B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Helmi i bletëve apo apitoksina

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
bajgora3
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
bajgora3Helmi i bletëve apo apitoksina Empty
MesazhTitulli: Helmi i bletëve apo apitoksina   Helmi i bletëve apo apitoksina Empty02.02.11 16:35

Helmi i bleteve apo Apitoksina eshe sekretimi i dy gjendrave, nje acide e nje bazike me veti acaruese dhe helmuese.
Helmi i bletes eshte nje produkt i krijuar nga proteinat e POLENIT.
Sasine maximale e kane bletet ne moshen dyjaveshe.

Organi prodhues i bleteve: Gjendrat e helmit ne forme te gypave qe ndodhen ne pjesen e prapme te trupit, si dhe gjendra alkalike e helmit qe ndodhet ne pjesen e prapme ne aparatin therres.
Helmi i prodhuar akumulohet ne meshikezen e helmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiHelmi i bletëve apo apitoksina Empty
MesazhTitulli: Re: Helmi i bletëve apo apitoksina   Helmi i bletëve apo apitoksina Empty16.06.11 12:22

Helmi i bletëve apo apitoksina Beestinger724392
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Helmi i bletëve apo apitoksina
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të ushqyerit e bleteve
» Helmimi i bletëve
» VENDODHJA E BLETEVE TE MIA
» Dimerimi dhe pergatitja e bleteve per dimerim
» Ushqyerja e bletëve me shërbet sheqeri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bleta dhe produktet e saj :: Produktet e bletëve :: Helmi i bletëve.-
Kërce tek: