B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.03.11 20:52

Me kete teme do te perpiqemi qe te bejme nji ti them analize te shoqerive ( bleteve ) tona, ne kete menyre mund ti ndihmojme qe mos te behen gabimet e njejta vitin e ardhshem.


Une kete vit nuk pata humbje, te gjitha shoqerit e kane perjetu dimrin, jane zhvillu shume mire, ne dy shoqeri dje vendosa nga nji kat me korniza per mjalte, ketu eshte rregull qe kati i mjaltes vendoset kur qel qershija, po mir ato dy shoqeri jan zhvillu mire dhe vendosa qe ti vendosi nji jave me heret.
Vitin e kalum i humba 5 shoqeri, po mir e di gabimin se trajtimin me acid formik e fillova ne fund te gushtit, kjo eshte shume vone per bletet, kete here trajtimin e fillova me 1 gusht dhe rrezultati eshte shume i mire.

Shpresoj qe do te merni pjese ne kete analize qe ta dime perafersisht perqindjen e humbjeve ( shpresojme qe mos te kete hiq).

Ju pershendeti...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.03.11 22:42

Une nga ky dimer jam minus 3 shoqeri: njera ishte ne DB dhe ngordhi si pasoje e ushqimit te mangur ndersa te dy tjerat (ne kosheret e tipit Farrar) mendoj qe shkaktari ka qene varroa.

Ne pergjithsi bletet kete vit jane te vonuara sa i perket zhvillimit dhe ne krahasim me vitin e kaluar pak me te dobeta. Megjithate duhet permenduar se edhe pranvera sivjet eshte me e vonshme. Shpresoj qe kullota kryesore - bagreni (Robinia pseudoacacia) te filloje me vone se vetem atehere shoqerite e bleteve do te mund te zhvillohen mjaftueshem per ta zhfrytezuar-eksploatuar kete kullote.

Pershendetje te gjitheve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëA kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty30.03.11 0:12

Per mua rezultati eshte 5 te gjalla dhe 1 kolonie e ngordhur. Jo keq si vit i pare ketu ne hollande.
Arsyeja: Nuk pati blete dimri. Kjo koloni ishte pa larva per gati 1 muaj ( mes gushti - mes shtatori). Koha kur kolonite e bleteve fillojne pergatitjen e bleteve te dimrit. Sepse mbreteresha mungote . Une isha me pushime dhe kur u ktheva pashe qe kolonia kishte krijuar cibukun per mbretereshen e re. Kur mbreteresha e re filloi pjelljet ishte gati 15-19 shtator (shume vone).
Ne te njejten kohe une bere dhe nje gabim tjeter duke e ushquer kete koloni pasi nuk kishte shume ushqim per rezerve. Kjo i lodhi bletet sepse temperatura ishte gati 10 grade dhe per to eshte shume e veshtire te kthejne shurupin e sheqerit ne mjalt ne kete temperature.


shikoni dhe kete video per kete koloni. Ne video une them se kjo koloni ka ngordhur nga te ftohtit por ne te vertet nuk ishte kjo arsyeja. Kornizat ishin te pastra dhe e tere kolonia ngordhi brenda nje perjudhe 10 ditore.

https://www.youtube.com/watch?v=PWBfozEDO-I

Kam dhe nje koloni te vogel per te cilen nuk kisha shpresa se do te mbijetonte por deri tani eshte gjalle dhe mund te them se ja hodhi dimrit megjithese ne dimer hyre me me pak se 3 korniza me blete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
afrimirr
Anëtarë i ri
Anëtarë i riA kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty15.04.11 21:30

Te nderuar;
Per mua ky vit ka qen mjaft tragjik, sepse kam humbur te gjiyh shoqerin e bletve dmth 17 koshere me blet, nuk po e di arsyen se pse ka ndodhur kjo, por eshte shum shqetsuse, edhe ne dimer nuk kan hyr te forta , por nuk kam prit se kjo do te ndodh. Ndoshshta mungesa e trajtimit adekuat apo edhe e ndonje smundje, nuk po e di shkakun ,deri nga mesi i muajit shkurt ka vdekur vetem nje koshere, me pas dy -tri jave kan vdekur edhe shum te tjera,pjesen e mbijetuar e kam ushquey me pogaqe pranverore , por edhe ato pas nje jave kan vdekur, keshte qe me eshte zhdukur e gjith familja e bletve.
ju lutem nese dini arsyen me shkruani , sepse prap do te merrem me bletarin se e dua dhe e preferoj, me respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty15.04.11 22:07

afrimirr shkruajti:
Te nderuar;
Per mua ky vit ka qen mjaft tragjik, sepse kam humbur te gjiyh shoqerin e bletve dmth 17 koshere me blet, nuk po e di arsyen se pse ka ndodhur kjo, por eshte shum shqetsuse, edhe ne dimer nuk kan hyr te forta , por nuk kam prit se kjo do te ndodh. Ndoshshta mungesa e trajtimit adekuat apo edhe e ndonje smundje, nuk po e di shkakun ,deri nga mesi i muajit shkurt ka vdekur vetem nje koshere, me pas dy -tri jave kan vdekur edhe shum te tjera,pjesen e mbijetuar e kam ushquey me pogaqe pranverore , por edhe ato pas nje jave kan vdekur, keshte qe me eshte zhdukur e gjith familja e bletve.
ju lutem nese dini arsyen me shkruani , sepse prap do te merrem me bletarin se e dua dhe e preferoj, me respekt.

Afrim, edhe tek ne jane ankuar mjaft bletare se kane humbur shume shoqeri bletesh, posacerisht ne rajonin e Dibres.

Per te arritur ne perfundim se cka eshte shkaku i vertete i zhdukjes se bleteve duhet bere analize e posacme veterinere duke i derguar mostrat apo paraqitur rastin.

Megjithate per te dhene ne ketu ndonje mendim, se pari do te pyesja me cfar dhe kur i ke trajtuar bletet kunder varroas?

Te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.05.11 21:02

valon po te drejtohem ty por nese edhe dikush tjeter mund te jep pergjigje te sigurt ne te pergjigjet,,mua gjat dimirti me kan vdekur 2 shoqeri me blet nuk i kam shti ne dimer edhe aq te forta,,tjetra me ka mdekur,,pak para se te perfundoj dimri,,ku esht problemi a esht mir qe te izolohen koshert qe ta ken me ngrohet te te mos i rrok fryma(era),,une kete nuk po mundem ta mesoj si me bere trajtimin kunder varroas,,dhe gjat dimrit si ti pregadis sa ma sigurt a pogaqe,apo tia le mjalt te mjaftueshme qe te ushqehen,,nese mundesh ti dhe qdo kush te me jep pergjigje sa me te kjart dhe qe esht e sigurt..flm per respekt...sepse keshtu mund te mesohemi te gjith..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.05.11 21:03

edhe kete nese mundesh te ma spjegojsh shtapiqat qe jan per ta luftuar varroan a kan efekt..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fati


A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.05.11 21:05

nese ke mundesi merre ket add timen dhe me gjindesh kur te kem nevoj per ndihm bletaria.poleni@hotmail.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bager
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Langstroth-Root (LR)

A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: tetova   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty29.03.12 21:50

pershendetje gjithe bletareve d.m.th (blet dashes) quhem sabedin alili jam nga tetova kam firm private, rastesish rash ne kete faqe, me pelqeu temat per bletat d.m.th ( forumi i bletareve shqiptar ku mund te pranojm pyetje pergjigje shqip) jam shum krenar per ket.... babai im meret me blete gati 45vjet me profesion ka qen zdrugthtar, tash eshte penzionist, ai ne fillimin e ti ka lexu shum literatura per bletet ne gjuhen serbe....
para 20vitesh kemi pat shum koshere, pastaj nda puna e madhe qe kishmi ne firmen private i zvoglum numrin e koshereve, tash kemi 20 koshere....
neve kete vit e humbem nje koshere gjat dimrit, problemin ende sen e zgjodhem une me babin... ai thot vetem nga i ftohti, kurse une e kundershtoj at mendim?! trajtimet krej ne koh kan qen ushqim po, te verteten duhet ta kerkojm ne veteriner....po
pershendetje gjith bletarve shqiptar....edhe nje pershendetje te vecant per ty admin tungi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?   A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A kemi pasur humbje (vdekje) të shoqërive këtë dimër?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve-
Kërce tek: