B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!

Shko poshtë 
+14
Fatmir Latifi
tiki
bajrams
avni selmanaj
premtim berisha
Loshi
nezir nitaj
Artan
rraha
gafurrarifi
Pashun Memisha
fati
Valon Mustafi
bajgora3
18 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
rraha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty04.03.12 21:33

I nderuar premtim ju falenderoj shum per keto keshilla meqense un jam nje bletar i ri ndoshta nuk ju merziz me keto pyetje te shpesht e ndoshta edhe shum fillestare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajrams
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : RL

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty24.03.12 9:39

Kam nje pyetje.
Une kam vendosur ujoren ne bletore, perafersisht si ajo e valonit, por bletet nuk i afrohen fare. Ne uje kam vendos pak sherbet, pastaj edhe pak pogaqe i kam qite afer ujit qe ti terheq bletet, por prap eshte e kote.
A mundet dikush te me ndihmoje dicka?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiUJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty22.04.12 23:41

eh zotri bleta ujin e bart sa ma afer te jet mundesia,por nese ja pregadisim ujoren esht aq me mire sepse ia letehsojm punen esht mir sa me afer te jet,dhe uji te rrjedh me qetsi ose me sistem pika pika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tiki
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : Zgjua

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty01.03.13 22:59

Pershendetje, pas gjith ketyre skjarimeve dhe kshillave shum te mira, un te kisha propozu si te ket ndonji dit mot me djell mbi 12 grad, kontrolloje pogaqen, se mu sivjet me ka ndodh i kum vendos disa pogaqe te Suharekes emri spo me kujtohet edhe mu kan shkri, me kan rrjedh pikerisht ashtu siq e keni pershkru edhe ju. Ishalla bletet nuk jan demtu, te deshiroj sukses.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty07.03.13 11:19

Tani eshte koha per aktivizimin e ujoreve ne bletore...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Fatmir Latifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty08.03.13 18:09

Valon Mustafi shkruajti:
rraha shkruajti:
Pershendetje
ju falenderoj per keshilla por a mund tani ne keto temperatura te larta ta ndaj dyshemen apo te pres deri sa te ngrohet moti apo duhet te ndermmar tjera masa

Mundesh rraha, por, me kujdes Wink

nuk munet me pas mij po si apsoj e e lagshtis se madhe ne koshere sidomos nese e ki koshen nje kat buka permi rama shkrihet nga avulli apo lagshtija dhe vazhdon te pik vazhdimisht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty24.04.13 21:13

Pershendetje te gjithe antarve te forumit e posaqerisht ty Valon dhe njeherit dua te te pyes se kur mund te i vendosi kornizat me peta te reja te pa punuara.Cila eshte koha me e pershteshme per vendosjen e tye.Ku njeherit due me te informue se une bletoj me kater koshere dhe gjate dimrit kan qene shume mire ku tash ne pranveren e hershme i kam kontrollue dhe kan qene shkelqyeshem.Para tri dite kam vrejt se para deres se hyrjes ka shume blet qe bajne freskimin e kosheres ku meniher i kam kontrolluar dhe kam vrejtur se jane mbushur te gjithe kornizat me miza dhe me larva po nuk kane amzor te rij.Prandaj edhe nje her te pyes se a eshte koha e zgjerimit te kosheres dhe si ti vendosi kornizat e reja.Ju lutem te gjeni nje kohe dhe te me pergjigjeni.Samidin Dauti nga Zapllugja e Dragashit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty24.04.13 21:13

Pershendetje te gjithe antarve te forumit e posaqerisht ty Valon dhe njeherit dua te te pyes se kur mund te i vendosi kornizat me peta te reja te pa punuara.Cila eshte koha me e pershteshme per vendosjen e tye.Ku njeherit due me te informue se une bletoj me kater koshere dhe gjate dimrit kan qene shume mire ku tash ne pranveren e hershme i kam kontrollue dhe kan qene shkelqyeshem.Para tri dite kam vrejt se para deres se hyrjes ka shume blet qe bajne freskimin e kosheres ku meniher i kam kontrolluar dhe kam vrejtur se jane mbushur te gjithe kornizat me miza dhe me larva po nuk kane amzor te rij.Prandaj edhe nje her te pyes se a eshte koha e zgjerimit te kosheres dhe si ti vendosi kornizat e reja.Ju lutem te gjeni nje kohe dhe te me pergjigjeni.Samidin Dauti nga Zapllugja e Dragashit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolandpaqarizi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : kosove

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty06.03.15 13:50

pershendetje une si bletar i ri desha te ju pyes se ushqimi (pogaqja) bletes qe ka mbrena ne koshere a duhet tju lihet edhe ne sezonin e pranveres apo tju hiqet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
sokoli11
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : moderne

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty29.05.15 22:20

Pershendetje te gjithe parashkrueseve dhe drejtuesit te forumit.Thone qe per nje pytje qe ben per nje problem ne 10 bletare do te maresh 100 pergjitge te ndryshme .Bletet kane nevoje per uje si cdo gjallese e gjalle e kjo nuk ka diskutimse ku e vendosim e sa larg kosheres une do te thosha nuk ka shume problem por detyra jone eshte te vendosim uje e te mundohemi ta mbajme sa me te pastert .une mundohem ta bej kete por nuk me vjen mire kur shikoj dhe blete qe vene e pine uje diku ku nuk eshte i paster apo ku ka uje qe del nga plehu i bagetive apo ne ujin e pishines dhe jo ate uje qe une kam vendosur per te pire ato.Pra do thosha perfundimisht lerini bletet te bejne punen e tyre se e dine me mire se ne dhe ne te mos bejme vehten fajtor pse nuk i vendosim uje ato dine ku e sa here te shkojne per te mare uje nqs i nevoitet .duke perfunduar shendet e suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty14.06.15 11:50

sokoli11 shkruajti:
Pershendetje te gjithe parashkrueseve dhe drejtuesit te forumit.Thone qe per nje pytje qe ben per nje problem ne 10 bletare do te maresh 100 pergjitge te ndryshme .Bletet kane nevoje per uje si cdo gjallese e gjalle e kjo nuk ka diskutimse ku e vendosim e sa larg kosheres une do te thosha nuk ka shume problem por detyra jone eshte te vendosim uje e te mundohemi ta mbajme sa me te pastert .une mundohem ta bej kete por nuk me vjen mire kur  shikoj dhe blete qe vene e pine uje diku ku nuk eshte i paster apo ku ka uje qe del nga plehu i bagetive apo ne ujin e pishines dhe jo ate uje qe une kam vendosur per te pire ato.Pra do thosha perfundimisht lerini bletet te bejne punen e tyre se e dine me mire se ne dhe ne te mos bejme vehten fajtor pse nuk i vendosim uje ato dine ku e sa here te shkojne per te mare uje nqs i nevoitet .duke perfunduar shendet e suksese.

Sokol ke të drejtë që mbron lirinë e bletës, por Zoti kur krijoj bletën dhe njeriun i krijoj të mbrekullueshëm, vetëm se njeriu u ç'mbrekullua dhe u bë i keq.
DMTH gjithë pesticidet, etj..., që njeriu hedh në natyrë, bëjnë që bletët e shkreta ngordhin. Këto tre vitet e fundit mbi 5000 koshere s'kanë kaluar dimrin në jugun Francez. Dhe kjo për shkak të një ilaçi të ri kundër krimbave të bagëtive. Lopët , delet, dhitë ,kuajt, në vjeshtë dhe pranverë i "vermifugojnë" ju japin ilaç për ti pastruar nga krimbat parazitë. Bletët e shkreta preferojnë pellgun me ujë reth bajgave sepse gjejnë minerale, fermente, etj që ju duhen dhe sjellin në zgjua helmin e krimbave që është akoma aktif "v". Lamtumirë koshere.
Prandaj siç e praktikon dhe ti duhet vënë gjithmonë ujë në parkun e bletëve, sipas përvojës në qoftë se ve ujin që në fillim të pranverës në një vënd bletët mësohen dhe vijnë gjithmonë atje. Por duhet ujë i ndenjur dhe mundësisht me minerale, por në asnjë mënyrë me sherbet se fermentohet dhe ato nuk e pranojnë. Unë ju ve ujë pusi dhe në fund të enëve fut disa grushta gjethesh të vjeshtës që kalben. Kam shokë që lenë ujin e çezmës në enë të mbyllur disa ditë para se t'ia u japin bletëve.

10 bletarë 100 përgjigje është e vërtetë sepse secili ka përvojën e vet. Kjo është thesar në qoftë se di të kanalizosh the seleksionosh përgjigjet.

"një Mbret i mirë dëgjon 100 këshilltarë dhe vendos vetë" thotë fjala popullore dhe Bibla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!   UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri
» Grabitjet ne mes bletëve
» Të ushqyerit e bleteve
» Helmimi i bletëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Pajisjet e mjetet ndihmëse-
Kërce tek: