B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiKarakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty12.06.11 0:45

Disa fakte të rëndësishme për bletët- kuriozitete

 Bleta e mjaltit ekziston prej më se 30 milion vjetësh

 Bleta është insekti i vetëm që prodhon ushqim të ngrënshëm nga njeriu


 Emri shkencor i bletëve është Apis Mellifera

 Bletët kanë 6 këmbë, 2 sy, 2 krahë, 1 mbajtëse nektari dhe 1 stomak

Bleta i rreh krahët 11.400 herë në minutë ( gjatë zukatjes së saj të zakonshmeBiografia, Bletet-gruaja
Në zonë te butë, bletët e mjaltit mbijetojnë dimrit si një coloni, dhe de qe fillon ti leshonvezët në mes të dimrit, për t'u përgatitur për pranverë.


Për ditët e para qe dhjetë gratë, dhe bletët ne colonin e femrave punëtore nee zgjua dhe duke ushqyer lavrat. Pas disa, Dite fillojnë ndertimin e shtepis apo(petave ose dyllit) . Në ditën e 16 Thatësirave 20, një punëtor merr nektar dhe polen nga punëtorët e vjeter dhe dyqanet e tij. Pas disa dite-20d, një punëtor shfrytezon ne zgjua dhe shpenzon te mbeturat e gruas së tij si një kërkues.Nje zgjua gjat veres mund te ket blet mesatarisht prej =40.000 deri 80.000 bletë.

Ne bletet e mjaltit.bletet dhe puntoret kane nje qendrim per here qe mbohet nga sulmet qe vjen nje goditje e forte qe djeg fort per te brojtur zgjuat,bletet e perbashketa te qdo gjinije..Bletet e prodhojn mjaltin e mbledhur nga nektari(lulet ),qe eshte e perbere 80% sheqerna,uje.Bletet heren e pare e tretin nekatrin e perpunojn per 30 minuta,duke perdorur enzimat per te prishur sheqernat..etj.dmth ku e zvogelon lageshtin e ujit deri ne 20%.
Kur bletet jan duke bere procedur per te bere nekatr per mjalt,bejn nje projekt ne zgjua per Thartira,dhe pastja per tu mbuluar me dyll per te ruajtur mjaltin,mjalti duhet te vjelt nese esht i mbuluar(bllombuar)deri ne 75%.
Kur perdoret tym per bletet ato behen jo agresive.
Bletes per te perpunuar mjaltin,bere dyllin,per te qelur zogjet,i nevojitet nje temperatur trupore deri ne 35°C,gjate dimrit duhet te jete afer 20-22°C.
Bletet polenin e morrin nga lulet dhe e bartin ne nje shport dhe e bartin deri ne koshere qe eshte perdorur si protein per rritjen e zogjeve.
punëtorët bletet dhe mbretereshar janë të ushqyer gjatë ditëve të para të fazës se lavrave. Atëherë punëtorët janë qe të kalojn në një dietë të polen dhe nektar ose mjaltë , dozë të destinuara për mbretereshve.Mbretëreshat e konsiderojnë ushqim të mirë gjatë fazës se lavrave qe të jetë me rëndësi qe ato te ushqehen mir dhe te qelin dhe te jen te shendosha te fora dhe qe të mos i dëmtojë ato.Sidhe gjat lavrave mund te ket sulme dhe semundje te ndryshme.
queen Question

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Honey
Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Honeybee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty24.08.11 23:23

Mendoj se nuk duhet thene se mjalti perbehet prej 80% sheqerna ,por embelsira pasi sheqeri eshte vetem nje dhe ne mjalt ne standartet e EU nuk lejohet mjalt me me shume se 5% sheqer,ndersa ne ambelsira perfshihen disa saharide,polisaharide,fruktosa ,glukoza etj etj per te cilat mund te sqaroj me tej nje biokimist.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiKarakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty25.08.11 2:02

flm Pashun a ke email adress ti se po du met pyt diqka lidhje me bletet.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty26.10.11 18:15

i nderuar Fati .i-mail im eshte pmemidsha@yahoo.com

Pashun Memisha
Gjirokaster
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pashun Memisha
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty28.01.12 19:12

I nderuar Fati
adresen e Imail ta kam dhene gabim, te me falesh
pasi eshte pmemisha@yahoo.com
Pashun Memisha
Gjirokaster
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty23.06.13 21:59

Pershendetje Pashun,une Samidini me nofken zaplluxhani  dua te me sqarojsh dica qe po me intereson shume.Une kam nje pyetje per ju se po me duket se je nje ekspert i bletaris .Po e them kete sepse cdo here i lexoj komentet tua dhe me duken shume interesante.Prandaj me intereson se kur mund te vjeli mjaltin nga kosheret e bleteve,i kam gjithesejt 13 shoqeri,prej ketyre jane 9 shoqeri te reja te cilat kane dale kete pranvere.Pese shoqerive ua kam vendos rrjeten e Hanemanit.I kontrolloj shepesh  disa kane mjafte mjalte por ende jane qelit e hapura por ka edhe te mbyllura.Pra kete vite une pres vetem nga pese shoqeri.Une jetoj ne Komunen e Dragashit ne kosove ne nje fshat te kesaj komune pikrishte ne fshatin Zaplluxhe ku lartesia mbidetare eshte 1170 m.I nderuar Pashun pres nje pergjigjje nga ju.Falimenderit dhe gjithe te mirat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty24.06.13 20:38

Pershendetje Pashun,e di qe jeni shum mi zene me zgjedhjet ne Shqiperi ,por te lutem kur te kesh pak koh te lire me u pergjigj p[er pyetjen qe te kam bere me heret,niherit urime fitoja e Edi Rames dhe sukseve ne veprimtarin tuaj  si bletar i sukseshem.Pershendetje nga Samidin Dauti  prej fsh,Zaplluxhe komuna e dragashit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty08.07.13 20:57

Pershendetje Valon.Se pari ju pyes si ehete ky vit per bletaret a eshte i bereqtshem nga ana juaj pra ne Tetove.Niherit dua te ju pyes se une para me pake se 20 ditesh kam vjelur mjalte vetem nga nje shoqeri dhe i cili ka fillue me u kristalizuar.Bletet nuk i kam ushqyer gjate pranveres me sherbet sepse nuk ka pas nevoj edhe kan pas ushqim te vetin te mjaftueshem edhe ne fund te marsit ua kam vendos nga ne pogaqe.Prandaj dua te dije pse mjalta kaqe shpejt ka fillue te kristalizohet.Edhe ni her te pershendes dhe gjithe te mirat nga Samidin Dauti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty09.07.13 8:09

Pershendetje Samidin.

Ne rajonin e Tetoves kushtet kane qene te ndryshueshme gjaye mjaltedhenies. Kulloten e bagrenit jo te ggjithe kane shfrytezuar pershkak te rreshurave te shumta te shiut gjate asaj periudhe. Gjendja me kulloten e geshtenjes eshte me e mire.

Sa I takon kristalizimit te mjaltit, rol kryesore luan raporti ne mes glukozes dhe fruktozes ne mjalte. D.m.th. nektari apo mjalti me prejardhje te nfryshme ka edhe raport te ndryshem te ketyre sheqernave. Si zakonisht mjalti I bagrenit me ngadale kristalizon ne krahasim me ate te terfillit, blirit apo geshtenjes.

Cdo te mire.

PS. Ju lutem gjate postimit te teksteve te kehet kujdes tema!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Sponsored content

Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty
MesazhTitulli: Re: Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese   Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Karakteristikat e bleteve mjaltedhenese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Karakteristikat fizike te Mbretereshave (matkave)
» Të ushqyerit e bleteve
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Bleta mjaltëbërëse (Apis mellifica) :: Bletët-
Kërce tek: