B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës

Shko poshtë 
+14
florim.berisha
prishtinasi
Horizonti Plus
ebusead
Gezim Halimi
Lorenc
artur hysenaj
Aleksshehu
lendi
Pashun Memisha
avni selmanaj
istref rexhepi
Artan
Valon Mustafi
18 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
florim.berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 13

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Ne rast se humb se humb ËMA ne kete koh kur eshte koha adekuate per bashkimin e shoqrive??   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty06.02.16 21:54

Ne rast se humb se humb ËMA ne kete koh kur eshte koha adekuate per bashkimin e shoqrive??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : lr

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty11.02.16 14:17

Florim pershendetje edhe mu me ka mbet pa am nje shoqri edhe kom bashku ne ditet kur ka marr ngrohet breda 3 ditve edhe jan bashku .por si duket edhe dy tjera i kan vdek amat edhe ato kismet si te mee koha me djell qe dalin jasht bletat per pastrim .besoj e din metoden me gazet .suksese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
florim.berisha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 13

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Kur ta bashkojm shoqrin pa Amë a eshte ma mir me bashku me nje shoqri t fort apo me nje te dopet??   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty13.02.16 9:56

Kur ta bashkojm shoqrin pa Amë a eshte ma mir me bashku me nje shoqri t fort apo me nje te dopet??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty18.02.17 8:51

Pershendetje une kete vit dua te zevendesoj nje meme per arsye se eshte e vjeter.A mund te behet  zevendesim i saj ne kete menyre?:Memen qe duam ta zevendesojme i presim njerin krah ose kembe dhe bletet puntore e kuptojne qe mema e tyre nuk eshte ne rregull dhe fillojne te ndertojne cibuqe nderkoh mema e vjeter vazhdon pjelljen dhe kur del mema e re bletet e vrasin memen e vjeter dhe vazhdon historia me memen e re.A qendron kjo menyre pasi mua vetem ma kane treguar por une se kam provuar ndonjehere?SHPRESOJ TE MARR NJE PERGJIGJE KESAJ RRADHE??????SIDOMOS NGA TI VALON Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty23.02.17 12:12

Evil or Very Mad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nezir nitaj
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty24.02.17 16:19

Shkurtimi i krahut nuk do i nxis bletet qe ta ndrrojne amen.
Un them qe me mire do te ishte qe ta bleni nje ame te re .
Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty20.03.17 22:50

bledi shkruajti:
Pershendetje une kete vit dua te zevendesoj nje meme per arsye se eshte e vjeter.A mund te behet  zevendesim i saj ne kete menyre?:Memen qe duam ta zevendesojme i presim njerin krah ose kembe dhe bletet puntore e kuptojne qe mema e tyre nuk eshte ne rregull dhe fillojne te ndertojne cibuqe nderkoh mema e vjeter vazhdon pjelljen dhe kur del mema e re bletet e vrasin memen e vjeter dhe vazhdon historia me memen e re.A qendron kjo menyre pasi mua vetem ma kane treguar por une se kam provuar ndonjehere?SHPRESOJ TE MARR NJE PERGJIGJE KESAJ RRADHE??????SIDOMOS NGA TI VALON Wink


Përshëndetje Bledi
në qoftë se mbretëresha (ama) (matka) është e vjetër ,nuk ke nevojë fare që ta trazosh. Vetë familja (shoqëria) do të meret me pregatitjen e roitjes. Mbas roitjes mund të ndash familjen në dy duke lënë 2 qeliza (çibukë)në çdo ndarje, kështu shton shanset e një fekondimi të mirë. Në tiranë besoj se roitja ka filluar nga 20 marsi.
mund të bësh dhe diçka tjetër.në qoftë se ke një koshere që po pregatitet për roitje dhe ka qeliza mbretërore, me majën e thikës shkul një të hapur apo të mbyllur tek baza dhe vendose tek kosherja që ka mbretëreshën e vjetër pa u lodhur së kërkuari mretëreshën e vjetët. Bletët meren vetë me pranimin e qelizës dhe eliminimin e mbretëreshës së vjetër.
Në forum ke përgjigje dhe material sa të duash për të shtuar njohuritë. Lexoi dhe do gjesh shumë përgjigje për pyetjen që ke bërë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gerti gerti
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 2

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty29.05.17 11:09

desha te pyse se nese i din dikush datat e sakta te vendosjes se shiritave te bleteve per semundjen e varratozes. dhe data qe ndahet nje blete . prsh... ke 1 blete dhe i mer mbretereshen tjt dhe iben 2... po ndonje informacion te rendesishem imsisht mund te ma tregoni ... ju falenderoj nese me tregoni! kalofshi mire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës   Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndërrimi (zëvendësimi) dhe dhënia e amës
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Zëvendësimi i hojeve
» Qumështi i amës
» bllokimi i ames
» Shënimi i amës me ngjyrë
» Karrem (tërheqës) luzmash (rojesh)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Ama (mëmëza)-
Kërce tek: