B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Helmimi i bletëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: Helmimi i bletëve   Helmimi i bletëve Empty12.03.13 14:11

pershendetje valon deshta te pyes se ne tetov perdoren preparate kimike shum per bujqesi si vepron ti me zgjuarsi ti mbrojsh bletet nga to
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Helmimi i bletëve   Helmimi i bletëve Empty12.03.13 15:42

Avdullah ne pjesen ku i mbarreshtoj bletet bujqesia thuajse eshte braktisur dhe rreziku nga perdorimi i insekticideve dhe helmeve te ngjajshme eshte me i vogel, por perseri egziston. Ky problem krijohet nga bujq te papergjegjshem, te cilet nuk i mendojne pasojat e perdorimit te helmeve...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Baki
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: pershendetje i nderuar valon   Helmimi i bletëve Empty19.03.13 14:30

njerz te pa ndergjegjeshëm ka qdokun edhe ktu tek ne por un u njof mjaft mir Tetoven me rrethin edhe pse saktesisht nuk po e di se ku jeton por qka me intereson mua si ja arrish ti tu ikish helemeve sepse diku ne vitet 90-98 kam qen ne tetov dhe atje shum i kan perdorur preparatet kimike per pem dhe perime dhe nje skjarim nga ti per kete si ne ti mbrojm nga ato pak helme qe perdoren ktu tek ne te falmnderit dhe suksese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: Helmimi i bletëve   Helmimi i bletëve Empty19.03.13 23:23

Baki Zejnullahu shkruajti:
njerz te pa ndergjegjeshëm ka qdokun edhe ktu tek ne por un u njof mjaft mir Tetoven me rrethin edhe pse saktesisht nuk po e di se ku jeton por qka me intereson mua si ja arrish ti tu ikish helemeve sepse diku ne vitet 90-98 kam qen ne tetov dhe atje shum i kan perdorur preparatet kimike per pem dhe perime dhe nje skjarim nga ti per kete si ne ti mbrojm nga ato pak helme qe perdoren ktu tek ne te falmnderit dhe suksese

E vetmja menyre per t'iu larguar rrezikut nga helmimi nga insekticidet dhe helmet e ngjajshme kimike eshte mbarreshtimi i bleteve ne zona ekologjike ku jemi te sigurt se nuk perdoren preparatet ne fjale, perndryshe eshte e pamundur evitimi i ketij rreziku.

Egziston edhe nje menyre tjeter, e ajo eshte edukimi i bujqeve ne zvogelimin apo mosperdorimin e ketyre kimikateve, te cilat jane te demshme jo vetem per bletet, por per te gjithe, perfishire ketu edhe vete bimet. Por, kuptohet kjo menyre eshte me e veshtira...!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Helmimi i bletëve   Helmimi i bletëve Empty13.10.13 18:54

I nderuar Valon,dua te ju pyes juve si nje bletar me pervoj dhe nje profesionist,cilat jane shenjat e nje shoqerie bletesh te mbetur pa ame.te une ne nje shoqeri eshte paraqitur ne zhurme e madhe  dhe nje levizje e pa kontrolluar neper koshere.E kam kontrolluar po nuk kam mujt me vrejte diqka serioze por,qe gati nje jave shoqeria eshte mjafte e shqetesuer bile edhe kosheren e kam ndrruar ua kam vendos nje koshere te re dhe me nje ngjyre tjeter
por e njejta zhure dhe levizje edhe duke ndodhur.Ju lutem per nje keshill ose nje mendim tuajin.Me nderime Samidin Dauti.gjate kontrollimit nuk kam mujt me e vrejt ose me e pa amen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Helmimi i bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Helmimi i bletëve   Helmimi i bletëve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Helmimi i bletëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Armiqtë dhe dëmtuesit e bletëve-
Kërce tek: