sukses ne Bletari sipas mendimit tim qe kam mrri me e studju per ni Bletar te mir jane 4. rregula
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: