B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Roitja natyrale e bletëve

Shko poshtë 
+10
Baki
zaplluxhani
Pashun Memisha
samidin
istref rexhepi
premtim berisha
Artan
fati
Shpetimi
Valon Mustafi
14 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty04.01.11 16:04

Januz shkruajti:
Ne momentin kur leshon bleta, nga kosherja del ama e vjeter. Me intereson te di para se me dal ama e vjeter nga kosherja perher a eshte dal amzori i ri ne kosheren egzistuese.


Edituar për herë të fundit nga Valon Mustafi në 11.01.11 13:01, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty10.01.11 0:06

ROITJA E BLETËVE

Roitja (natyrale) e bletëve paraqet procesin dhe menyrën e shtimit natyral të shoqërive (kolonive) të bletëve dhe ruajtjes së llojt të tyre. Kjo më se shpeshti ndodh në pranverë, kur natyra ofron kushte te volitshme dhe shoqëritë e bleteve arrijnë kulmin e zhvillimit te tyre. Si zakonisht dëshira për roitje te bletët shfaqet gjatë kullotes kryesore, gjatë muajve maj dhe qershorë. Faktorët që sjellin deri te roitja e bleteve janë numri i i shtuar i bletëve te reja te paangazhuara ne koshere, hapësira e vogel dhe e kufizuar në koshere si dhe vetë deshira dhe instinkti i kolonisë së bletëve për të ruajtur dhe shtuar llojin.

Bletët, veçanërisht ato të reja, ne skajet e hojeve ndërtojnë një numër të konsiderueshëm të amëzorëve (matkorëve, fshikave të amës), por jo në të njejtën kohë. Këto amëzorë të formuar gjatë kohës së roitjes natyrale të bletëve janë një ndër amëzorët më kualitativ.

Pas mbylljes së amëzorëve, në tërë shoqërinë (koloninë) e bletëve shfaqet nje gjendje e re – tendenca e vërtetë për t’u roitur. Vërehet zvogëlimi i aktivitetit të bletëve. Një numër i madh i tyre (veçanërisht bletët e reja - kujdestare) grumbullohen jashtë, në hyrjen e kosheres, por edhe në pjesët e brendshme të kosheres, duke u varur në formë të mjekrrës apo kalaveshit të rrushit.

Bletët me kalimin e kohës gjithnjë e më pak e ushqejnë matkën me qumësht dhe si pasojë kemi zvogëlimin e pjelljes së vezëve e njëkohësisht edhe dobësimin e amës në peshë (matka lehtësohet) duke e përgaditur kështu për fluturim në distanca më të mëdha. Bletët punëtore, të cilat vijnë të ngarkuara me pjalm (polen), nuk futen menjëherë në koshere, por qëndrojnë një kohë më të gjatë para hyrjes (në verandë-pistë) dhe më pas futen brenda në zgjua. Disa bletë tjera instinktivisht tentojnë të bëjnë zmadhimin e portës duke e gërryer atë, për t’a lehtësuar kështu sipas tyre, daljen e roit nga kosherja gjatë aktit të roitjes.

Disa ditë pas mbylljes së amëzorëve, aty kah mesdita (nga ora 10-14), kur moti është i ngrohtë , me diell dhe i qetë, bletët të cilat paraprakisht janë ushqyer intenzivisht dhe kanë ngopur barkun, fillojnë të roiten, duke dalë njëra pas tjetrës si lum nga kosherja. Është mjaft karakteristike zukama e këtyre bletëve në ajër. Gjatë këtij akti, kosheren e lëshojnë gjysma e bletëve, disa qindra brumbuj (meshkuj) dhe sigurisht bashkë me to edhe matka. Është interesante se roit i bashkangjiten edhe bletët (bletët e kullotës) e zgjuave tjera që gjinden aty pranë, të cilat në atë moment fluturojnë në bletore. Pas një kohe të shkurtër bletët fillojnë të grumbullohen dhe ngjiten diku aty afër në bletore në ndonjë objekt (degë peme, etj.) në formë të tufës (vilës) apo lëmshit. Pas grumbullimit roi qetësohet. Disa bletë të quajtura si bletët vëzhguese (kërkuese) vëzhgojnë dhe janë në kërkim të gjetjes së banesës së re. Kur e gjejnë atë, kthehen e lajmërojnë roin dhe sëbashku nisen në fluturim për në banesën e tyre të re ku do të krijojnë folenë e tyre të re.

Nëqoftëse para roitjes moti përkeqësohet dhe kjo zgjat disa ditë, bletët atëherë i mundësojnë matkës që t’i shkatërrojë amëzorët e mbyllur e njëkohësisht edhe t’i mbysë matkat e reja. Por, nëqoftëse përkeqësimi i motit nuk zgjat shumë, në këtë rast bletët nuk e lejojnë matkën t’i shkatërrojë të gjitha amëzorët.

Nëqoftëse moti vazhdon të mbajë i ngrohtë me diell dhe i qetë dhe sigurisht nëqoftëse te bletët nuk është shuar dëshira për roitje të mëtejshme, 7-9 pas roitjes së parë, bletët sërish roiten. Ky roi quhet roi i dytë dhe kryesisht është i përbërë nga bletë të reja dhe me amë të re të pafekonduar (pambarësuar). Pas lindjes së amës së parë, bletët e reja (dado) me bollëk e ushqejnë atë, por nuk i lejojnë që ti shkatërrojë dhe mbys amëzorët dhe matkat tjera që ende gjinden në amëzorë. Në raste të tilla matka kohë pas kohe lëshon disa tinguj të zgjatur: “tiii-tiii-tiii”, të cilëve matkat ende të palindura nga matkorët i përgjigjen në të njejtën mënyrë, por tani me “kuaa, kuaa, kuaa”. Nëse në këto çaste gjindemi në bletore dhe afër kosheres, lehtë mundet t’i degjojmë këta tinguj. Këta tinguj njihen si kënga e matkave.

Si zakonisht roi i dytë me vete ka me tepër ama të pafekonduara dhe për këtë arsye i njejti gjatë fluturimit mund të ndahet në me tepër roie të vogla, të cilët pas një kohe përsëri bashkohen. Për dallim nga roi i parë i cili vendoset aty afër ose në bletore, roi i dytë i tretë, etj. ka gjasa të largojë më shumë nga bletorja dhe kosherja e tyre e vjetër. Poashtu këta roie nuk janë shumë të ndjeshëm ndaj kushteve të mjedisit.

Rrallë, por ndodh që edhe roi i parë të roitet. Këto roie janë të njohur edhe si roie apo bletë e bardhë. I kanë sjelljet e njejta sikur roi i dytë dhe i tretë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty11.01.11 0:40

Kënga e matkave:PS. Degjoni me vemendje tingujt qe i leshojne matkat...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Shpetimi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Leshimi i bletve   Roitja natyrale e bletëve Empty19.01.11 21:50

Kerkoj nga ju qe te me tregone meqe jam fillestar ne ket Profesion si mund te di une qe bleta po done me leshu dhe qfare hapa duhet te marr une per me para ndalu qe mos te me ikin nga Koshiqja. Me Rrespekt shpetimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty13.05.11 1:35

pershendetje unë këtu jam antar i ri i këtij forumi.Bleta Gjat leshimit gjat ndarjes se saj natyrale,pasi te vendoset ne koshere qarkullimi i saj per te dalur nga kosherja esht shum e vogel per te punuar me tregoni perse..?flm per mirkuptim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty13.05.11 10:20

fatlum shkruajti:
pershendetje unë këtu jam antar i ri i këtij forumi.Bleta Gjat leshimit gjat ndarjes se saj natyrale,pasi te vendoset ne koshere qarkullimi i saj per te dalur nga kosherja esht shum e vogel per te punuar me tregoni perse..?

Miredita.
Ju po flisni per nje rast te pergjithshem apo eshte rast konkret.
Nese eshte rast konkret , sa dite ka qe ka ndodhur kjo "roitje" ? Une kete vit kam kapur 2 koloni bletesh te vogla te cilat kishin roitur (leshuar) nga nje koshere e nje bletari tjeter dhe mund te them se bletet ishin ne pune qe diten e neserme qe une i futa ne koshere. Pra levizje normale ne hyrjen e kosheres. Kjo sepse ne to mbreteresha ishte e fekonduar dhe kornizat qe iu vura ishin te ndertuara . Pra mbreteresha filloi te shtronte veze ne hoje qe diten e neserme. Keshtu qe bleteve ju duhej polen dhe nektar per larvat e reja.

Normalisht kur kemi nje roitje , kolonia e re e krijuar gjate diteve te para nuk ka shume nevoje per ushqim dhe polen sepse nuk ka veze dhe larva akoma. Gjeja kryesore per te cilen ato kane nevoje eshte uji.
Para se kjo koloni te roiste bletet jane mbushur me mjalt dhe pastaj kane dale . Pergjate 2-3 dite ve te para ne kosheren e re bletet kete mjalt e kthejne ne hoje dylli , pra jane te zena me pune brenda kosheres . Vetem nje pjese e vogel e bleteve del jashte per te bere furnizim me uje dhe me nektar nese eshte nevoja.

Pera per nje perjudhe 2-5 ditore eshte normale qe ne hyrjen e kosheres e nje kolonie qe ka roitur nuk ka shume levizje. Gjithshka do te shihet mbas nje jave , kur kjo koloni do te kontrollohet nese ka mbretereshe dhe nese ka veze dhe larva.

E vetmja gje qe dueht bere gjate kesaj jave eshte TE MOS E SHQETESOSH KOLONINE . Leri bletet te qeta.

Mbas nje jave mund te fillosh dhe ti ndihmosh me nje cike sherbet te holle 40% sheqer 60% uje. (jo shume , nje gote vere c'do 3 dite)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty01.06.11 0:24

ubleta ime me ka leshu 2 her edhe tash nje dit e kontrollova kish pas amza te reja te lindura dikun 4deri5 edhe tash nuk ka leshu ende ika ba 10 dit moti ma shum ka mbajtur mir qka jav merr mendja juve pse,,apo ndoshta ika mbytur amzat ekan len vetem 1 amez per vete tjerat ikan mbyt edhe nuk ndahet me gjat mbremjes tek hyrja ka kogja blet jasht..po ashtu edhe gjat dites..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty04.06.11 23:57

Artan flm per ndihm,,edhe une e kuptova pse se aq ma shum qet punon me blet mesohesh mir..kjo blet ika dikun afer 3 jav qe me ka leshu,dmth afer 6-7 rama me blet te plot.matka e vjeter ka dal ne ket koshere dmth gjat ketyre jave esht zhvillu deri ne maksimun qe ma shum ska ku shon ika mbushur pothuajse 4 rama me veze plot the puna e saj po vazhdon,,vezet kan fillu te dalin...flm qe je mundu te me ndihmosh se e shoh disa postime tjera qe 1 jav i kam bere askush pergjigje sme ka dhene..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty08.06.11 23:19

Artan une pas 2 her qe ka roit bleta ime ekam kontrolluar kishte pasur edhe diku afer 5 mbreteresha dhe blet kish pas,tash nese mundesh mema sqaru ti mue qfar ka bere me to sepse une jam kon vnu katin per blet edhe e kontrollova kish pas me pak blet edhe mbretersha skish 1jav qe ja kish fillu me leshu vezet ah dmth hera fundit qe ka roit ka qen 20 maj edhe hera par 12 maj dmth mbas 8 dite hera dyt..nese mundesh me dhen ndonje sqarim aka roit apo qfar..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 9:04

Miredita Fatlum.

Para se te te pergjigjem do te doja te dija me shume per disa gjera qe ne mesazhin tuaj jane nje pak te pa qarta.

1) Sa kohe kishte qe ishte krijuar kjo koloni qe krijoi 5 mbreteresha ???
(ishte koloni e re apo e vjeter ?).
2) C'moshe kishte mbreteresha e vjeter (ajo qe krijoi 5 mbretereshat e reja) ???

3) ) me sa korniza me blete ishte kosherja nga e cila roiten mbretereshat e reja , para se ti ti vije katin e dyte ?

Me fal por mesazhi juaj eshte nje cike i pa qarte per mua.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 11:52

artan kjo shoqeri ka roit 2 here te tjera kur ia kam pare 5 mbretereshat e reja,mbreteresha e vjeter ka dalur kur ka roit per her te pare kolonia ka qen e vitit te kaluar..artan une mendoj se i ka krijuar mbreteresha e vjeter qe ishe ne koshere.Po besoj qe 8 korniza,,une e vrejta qe mbreteresha kishte filluar te bente vez por ende fillimi jo edhe aq shum e verejta qe dalshin ne katin e dyt por nuk qendrojshin dealshin dikun nja 20 blet me shum jo ato nuk kan kapacitet te punojn kornizat,thash ndoshta esht e angazhuar posht qe te punoj te qel blet te reja nuk mundet te del ne katin nalt..por une e kontrollova bleten edhe 2 kornizat te reja qe ia kam pas vene i kishte pasur vetem me mjalt edhe i vera ne katin nalt kure 2 te pa punuar ia vera posht....besoj qe tash eki te kjart...nese ke diqka qe te intereson te jap sqarim prap..flm per interesim per ndihm..artan sa keni provoj ju me blet..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 12:45

Tani kam nje ide me te qarte per kete rast.

Une mendoj se mbreteresha e vjeter ka dale e para duke lene 5-6 "Qeliza mbreterore" ( ose e thene ndryshe "cibuk").

Ka raste qe kur e para mbreteresh e re qe del nuk i vret motrat e veta qe nuk kane dal akoma nga cibuku. Kjo varet shume nga kolonia, e cila ka akoma ndjenjen e roitjes.
Une mendoj se mbretereshat e tjera kane dale 2-3 dite me vone se mbreteresha pare.
Mbreteresha e pare ka ber fluturimin e fekondimit normalisht , dhe pas ketij momenti , afersisht 1 jave me vone ka filluar te shtroje veze.

Ndersa mbretereshat e tjera e kane bere fluturimin e fekondimit me vone 4-7 dite me vone. Kjo per arsye te ndryshme, mbase koha nuk ka qene e mire (shi dhe ftoht).

Ne momentin qe mbretereshat e reja jane fekonduar ato kane roitur ( ose me mire, mbreteresha e pare i ka debuar nga kosherja).

Ajo qe me cudit eshte qe mbreteresha e pare kishte filluar tashme te shtronte veze kur ne koshere kishte akoma mbreteresha te reja te "virgjera" . Kjo nuk ndodh.

Ne momentin qe mbretereshat e reja fekondohen , ato behen rivale te mbretereshes se pare , dhe ajo i perze nga kosherja.

Megjithate ky rast eshte shume i vecante.
Normalisht nuk ndodh keshtu si te ka ndodhur ty.

Ndersa per arsyen , pse mbreteresha e vjeter te ka krijuar 5 cibuke ..... Kete nuk mund ta them me siguri. Ka shume arsye.

Ose mbreteresha e vjeter ka qene me te vertete e vjeter ( me shume se 3-4 vjecare). Por une mendoj qe mbreteresha e vjeter i ka filluar cibuket para se ti tu vesh katin e dyte.
Keshtu qe kur ti ju ke vene katin e dyte ka qene vone.
Ka disa lloje bletesh qe e kane ndjenjen e roitjes me te zhvilluar se te tjerat, dhe krojojne cibuke dhe kur kosherja nuk eshte mbushur plot me blete.

Per kete arsye , keshillohet te kontrollohen kosheret ne cdo 7 - 10 dite.

Sa per pervojen time me bletet...
Kam mbajtur bletet ne Tirane ( ne ballkon) per gati 4-5 vite , dhe tani ky eshte viti im i dyte qe mbaj blete ne hollande.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 12:48

flm artan per ket ndihm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 12:55

artan mesa duket prap nuk me ke kuptu mir dmth heren e pare ka roit nje her ka dal mbreteresha e vjeter besoj qe ajo nuk ka me shum se 1 vjet esht e re,,tana ka roit edhe 1 here mbas 8 dite,,dmth ikam bere 2 blet prej kesaj heren e par ka roit shum afer 6-7 korniza tana hera 2,, 4 korniza..edhe tash thash ndoshta do te roit edhe 1 here e lash 1 jave por tash ta kontrolloj,,kur e kontrollova kosherja ka qen vetem me mbretersha te reja edhe kan qen pa mbarsuar,nuk kan leshu vez,,por moti nuk ka mbajtur mir,,tash po kam dyshime se mu dok qe kishte me pak bleta thash mos ka roit e nuk ekam verejtur,ose ndoshta ikan mbytur te gjitha vetem 1 mbreteresh ekan zgjedhur per vete..dje e kontrollova katin posht kishe filluar te leshonte para 4 dite.....ti tregom a prish pun qe ja kom vnu katin edhe ja kom qit 2 rama nalt me mjalt qe ika pas ,,dhe 2 te pa rregulluar ikam vene posht ,,a eshte zhvillimi me i madh pasi qe ja kom vnu katin sepse mbretersha e veren qe ka nevoj per blet sepse bletet tash shkojn ne katin lart per te punuar,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 13:01

artan kjo mbreteresha e vjeter qe ka dal,,ishte nje mbreteresh shum e mirshum shpejt eka zhvillu kosheren tash me shiku ika 8 korniza full,,++ vezet qe vazhdon ti leshon,,une me ta then te verteten nuk kam pare asnje mbreteresh keshtu me bere vez kaq shum per nje koh te shkurter,se ia kam futur disa korniza te pregaditura edhe vetem 3 korniza ikan rregullu blet,kur ekam shiku 3 korniza full me veze ne te gjitha anet....ndersa ajo tjetra mir po zhvillohet po ika fillu vezet me von sepse nuk ka qen e pregaditur sepse esht mbreteresh e re..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 13:16

Katin e dyte e ke vene tek kosherja ku ke mbretereshen e re apo te vjeter... ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 15:06

katin e dyt ekam vene tek kosherja ku ekam mbretreshen e re dmth ku me ka Roit 2 herë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 15:12

Ne kete rast do te te keshilloja t'ia heqesh katin e dyte dhe lere kolonine ta mbushi mire katin e pare me blete dhe pastaj shtoi katin e dyte.

Nese kati i pare nuk i ka 10 korniza plot me blete dhe te pakten 7 korniza me veze dhe larva, mos e shto katin e dyte.

C'do rritje e volumit te kosheres pa pasur mundesine te mbulohet nga bletet do te thote me shume volum per tu ngrohur dhe renje e tregusit te lageshtise ne koshere qe eshte shume i nevojshem per shtrimin e vezeve nga ana e mbretereshes.

Une , po te isha ne rastin tend nuk do t'ja shtoja katin e dyte kosheres pa u plotesuar full me blete kati i pare.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty09.06.11 19:30

Artan katin ja hjeka se pash qe nuk ka kapacitet edhe posht me punu edhe nalt se edhe lavra ska pas as vez se qe 4 dit ka fillu me leshu vez...sot i shikova te gjitha ishin tu zhvillu sa qel e mshel syt mbrenda 2 jave full 10 korniza edhe blet ma te buta nuk besoj qe ka ndokush...artan deri kur Roiten blet kshtu sakt..edhe ka fundi qershorit si me kishe preferu ti a me ja vnu katin per mjalt...Artan ne vitin tjeter qysh me vepru a me lene me roiten natyral blet apo ti ndaj artificial..sepse ekam plan qe sivjet ti bej 30 koshere...flm per keto ndihma.. Cool
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty10.06.11 10:20

Miredita fatlum.

Ne fillim , faleminderit per ftesen per tu lidhur ne msn, por fatkeqesisht ketu ne pune e kane bllokuar opsjonin e msn. Dhe ne shtepi nuk kam akoma lidhje interneti.
I vetmi vend nga ku mund te komunikojme eshte ky forum.

Persa i perket ndarjes se bletetve vitin qe vjen dhe deshires tende per te patur 30 koshere , do te thoja qe gjithshka varet nga numri i koshereve qe ke tani dhe numrin e koshereve qe do ti mbijetojne dimrit.

Menyra me e mire per te ndare kosheret eshte ti ndash artificialisht . Pra mos ti lejosh bletet te roisin por ti parandalosh duke i ndare.

Nga pervoja ime mund te them se menyra me e mire eshte ta ndash nje koshere plot me blete (10 korniza) ne dy koshere (me nga 5 korniza).

Pra nga nje koshere do te kesh 2.
Natyrisht mund ti ndash dhe ne me shume koloni te vogla por kolonite nuk do te jene te fuqishme dhe kjo do te vere shume ne rrezik mbijetesen e tyre ne dimer.

Kur te vije koha per ti ndare kosheret do te komunikojme dhe do te tregoj me ne detaje se si do ta besh kete proces.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiRoitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: ooo   Roitja natyrale e bletëve Empty10.06.11 12:11

FLM Artan por une sivjet 3 koshere ikam + 20 koshere do ti blej si keto qe ikam bler se ikam blere ne shterpc-brezovic blet shum te mira kualitative,te urta shum.besoj qe vitin tjeter do te orijentohen 15 koshere per mjalt edhe 8 koshere per ti ndare artificialisht,,sipas logjikes time mund ti ndaj bletet,,por me mir me tregon sepsa provoja esht me e sigurt..flm artan..kontaktojm ketu ska problem..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty25.02.12 13:58

TUNG JAM BLETAR IRI
A ASHT E MUNDSHME MU KTHY LUZMA PASI TIK DMTH PAS 1 DITE?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
premtim berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty25.02.12 14:02

Kerkoj nga ju qe te me tregone meqe jam fillestar ne ket Profesion si mund te di une qe bleta po done me leshu dhe qfare hapa duhet te marr une per me para ndalu qe mos te me ikin nga BLETORJA? ME RRESPEKT PREMTIMI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istref rexhepi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : dy

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty18.04.12 22:52

pershendetje te ngrohta per te gjith bletaret ju kisha lut qe ka mundsi me na njoftu kur asht koha ma e pershtatshme per ndarjen e bleteve prej nje blete me i ba dy ne menyr artificialedhe a ka mundsi me na e skjaru si bahet ndarja per arsye se une jam nje bletar fillestar ku sivjet kam fillu ju falenderoj shum per pergjigjjen dhe per keshillat qe po na i jepni permes ketij forumi me respekt istrefi nga skenderaji
Mbrapsht në krye Shko poshtë
samidin
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : DB

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty03.05.12 17:20

I nderuari Valo une jam nje bletar i ri por kam shum vullnet per tu marr me bletari
Eshte viti i dyte qe kam vetem dy shoqeri bletesh ose me mire me then kam vetem dy koshere.Ne dimrim kan hy shume te forta e reja ka hy me 7 ose 8 korniza me blete,por ne pranvere edhe tash per momentin i ka nja 4 korniza me blet pra ma merr mendja se menzi e ka kalue dimrin edhe pse i kam trajtue ne vjesht edhe me varolik kundra varoas edhe me acid okxalik dhe e kam vrejt mire se rrira nuk ka ushqim ka patur edhe mjalt edhe pogaqe kurse mua tash pom duket shum e dobet.Punon mire edhe amen e ka.u kisha lut per nje keshille dhe a mund te pres rezultete nga kjo blet qe te tregova.Dashta me te pyet edhe diqka qe kam degjue se ne rastin e rojitjes natyrale te nje shoqerie ecila pergaditwet per rojitje amat e reja kendojn apo me mire leshojn tinguj lajmerue:sa kohe para rojitjes i leshojne keta tinguj dhe cfare tingujsh jane ata. ju falimenderit per keshillen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Roitja natyrale e bletëve Empty
MesazhTitulli: Re: Roitja natyrale e bletëve    Roitja natyrale e bletëve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Roitja natyrale e bletëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» shermat roitja natyrale
» Roitja e bletëve me metodën e Somerford-it
» Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)
» Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale
» Parandalimi i luzmes ( roitjes ) natyrale

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja natyrale-
Kërce tek: