B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!

Shko poshtë 
+14
Fatmir Latifi
tiki
bajrams
avni selmanaj
premtim berisha
Loshi
nezir nitaj
Artan
rraha
gafurrarifi
Pashun Memisha
fati
Valon Mustafi
bajgora3
18 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty05.03.11 15:35

Bletet bejne pune te madhe per te gjetur uje. Ato pershkojne disa here largesi te medhaja, ne qofte se bletari nuk ka mundur tua siguroje bleteve kete nevoje me pare prane parkut. Une vendosa ne parkun e bleteve kete punim te thjeshte por shume efektiv.
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! 1007429

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! 1007431

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty05.03.11 18:05

Teme e bukur Fatmir Wink

Tani eshte koha per aktivizimin e ujoreve ne bletore.

Ja nje ujore praktike:
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Ujore11
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty07.03.11 15:43

Nese nuk ka uje ne afersi te parkut atehere eshte e preferueshme te vendoset nje ujore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty31.03.11 16:31

Ne 10L uje fus gjysem luge te vogel kripë kuzhine dhe 200-300mL (1:1) shërbet.

Ја si duket ujorja ne bletoren time sot:

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Foto_010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiUJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Nevoja e Bleteve per Ujë.?   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty12.06.11 1:36

Sa kan bletet nevoj per uje dhe si tja letesojm punen.,?


Ujë
Bletët mbledhin edhe ujë. bletët e mjaltit kane nevojë edhe për ujë të ftohtë, ne koshere dhe për të holluar mjaltin dhe ata për të ushqyer të vegjëlit e tyre. Ata përgjithësisht mbledhin atë nga burimi më i afërt. Gjatë motit të nxehtë, bletët përhapjen e ujit gjatë gjithë koloni në pikat. Ata pastaj cool zgjua nga avullimi pika e ujit. Bletët të e përmbushuin këtë duke shpërnda ajrin me krahët e tyre. Kjo lëvizje e ajrit avullon uji i cili në mënyrë efektive ul temperaturën koshere. Rreth pesë gallons janë të nevojshme për sherbet dhe cool kolonisë çdo vit.

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Bees20drinking20on20 UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Thirstycustomers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty24.08.11 23:32

Lehtesimi per transportin e ujit eshte domosdoshmeri pasi ne temperaturat e larta sidomos Korrik ,Gusht shumica e fluturimeve i takojne marrjes se ujit
Problemi i eshte i zgjidhur kur prane zgjojve ka burime uji te freket ,por duhet te kemi parasysh se nepermjet ujit bletet transportojne dhe nje pjese te nevojave me lende minerale dhe shpesh ato preferojne ujin e ndenjur (jo te qelbur) te pellgjeve pasi sic dihet kriperat qe permban toka ne te tilla raste eshte me e pasur se sa ujet e burimit
Per te lehtesuar transportin e ujit kur merret ne distanca te medha detyrimisht do te duhet te vendosesh nje depozite uji prane zgjojve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiUJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty25.08.11 2:01

flm Pashun per keto fjal sa te ki njohuri mundesh me dhan sepse keto tema qe jan te nevojsha i kam hapur se une qfar di e shprehi ketu dhe i ndihmoj te gjithve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Si e marrin bletet ujin gjate dimrite   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty22.10.11 21:47

Une valon dote pys a kan nevoj bletet per uj gjate dimrit dhe si tju japim dhe ne qfar menyre duhet te ju japim apo ato e krijojn vet prej mjaltit dhe e pin apo prej lagshtires qe krijohet ne zgjua e perdorin bletet kurse ushqimora a duhet me jav lan edhe gjat dimrit edhe pse nuk i ushqejm dhe aka rol ushqimorja me jav lan ne zgjua permi drras apo mejav hjek krejte

JU pershendes Gafurri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty22.10.11 21:59

Ne pyetjen tende mund t'a gjesh pergjigjen Gafur Wink

Nevojat e bleteve per uje paraqiten ne momentin kur shfaqen edhe larvat. Larvat si zakonisht fillojne te shfaqen (ne kushtet kontinentale) pas gjysmes se muajit Janare e me se shpeshti gjate muajit shkurt. Ne kete kohe bletet gjinden ne lemshin dimerore, ndersa ujin e marrin nga kondenzimi i avullit ne koshere. Me vone me shtimin e pjelles rriten nevojat per uje, por gjithashtu ne kete kohe bletet fillojne te dalin nga kosherja...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty23.10.11 10:05

per ushqimore nuk ma dhat pergjegjjen

te falenderoj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty23.10.11 15:29

Po Gafur. Une praktikoj qe ushqimoret plastike te mos i largoj. Njo sasi e avullit kondensohet ne ushqimore dhe bletet te njejtin mund ta konsumojne. Por duhet cekur qe paraprakisht ushqimoret duhet te jene te pasterta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty19.12.11 8:50

Pershendetje te nderuar bletar
Un ju informoj se jam bletar i ri qe ket vit kam filluar me pes blet me një synim qe te shtoj numrin, gjat ketyre ditve kam vrejtur se nga nje sanak i nje blete po del nje lloj uji me nje perzierje te vogel te mjaltes ku ka nje rrjedhje te vogel por te vazdueshme para hyrjes se deres te sanakut dhe jam pak i shqetsuar a mund te me tregoj dikush se per qka behet fjal dhe qka duhet te bej une ne ket rast
ju felenderoj per mirëkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty19.12.11 17:47

rraha shkruajti:
Pershendetje te nderuar bletar
Un ju informoj se jam bletar i ri qe ket vit kam filluar me pes blet me një synim qe te shtoj numrin, gjat ketyre ditve kam vrejtur se nga nje sanak i nje blete po del nje lloj uji me nje perzierje te vogel te mjaltes ku ka nje rrjedhje te vogel por te vazdueshme para hyrjes se deres te sanakut dhe jam pak i shqetsuar a mund te me tregoj dikush se per qka behet fjal dhe qka duhet te bej une ne ket rast
ju felenderoj per mirëkuptim

Pershendeje rraha.

Ka mundesi te kete depertuar ndonje brrejtes ne koshere (zakonisht mi) e ti kete demtuar hojet e mjaltit... Per tu vertetuar ndaje dushemene prej pjeses tjeter te kosheres...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty20.12.11 10:50

Dhe une per ndonje mi fushe , mendoj.
Shiko nese ne dysheme ka copeza dylli me te medha se zakonisht ( afersisht 2-5 mm) .
Kontrollo dhe hyrjen e kosheres sa e larte eshte. Nese hyrja eshte me e larte se 9-10 mm , atehere eshte shume e lehte per miushet e fushes qe te futen ne koshere, e cila eshte vendi ideal per te kaluar dimrin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty20.12.11 13:48

Pershendetje
ju falenderoj per keshilla por a mund tani ne keto temperatura te larta ta ndaj dyshemen apo te pres deri sa te ngrohet moti apo duhet te ndermmar tjera masa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty20.12.11 21:02

rraha shkruajti:
Pershendetje
ju falenderoj per keshilla por a mund tani ne keto temperatura te larta ta ndaj dyshemen apo te pres deri sa te ngrohet moti apo duhet te ndermmar tjera masa

Mundesh rraha, por, me kujdes Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty22.12.11 18:48

edhe une mendoj qe eshte donje brejts por vepro ashtu si te kshilloj valoni por me kujdesje pa shqetsime ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty23.12.11 14:50


Hiq nuk po besoj qe eshte ndonje mi Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty25.12.11 17:49

Tash du me ta dhan ni sqarim qe e kam lexu me ni liber . aty thot qe Mjalta po mujka me u thartu edhe ne Hoje mbrenda ne koshere kur po prishka ajo po pelcitka dhe po rrjedhka sikur uje i perzin me mjalt un nuk kam pervoj po gjithnje sipas leximit qe e kom ba ne ate liber a eshte e vertet nuk e di ket ne ta verteton dnje bletar me pervoj prej forumit apo edhe pyte ndoken ju pershendes te gjithve Gafurri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty25.12.11 18:34

gafurrarifi shkruajti:
Tash du me ta dhan ni sqarim qe e kam lexu me ni liber . aty thot qe Mjalta po mujka me u thartu edhe ne Hoje mbrenda ne koshere kur po prishka ajo po pelcitka dhe po rrjedhka sikur uje i perzin me mjalt un nuk kam pervoj po gjithnje sipas leximit qe e kom ba ne ate liber a eshte e vertet nuk e di ket ne ta verteton dnje bletar me pervoj prej forumit apo edhe pyte ndoken ju pershendes te gjithve Gafurri

Edhe kjo mund te jet arsyeja...Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Loshi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : hawaian

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty29.02.12 9:05

Pershendetje te gjithe, posaqerisht moderatorin e kesaj faqeje te shume pritur.
Siq keni thene edhe ju me lart uji eshte i nevojshme per bletet aq sa edhe lulet por desha te ceki nje gje se pa pasteria e ambientit sot ndikon shume neper prrojet e vendet ku bletet marrin uj,per kete arsye nese jetojm ne nje vend ku kemi ambient te ndotur preferohet uji i paster ne bletore.
Pershendetje nga Deqani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty02.03.12 14:03

a eshte e preferushme qe uji te jet 15 metra larg bletores apo ben edhe shume afer?
tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty03.03.12 9:11

pershendetje
A mundet dikush te me tregoj se ku ne cilin muaj duhet te vendosën ujoret te bletet sa larg kosheres dhe ne cilin drejtim, ju pershdes duke ju uruar pun dhe shendet te mbar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty03.03.12 16:00

tung rraha une ujoren ne bletoren time ujoren e vendosi qe ne fund te shkurtit nuk eshte ecaktuar sa metra dhe duhet vene ne ate ane ku bletat shkojme se shumti per te kullotur tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
avni selmanaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
avni selmanaj


Zgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty03.03.12 16:28

Peshendetje te nderuar bletar

Nevoja per uji tek bletet eshte jetike andaj edhe ne bletaret duhet qe te sigurojme uji te mjaftueshem per blete.Une po ju shkruaj nga pervoja ime .Edhe pse une bletoren time e kame te vendosur 20 m large nje luni i cili burimin e ka ne bjeshket e Deçanit ku me arsye te plote edhe thirret Lumbardhi i Lloqanit.
Ky emer i takone vetem deri aty ku fillojne fshatrat rrethe keti lumi .Nga fshati i pare ku fillojne vendebanimet e tutje ky lume me te vertete eshte shume i pa paster kuptohet nga vet ne banoret .Mu per ket earsye me tu shkrire bora une e pergadise ujoren per blete . Pra ne krahun e kundert te lumit ne nje naltesi prej 1.5m, rreth 40 m large bletores e kame te vendosur nje bure me kapacitet 200 l ne kete bure eshte e vendosur nje derrase 5 m gjatesi me ngapak prerje zikzake ku edhe kalon uji. Kuptohet derrasa eshte e vendosur pjerrtas. Buren e kame afer qeshmes se ujt.Nje bure per 36 h ,Kure nyllavet (ndytet)t burja dhe derrasa i pastroj. Nje here ne jave ne bure hudhi krip te trashe.deri me sot jame shum i kenaqur me kete .

sukses ju deshiron -Lumi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Të ushqyerit e bleteve
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Pajisjet e mjetet ndihmëse-
Kërce tek: