B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Bletet gjatë dimrit

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty04.01.12 22:52

kam nje pytje per ju te gjitheve bletar te nderuar .

per cdo dite po i vizitoi bletet dhe per cdo dit po gjej blete te vdekura nga 2/3 cop e ndonji her me shum dhe kerkoi nga ju nji spjegim per ket dukuri.
ju pershendes gjithve ju bletar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty04.01.12 23:06

fehmi sojeva shkruajti:
kam nje pytje per ju te gjitheve bletar te nderuar .

per cdo dite po i vizitoi bletet dhe per cdo dit po gjej blete te vdekura nga 2/3 cop e ndonji her me shum dhe kerkoi nga ju nji spjegim per ket dukuri.
ju pershendes gjithve ju bletar.

Eshte dukuri normalo kjo, Fehmi. Proces natyrore Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fehmi sojeva
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty05.01.12 11:18

Valon te pershendes dhe te falenderoi per pergjegje qe me bene me te qete
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: aa   Bletet gjatë dimrit Empty24.12.12 23:34

i NDERUARI vALON une si antar i forumit bleta ua kam ber nje pyetje ose nuk e keni hap ende kompjuterin ose jeni zanun me punet tue me te rendesishme por,une edhe nje her dua qe te ju pyeti:une kam vetem kater koshere me heret i kam kontrolluar dhe kan qene mire te paisura me ushqim pra cdonjera ka patur per afersish nga 15 kg mjalt kuptohet i kam ushqyer me sherbet sheqeri sepse viti ka qene mjaft i that dhe nuk kan mundur te mbledhin nektar natyror.Mirpo une jam kujdes dhe i kam ushqyer me sherbet 1 me 1 ,kam filluar me i ushqyer nga 15 gushti dhe ne funde te shtatorit sic thash me heret kan pas ushqim deri ne15 kg.Kosheret jan LR.Ne fillim te tetorit u kam vendos edhe nga nje pogaqe te cilen e kan hargjuar per pak dite. Menjeher u kam vendos edhe tjetren por.kete te dyten nuk e kan hargjuar edhe tani jo kret por kan ende pogaqe.Si duket por edhe i perciell me vemendje te madhe si dhe diteve te nxehta dalin me te madhe per pastrim.Une kisha nje pyetje per juve Valon une kam pogaqe me bare kunder barkeqitjes a eshte mire dhe nese po kur tua vendosi bleteve si ushqim dhe si mbrojtje kunder nezomozes.Pershendetje ty Valon si dhe te gjithe antarve tjer te forumit na zaplluxhani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty25.12.12 8:30

Pershendetje Zaplluxhani.

Neqoftese shoqerite kane mbi 15 kg mjalte seshte e nevojshme te ushqehen me pogace gjate dimrit a me pak gjate vjeshtes. Megjithate neqoftese dyshon ne sasine e mjaltit mund te intervenosh me pogace ka fundi i muajit Janare.

Eshte mir qe keto dite tu besh kontroll vizuel shoqerive duke e hapur vetem tavanin e kosheres. Neqoftese bletet gjinden menjehere nen tavanin e kosheres dhe nese kurorat e mjaltit ku gjindet lemshi dimerore dhe ne kornizat fqinje nuk ka ushqim temjaftueshem, eshte mire te intervenosh me pogace. Por, nese lemshi dimerore gjindet thelle ne korniza - me poshte nga tavani, atehere shoqeria ka mjalte dhe ushqyerja me pogace seshte e nevojshme...

Te pershendes.

PS. Eshte mire ne profil ta shenosh emrin dhe mbiemrin Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty25.12.12 10:11

Pershendetje Valon,fliminderit per pergjigjien e dhen,ne baze te pergjigjieve tua e shoh se keni shume pervoj dhe jeni nje ekspert i kesaj lemie nuk kam fjale tjera miradie vetem te lumt per ndihmen dhe keshillat qe ua jep antarve te forumit flimenderit edhe njeher.Dua te ju pyes edhe dicka: Une vitin e kaluar bletet e mija i kam trajtuar me acid oksalik te cilin e kam pergadit ne kete menyre, dihet kundra varoas:60gr.acid oksalik i kam tret ne 2 litra uje te destiluar dhe sheqer 2kg.Pra 60 gr + 2 l. uje te destiluar + 2kg sheqer. De seciles blet (koshere) ua kam dhen me ane te sheringes nga 50 ml.Perkaditjen e till e kam ende a mundi me i trajtue edhe kete vit po me te njejten tretesir apo me pergadit te re.Te ju tregoj se edhe gjate sezonit i kam trajtue kundra varoas me nje bare te quajtur Argus Ras aplluzha e Dragashit dhe gezuar Vitin e Ri. Samidin Dauti Zapllugje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty25.12.12 11:09

Pershendetje Samidin.

Pergjigjet ne lidhje me acidin oksalik i ke ketu: www.bletaria.albanianforum.net/t29-acidi-oksalik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Sponsored content

Bletet gjatë dimrit Empty
MesazhTitulli: Re: Bletet gjatë dimrit   Bletet gjatë dimrit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bletet gjatë dimrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» UJORJA - Nevoja e bletëve për ujë!
» si ti mbrojm blet gjat dimrit
» Bletët
» Zhdukja misterioze e bletëve!
» Literature per semundjet e bleteve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: