B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Demtimi i hojeve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hakifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riDemtimi i hojeve  Empty
MesazhTitulli: Demtimi i hojeve    Demtimi i hojeve  Empty26.06.11 14:17

Pershendetje ty Valon dhe gjithe antareve te ketij forumi.

Jam anetar i ri dhe fillestar ne bletari.Per here te pare kete vit kam filluar te marr mjalte nga bletet.Por hojet me jane demtuar shume gjate centrifugimit.Une kam perdorur nje centrifuge te re,me sjellje me dore, me tre rama LR.Nese dine ti Valon ose dikush me me thene ndonje aresye,ide ose sugjerim pse me ka ndodhur kjo.Paraprakisht ju faleminderit dhe ju pershendes.Hakifi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3


Demtimi i hojeve  Empty
MesazhTitulli: Re: Demtimi i hojeve    Demtimi i hojeve  Empty27.06.11 17:22

Hakif te pershendeti,
ne fillim te centrifugimit eshte me rendesi qe mos te behen rrotullime te shpejta, anen e pare te kornizave e centrifugojme ngadale ne ate menyre qe te dale vetem nje sasi e vogel e mjaltes, dhe pastaj e rotullon kornizen ne anen tjeter poashtu te dale nji sasi e mjaltes, keshtu disa herre i rrotullon deri sa te shprazen hojet, ne kete menyrre nuk te demtohen hojet sepse pesha e mjaltes ne nji ane i demton hojet,
kete menyre une e praktikoj, shpresoj qe te ndihmon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hakifi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riDemtimi i hojeve  Empty
MesazhTitulli: Re: Demtimi i hojeve    Demtimi i hojeve  Empty28.06.11 18:23

E pershendes dhe falenderoj bajgora3 per spjegimin qe me dha per menyren e centrifugimit te ramave me hoje.Besoj qe heren tjeter nuk do te me demtohen hojet.Mirepres edhe nese dikush tjeter ka ndonje propozim apo ide e mirepres.
Faleminderit dhe gjithte te mira,Hakifi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Demtimi i hojeve  Empty
MesazhTitulli: Re: Demtimi i hojeve    Demtimi i hojeve  Empty26.08.11 19:55

Hakifi, plotesisht pajtohem me bajgoren.

Por te shtoj edhe dicka. Ne rastin tend behet fjale per LR korniza, prandaj eshte mire te njejtat pershkak te madhesise se tyre te jene mire te "armuara" me tel, pra fletat e dyllit dhe hojet te perforcohen mire per telat.

Cdo te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Sponsored content
Demtimi i hojeve  Empty
MesazhTitulli: Re: Demtimi i hojeve    Demtimi i hojeve  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Demtimi i hojeve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Bletërimi dhe zgjuat e bletëve-
Kërce tek: