B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Grabitjet ne mes bletëve

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
denis stambolliu
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty09.04.12 12:49

Me ndodh shpesh te kem sherr ne Bletet me te dobeta sidomos ne kete stin.Sherri nuk esht brenda parkut por jen nga diku tjeter,mund te me thoj dikush
si mund ta shmang.Ne hedhjen e ushqimit jam i kujdesshem e hedh ne ushqyes qe vendosen brenda kosheres dhe deren nga del bleta e zvogeloj aq sa ajo te punoj lirshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty09.04.12 18:34

O Denis per perime te koke sherre vete ti e jo bletet por tregone ma kjarte pytjen se qfar sherri ki me blete se sene spote kuptojm, per tju pergjegj pytjes suaj.Te pershendes me te mira.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
denis stambolliu
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty09.04.12 23:45

Me fjalen sherr doja te thoja kur bleta sulmohet nga blete te huaja qe vijne nga parku i dikujt tjeter.Sa per ushqyerjen dhe zvogelimin e deres nga del bleta keto jan masa qe un mundohem te mar per parandalimin e sherrit (sulmit).Shpresoj qe te me keni kuptuar?ME RESPEKTE DENISI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty12.04.12 18:33

Denis sipas literatures ilaqi ma i mire kur te sulmohen bletet nga bletishtat e tjera fqinje keto tujat qe ki mundsi ti largojsh per ni koh deri ni jave dhe kur ti kthejsh kurre mos maje familje te bleteve te dobta por gjithmon mbaje familje te forta mosi paske konkurence ne ate rajon. Edhe nje gje kontolloj mos i ki te qelura kosheret perfundi apo anashe dhe gjith mon e kontollon bletishten mbas kontollomit te zgjojeveve mos kan rrjedhe mjalta nga kornizat gjate kontrollit . Ne funde te kisha kshillu qe te blejshe literatur per informata ma te gjitheperfshirse edhe pse kushtojn ato por ne qoftse ke deshire me u marre me bletari ateher duhete te keshe dije per kete lami

Te pershendes dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
denis stambolliu
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty13.04.12 14:07

Faleminderit GAFURRARIFI,te gjitha keto qe me shkruajte si per carjen e koshereve apo rrjedhjen e mjaltit dhe largimin e koshereve i kam par i kam provuar.Them se duhet te jet e fundit, BLET TE DOBETA pavarsisht se mema eshte e re por nuk kan pjelljen e duhur pavarsisht se un kam ikur me shpres se do e merte veten tani them ta bashkoj me blet tjeter.sa per literatur kam lexuar dhe do vazhdoj te lexoj se dija e njeriut nuk ka fund ketej nga ne thuhet sa te rrosh do te mesosh .


Me respekte Denisi,faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty13.04.12 22:43

Vetem te deshiroj suksese ne bletsri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty16.09.14 23:02

pershendetje , sot i vendosa ne dy koshere shtagat apo ato fletzat e drurit kunder rriqrave dhe patra nje problem bukur te madh , nuk i mbajta shum hapur por por filloj sulmi ne mes bletve lkuptohte ne te dy kosheret nuk besoj se ishin te atyre koosherve qe i vendosa atoo preopparat qka mundeni te me thoni , edhe diqka e vrejta se kur i leshova ne mes te kornixave filluan te gumzhinin bletet dhe deri ne mbramje kan pas sulem jam munduar ti largoi me uj dhe me tym ne mbramje i largova nga dyshemeja diku nje pal grushta me blet te vdekura brenda ne te dy kosheret , qka a eshte ndikimi i ati prepparatio pasi ishte me er mentolli , a do te ket sulem edhe neser mundet dikush te me tregoi si te veproi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty20.09.14 22:20

Edhe mu me ka ndodhur mbasi jav kom vendosur jo shtaga por i kam bler 6.5 euro per 10 shoqeri te bleteve do fleteza , e ato po dufke me jav vendos permbi korniza me jav lan 48 ore e mbas andej me jav fjek . Por eshte interesant qe mbasi e kom perfundu i kom vrejte qe para dyerve te koshereve ni qrregullim te shoqerive , qe shoqerija ne mes veti u demtojshin dhe e byteshin njera shiqen bletet por nuk ka zgjat shum dhe mbas 2 deri 3 oreve jan qetsu dhe ne bremje ka pas shoqeri qe deri 60 e ma shum i kambytur e ma pak ka pas prej shoqerive dhe te nesermn jon qetsu . Por ilaqi ka pasur sukses kunder varoes.
Se mbas tri dite disa shoqerive jav kom numru se sa kan pase varo me ni shoqeri i kish pad deri ne 100 copa te shoqerija qe e ka pas Amen e vjetit kurse te shoqerit e sivjetit kishpas 20, deri ne 30 copa te varoes Ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty20.09.14 22:36

deri sot me ka ndodh sulmi mes bletve edhe sot jan qetsuar pak ama humbje te bletve kam pas diku 2 pal grushta te mbytura , po po fletza druri me emrin,, herba strip,, por me ndihmen e nje kolegu me tregoi me jau mbyll shum hymjen vetem nje dalje sa per ni blet edhe sot jan qetsuar, ju pershendes te gjithve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty22.09.14 20:09

Nje pytje per te gjith sidomos per valonin dhe te tjeret qe jan me pervoj ne bletari,kam nje shqetsim ne lidhje me sulmin ne mes bletve , para nje jave kan fillu sulmi ne mes bletve nuk jan te parkut tim por jan te dikujt tjeter nje her mi kan sulmiu vetem dy sa qe njeren ma mbyten ne keto te dyja i kam pas diku tjeter ne oborr ndersa te tjerat i kam pas ne largesi diku 500 metra , sot kam vrejt qe ne te gjitha kosheret kan pas sulem dhe u demtojshin ne mes veti ,,,,,,, qka te bej si te veproj qe mos kem humbje te shoqerive te tjera , deren ja kam mbyll vetem sa hyn nje blet si te veproj qka eshte problemi , kush eshte shkakatar te ketij fenomeni sa qe vazhdon keshtu brenda javes do te kem humbje te tjera , me jepni nje keshill ju lutem.........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetërZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty26.09.14 18:50

Ne ket raste duhet qe ti largojsh prej parkut ktrejt shoqerit  . eshte mase miri qe ti shkepesh shoqeri ne vende te dryshme deri ne 6. klm e ma shum dhe mbasi te qetesohen i kethen mbas ni jave dhe besoj qe qetesohen por gjithqysh dera duhet te jet vetem sa e hyn  ni blet ,
Kjo eshte menyra ma  e sigurt .
Kame ndegju qe edhe me parfum me i ba apo me ju qit te gjitha shoqerive  po nalet  grabitja per ket nuk jam i sigurt une se kam praktiku, por variantin e par vete e kom provu dhe ka pas sukses.
Por edhe me ket dukuri  duhet te ballafaqohemi se na jemi bletar , d.m.th. qe ne bletari ka suksese por ka edhe sfida dhe humje nga ni her dhe kjo eshe mose pervoja jon  dhe mos dija  per ket veprimtari , dhe keshtu fitohet pervoja dhe dija por nuk duhet te zhgenjehim por duhet te vazhdoj  qe perseri te mirremi bletari se mbas pervojes jemi edhe ma te forte ne kete pun shum te mir me blete .
Ne funde ni kshill per bletar te ri se qedo pesim e ka ni mesim ni qdo pore te jetes dhe sduhet te ndalemi ne jet por duhet vazhdimisht te punojm .
Ne funde te shprehi ngushllime per humbjen e shoqerive por suksese per shoqerit e tjera dhe suksese ne jete.
Shkaktari vete na bletaret jemi eshte mos kujdesi i juaji ose i naj bletarit afer jush dhe koha pa ushqim, munde te ndodh qe ne mesin e shoqerive ke shpqeri te dobta dhe keshtu dodh grabiyja , por edhe shum shkaktar te tjer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty28.09.14 22:19

faleminderit gafurr fati me ka pri dhe ka marr mot i veshtir diku nja 1 jav edhe me shi sot ka nxe djelli pak sulmohen nga pak por po mbrohen shum mir , flameinderit per ngushllimin qe e kam humb nje shoqerii por kam mesuar shum nga ajo humbje , gabimi ka qen i imi se ajo shoqeri me ka mbet diku afer 1 muaj pa ame edhe nuk ka pas rifreskim te bletve edh ebletet kjjan kan te lodhura dhe ne momentin kur e kan pranu amen edhe kan fillu ama me ba vez ndodhi sulmi.
kam hulumtu edhe ne youtube edhe nuk kam has ne ndonje metod per me i mbrojt nga sulmi , kam vrejt nje metod me rrjet para dhe nje dalje te vogel kret anash ndersa nga para kosheres e mbyllur me rrjet se sipas asaj qka kam vrejt un bletet sulmuse drejtoihen vetem ne hyrje dhe nuk e gjejn dot hyrjen te improvizuar,
ket e kam pa ne ketu https://www.youtube.com/watch?v=Sud_VzPgJwA
te faleminderit gafurr edhe nje her dsht allahu qe mos te kem humbje te tjera , gjithashtu edhe te tjeret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bletari i Vjeter
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty15.12.14 10:06

Bletar te nderuar te forumit a din dikush te me tregoi pse kur perdora per trajtim preparatin HERBA STRIP pata nje qrregullim ne bletore,bletet dolen me te madhe nga kosheret,e kam fjalen vetem ne pese shoqeri qe e perdora ket preparat,dhe silleshin ne ate menyre sikur grabiteshin ne mes vete apo nga shoqerite tjera.Pas nje ore u detyrova te ua heqi ket preparat dhe ato shoqeri me u dasht per nje kohe ti sperrkas me uje burimi deri sa u stabilizua gjendja ne ato pese shoqeri ,dhe nuk e perdora me ket preparat. Nje gje e tille i ka ndodh edhe prishtinasit i cili shkruan me larte.Vlen te ceket se trajtimin e kam ber ne fund te gushtit pas disa ditesh qe e kam kryer vjeljen e mjaltit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty29.12.14 23:33

diqka ka atu kolegu ,, bletari i vjeter se vjen me duket ka prejardhjen nga serbija mundet qdo gje me ndodh por a pate humbje te naj shoqerie bletesh ti, un per vete nje kam pas humbje edhe herba stripin si kam vendos ne kosheret tjera
po tani ne ket kohe me bor si i ke bletet a i ke mir , ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bletari i Vjeter
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty30.12.14 10:25

Pershendetje prishtinasi,jo nuk kam pas asnje humbje te ndonje shoqerie.Tani ne ket koh me bor besoi se bletet jan mir sepse para nje jave jan dal te gjitha ne fluturime pastruese dhe ne baz te shiqimit vizuel shihej se jan mire.Me respekt bletari i vjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Grabitjet ne mes bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Grabitjet ne mes bletëve   Grabitjet ne mes bletëve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Grabitjet ne mes bletëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të ushqyerit e bleteve
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica)-
Kërce tek: