B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Bashkimi i shoqerive te bleteve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Aleksshehu
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : Lr

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty31.01.12 22:28

Doja te dija si munde te bashkohen dy shoqeri p.sh pas humbjes se ames ne ndonje shoqeri pres ndonje pergjigjje nga ju
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëBashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty25.12.12 12:33

Ka disa menyra per kete. Nese kolonite jane te fuqishme ( mbi 7 korniza me blete ) me e predorshmja eshte ajo e " gazetes" .

Ne radhe te pare kolonite qe duhet te bashkosh duhet te jene shume afer njera tjetres ose te pakten me shume se 5 km larg njera tjetres.

Hapi i pare. Pasi jemi te sigurte qe ne njeren koloni mungon mbreteresha, tek kolonia e cila e ka mbretereshen heqim kapakun e kosheres dhe ne vend te tije veme nje flete gazete te cilen e kemi shpuar me nje gozhdo ose maje thike ne disa vende.

Hapi i dyte, vendosim direkt mbi gazete kosheren e dyte e cila nuk e ka mbretereshen dhe mbi te vendosim kapakun e kosheres.

Mbas 2 ditesh shohim nese bletet kane nxjerre jashte copeza gazete dhe heqim ate qe mbetet nga gazeta sepase bletet e kane brejtur dhe dy kolonite jane bashkuar ne nje.


Kjo eshte e gjitha. Proces shume i thjeshte.

Une kur dua te bashkoj koloni te vogla , psh 4-6 korniza, nuk perdor menyren e gazetes por theshte pasi nxjerr kornizat e kosheres pa mbretereshe , i sperkas bletet me sherbet sheqeri dhe i fus direkt tek kosherja e cila e ka matken duke respektuar rradhen " nje kornize nga kolonia me matke dhe nje kornize nga kosherja pa matke, e keshtu me radhe.
Ne kete menyre bletet fillojne te lepinjne njera tjetren dhe bashkimi eshte i shpejte dhe pa rreziqe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty25.12.12 15:25

Plotesisht pajtohem me Artanin.

Menyra e bashkimit me ane te gazetes eshte me e lehte, me praktike e me e shpejte. Do te shtoja se eshte rregull qe mos te bashkohen dy shoqeri te dobeta, por te pakten njera nga ato te jeta mesetare.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
abdulgafuri
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Dadan-Blatt (DB) 12 korniza

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 11:23

pershendetje te nderuar.

kam nje pyetje. jam nje bletar i ri dhe kam pak pervoje . kam dy shoqeri te bleteve qe me jan dobesu dhe bletet nga shoqerite tjera jan fute ne koshere dhe qe te dy shoqerive ua kan mbyte Amezen(matken). shoqerite kan pas ushqim te mjuaftueshem por nuk kam pas mundesi me i perballu sulmit nga bleter tjera. sepse kane qene pak ne numer dmth kane qene te liga.po te largoj kornizat nga shoqerite atehere bletet pa Ameza(matka) do te sulen ne shoqerite tjera qe kam dhe do te mund te mi demtojne edhe tjerat. andaj jam ne nje hall te madh. a mund te me keshilloni qfar te veproj?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëBashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 11:38

Tani ne kete perjudhe eshte shume ftohte te punohet me bletet.

Prit te vij pranvera dhe pastaj shiko dhe bej.

Nje pyetje ,

Tani ne dimer keto shoqeri jane akoma pa ama ?

Une do ti kisha elimenuar keto shoqeri pa ama, dhe mbase jane te semura...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
abdulgafuri
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Dadan-Blatt (DB) 12 korniza

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 12:25

Artan shkruajti:
Tani ne kete perjudhe eshte shume ftohte te punohet me bletet.

Prit te vij pranvera dhe pastaj shiko dhe bej.

Nje pyetje ,

Tani ne dimer keto shoqeri jane akoma pa ama ?

Une do ti kisha elimenuar keto shoqeri pa ama, dhe mbase jane te semura...


po para dy dite ishte kohe e me diell dhe bletet dolen dhe e pash qe nuk jane ne rregull. e hapa njeren shoqeri dhe vrejta qe nuk kane Amez. meqe eshte koha e ftohet edhe une nuk po kam guxim qe te hapi kosheret. por ne momentin qe te kete dilele ato do te dalin dhe do te me demtojne bletet tjera spo di si te veproj ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëBashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 13:29

Jo jo.

Nuk do te demtojne bletet e tjera... Mos ki frike....

Leri ashtu sic jane, mos i nga dhe prit deri nga mesi i Marsit per te pare si eshte gjendja e kolonive , kornize per kornize....

Sa me shume ti ngacmosh tani, aq me keq ju ben. Dimri nuk ka shkuar akoma...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 15:18

Abdylgafur, nese ke ama ne rezerve ne ndonje nukleus, mundesh lirisht edhe tash ti bashkosh shoqerite. Neqoftese vonohesh shume me intervenimin, mund te ndodh qe te paraqiten ama te rrejshme ne shoqeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 16:15

pershendetje per rastin ne fjal une ju kisha kshillua qe ti ndermirrni keto masa: dy shoqrive te sulmuara ne mremje u a mbyllim deren me rrjet teli e cila i pamundson bletet qe te dalin apo te hyjn ne koshere a e mundson qarkullimin e ajrit pas kesaj mase e vrojtojm bletoren n e ditet e nxeta apo kur ka fluturime pastruese ne qoftse te shoqrit ne fjal kemi blet te cilat tentojn qe te hyjn brenda nga dera apo te qarat e kosheres ather keto shoqri i largojm nga bletorja dhe i vendosim ne ndonji vendt tjeter a ne vend te koshereve te larguara nga parku vendosim koshere te zbrazura ku mbrenda ne koshere i vendosim disa lecka te lagura me naft apo gasolin dhe i lem per disa dit ku gjat vrojtimit vrejm se nuk ka blet te interesuara per te grabitur mjalt ather shoqrit ne fjal i kthejm ne park iu hapim dernte cilen e zvoglojm me nji mas te caktuar dhe ne ditet ne vijim e perciellim bletoren sidoms ne ditet e nxeta kur kemi fluturime pastruse a per sanimin e shoqrive se pari bejm kontrollin e shoqrive ne ditet e nxeta kur kemi flutrim te bletve se per te ftot ska problem shum sepse skan larva ne kontroll shikojm a ka am gjendjen shendetsore te shoqris fuqin a ia vlen qe ta bashkojm apo ti japim am apo e eliminojm per keto masa nuk duhet te pritet marsi sepse ather esht von per qfardo mase qe do te ndermarrish: ska am krijon ame te rrejshme,eshte e smur vdes krejt po edhe sher te le, po ka pak fuq tani ather do ta humb krejtsish, kshtu qe ske qka humb tani i humb dy a me von nuk dihet vepro t u n g.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëBashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 16:18

Ideja ime , qe te presi ngrohjen e kohes ( fillim Marsi ) ishte per te pare se nese keto koloni kane ndonje semundje apo jo, gje e cila mund te behet vetem duke i kontrolluar kornize per kornize..

Nese keto koloni do te ishin te semura, une nuk do ti bashkoja me koloni te tjera .. por do ti ELEMINOJA....

Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 16:24

tek ne artan smundjet identifikohen ne menyr vizuele spse skem laborator qe ti vertetoj ato a po qese jan te smura ku iter parku i ka sulmuar per te grabitur mjalt te infektuar ather ne marse duhet te krijojm park te ri pa anamnez nuk eliminohen shoqrit , nuk bashkohen nuk iu jepet am adehok tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 18:13

Pershendetje Abdylgafur
Me ka ndodhur dhe mua ky problem para dhjete vjetesh. Ne ate kohe i dimeroja bletet ne Gramsh, dhe nje blete me prishi memen. E bashkova me nje blete tjeter te forte , ishte tamam kjo kohe. Bleta ne te vertete nuk u bashkua se ate nate beri ftohte, temperaturat ne Gramsh nuk bien nen zero megjith ate bleta vdiq. Une te rekomandoj tash per tash bleten mos e leviz as nga parku as te mos e bashkosh ,vetem ne hyrje te vendosesh nje kallam dhe bleta te hyje dhe te dale nepermjet kallamit. Kur koha te ngrohet kontrolloje dhe njehere per memen dhe ne qofte se ska atehere bashkohe. Mundohu qe ne park mos kesh blete pa meme sepse eshte e vetmja menyre per te eleminuar sheret midis bleteve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
abdulgafuri
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Dadan-Blatt (DB) 12 korniza

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 18:32

Valon Mustafi shkruajti:
Abdylgafur, nese ke ama ne rezerve ne ndonje nukleus, mundesh lirisht edhe tash ti bashkosh shoqerite. Neqoftese vonohesh shume me intervenimin, mund te ndodh qe te paraqiten ama te rrejshme ne shoqeri.
faleminderit shume per keshilat e juaja te nderuar. fatekeqesisht nuk kam nukleusa rezerve . kur me kam mbete betet qe te kujdesem per to ka ndodhe ne nje kohe jo fort te pershtatshem kah muaji shtator prandaj nuk e di mrie gjendjen si ka qene ne shoqeri , kam afer 25 shoqeri . dy me jan demtu siq e ceka me heret . me i bashku po kam frige per shkak te temperatures . per bletet eshte kudjes axha me heret dhe ai e ka dite per secilen shqoeri si qendrojne punet. axhe me ka vdek keshtu qe tash mua me duhet te perkujdesem per to. edhe nje here flm per keshillat e juaj se kam shume nevoje per to.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
abdulgafuri
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Dadan-Blatt (DB) 12 korniza

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 18:33

ju faleminderit te gjitheve per keshillat e dhena . besoj qe do te me ndihmoje te veproj si duhet me shoqerit ne vazhdim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty23.01.13 22:51

Une Gafurri te kisha dhene ni ide ty abdylgafur se i lexova te gjitha pergjegjjet e te gjithve ne forum dhe erdha ne perfundim se ma e mira e te gjithave eshte jo ti bashkojsh shoqerite a po te leshe pa ame . Pore te veprojshe ne kete menyre .
Separi ato shoqreri qe jane pa ame doti marreshe dhe doti qeseshe permbi familjet qe kane Amen, pore se pari tja hjekeshe e shoqeris me ame kapakin dhe ne vende te ti te vendoseshe DRRASEN NDARSE me mrezhe . qe shoqerija qe nuk ka ame ta nin eren e ames dhe keshtu shoqerija pa ame qetesohet dhe pluse mosi eshte e dobete e ndien eshe nxetsien e shoqeries me ame derisa te kalon te ftohti dhe mbasandej doti bashkojsh pa problem . ose e gjen amen te ndonje mike apo shoke dhe i ndane perseri veqe.
Pore se pari sigurohesh per shoqerin qe eshte pa ame a eshte e infektume me ndonje smundje apo jo .
Pore te kisha kshillu edhe kete keshill qe se pari te kshillohesh me ndonje bletare me pervoj ne rajonin tende se me siguri ki naj bletar te vjeter dhe me pervoj dhe ne menyr praktike munde te kshillon.

Te pershendes dhe suksese ne bletsri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty24.01.13 1:29

pershendetje edhe pse mendova se tema ne fjal pak a shum u sqarue ku vet abdyl gafurri deklaron se kshillat e dhena do ti mjaftojn per te vepruar, prap se prap me shtyre tete sqaroj edhe juve se menyren qe ju e preferoni si rezultat i leximt te pergjegjjve ne forum une ju kshilloj qe te mos veprohet ne at menyr ku ti ceki disa arsye: thoni jo ti bashkjsh shoqrit a ne vazhdim thoni qe ti qesim permbi familjet qe kan am ku ne mes vendosim drrasen ndarse me mrezh per mua eshet bashkim sepse te dy shoqrit jan ne nji kulm kan te njetin feromon qka dote thot hapsir e njet e shoqris,a per bashkim sigurisht qe bashkohen por duhet te kemi kujdes se te cili korpus shoqria do te krijoj lemshin e dimrit ku dihet se anon ne katin e lart per hir te temperatures a ne anen tjeter pasi kan qen te ekspozuare grabitjes duht te kemi kujdes te rezervat ushqimore a ne kati posht eshte e mundur qe te kemi sa do pak gjenerat ku si pasoj e qorjentimit te lemshit dimror vjen deri te ftoja e gjenerates,2 po qendroj rrjeta e telit e vendosur pak me gjat prap do te kemi ftoje te shoqris se poshtme ku e ter tmperatur do ti ik permes rrjetes dhe deres se shoqris se lart,3te gjitha mbeturinat e shoqris se lart do te bien drejet per se drejt mbi lemshin e shqris se posht qe realisht e shqetson shoqri n dhe dihen pasojat lere me te kemi edhe ndnji faktor tjeter smundje do ta keqsojm edhe me gjendjen ne park.
Ne nuk jemi per eksperiment por duhet ato ekserimente fryt dhense qe i hasim neper literatura te avancuara ti zbatojm me kujdes neper bletoret tona qe te kemi sukses tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
abdulgafuri
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : Dadan-Blatt (DB) 12 korniza

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty24.01.13 11:28

flm shume te nderuar per keto ndihma qe po na i jepni. gafurrarifi e ziko zikoi
i nderuar gafurrarifi kosheret qe une i posedoj nuk e kane mundesi qe te vendoset baza e kosheres mbi koshere tjeter vetem katet vazhduese , andaj kete nuk mund te praktikohet . ja si duket :

Bashkimi i shoqerive te bleteve Dadant+Blatt+Italica+Carlini

vetem se kapaku ne fund koshereve te mia nuk mund tiu largohet.
megjithate flm shume per keshillat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty25.01.13 9:30

Une nuk podue me e perferu me ba eksperiment te abdyl gafuri por keto nuk jan vetem mendime te mija por keto mendime jan edhe prej ekspertve ma me pervoj se ne por nuk po du me hyr ne sqarim ma tutje per kete qeshtje se e dha e edhe abdylgafuri qe nuk ka mundsi ate form .
Por te kisha lute ty ziko zikoi qe te shfletojsh literatur ma shum . te shiqojsh edhe te arriturat ne internet dhe ki me pa se ka mundesi edhe kjo menyr . Me te mira dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ziko zikoi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : L R me gjysem kate

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty25.01.13 15:41

prshendetje gafurr ju i referoni per nji ide ne baz te leximeve te shkrimeve te antarve tjer te forumit keni ardhe ne perfundim:1 ma e mira e te gjithave eshte JO TI BASHKOJM SHOQRIT,2APO TI LESHE PA AMA, KY ISHTE PERFUNDIMI JUAJ!
Vazhdoni te veproni ne ket menyr familjet pa am i vendosim permbi familjet me am s pari i hekim kapakin ne vend te saj vendosim drrasen ndarse me mrezh[RRJET TELI]QE shoqria qe ska am ta ndije eren e ames dhe te qetsohet, dhe pasi eshte e dobet e ndien nxetsin e shoqris me am der sa te kaloje te ftotit dhe MBASANDEJ DO TI BASHKOJM PA PROLEM ose e gjen amen te ndonji shok apo mik dhe i bashkon perseri.
NE fund te sigurohet te mos ket smundje te kshillohet me ndnji bletar te vjeter, qekjo kshila e fundit per mua do te ishte e para. kjo ishte mendimi juaj skam kunder mendimt te askujt mirpo une se kam te qart [JO TI BASHKOJM]A ME POSHT I JEP PREFERNC SI TI BASHKONI DY QENDRIME TE KUNDERTA, T"MOS I LEM PA AM PO NE JANAR KU MUND TE GJEJ AM A KI NAJ SHOK QE KA TE NE JO SECILI RUAN REZERVAT PER VETI,
Me RRJET TELI BASHKOHEN SHOQRIT GJAT PRANVERES VERES VJESHTES GJITH MON KUR JAN JASHTA LEMSHIT DIMROR DHE AT ME RRJET TE DYFISH PER TI IKUR KONTAKTI TE DREJT PERDREJT TE BLTVE NE FJAL A KTU KEMI TE BEJM ME BASHKIMIN NE DIMER KU ESHET E NDALUAR SHQETSIMI I SHoQRIS SE PSE BLETET E TE DY SHQRIVE NDODHEN NE LEMSHIN DIMROR MENJEHR PO SA TI VENDOSIM SHOQRIT NJERA MBI TJETREN ATO DO TE REAGOJN KSHTU QE DO TE SHPRISHET LEMSHI DIMROR I BLETES MRAPA PASOJAT DIHEN.
ME KENI SYGJERUAR QE TE LEXOJ LITERATUR FLM JAM I URITUR PER DIJENI KAM LEXU MJAFt PO ATO TANIME ME JAN BER TE VJETRA PO PO LEXOJ TE REJA, E SHIQOJ EDHE INTERNETI E DI QE KA MUNDSI EDHE KJO MENYR KREJT OK PO E VEQANTA ESHTE SE SA PO I KUPTOJM PAKSA JEMI PAK TE VJETER MOS PO NA DUHET PERKTHYS A UNE SKAM.
URIME SUKSESE VAZHDONI KENI TE DREJT JEMI TE BARABART NE FORUM. KY MESAZH ISHTE MES NESH ANTARVE TJER U KERKOJ NDJES
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty26.01.13 14:51

Nuk kame kunder asgjeje dhe te falenderoj per sygjerime pore te lutem qe perseri te lexojsh dhe te behesh bletar ma i sukseshem.


Suksese ne bletari te pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i shoqerive te bleteve    Bashkimi i shoqerive te bleteve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bashkimi i shoqerive te bleteve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: