B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty17.04.11 22:26

Pershendetje te gjitheve..

Di ndonjeri , ose keni degjuar per ndonje bletrrites qe nuk i trajton bletet e tij kundra varroas dhe kolonite e bletetve arrijne te mbijetojne panvaresisht nga prezenca e varroas ne koshere ????

Jam shume kurjoz per kete.

(nje bletar nga prishtina mu mburr se ai nuk i trajton bletet kundra varroas dhe bletet i shkojne shume mire. Gje qe do te thote se bletet e tij kane fituar imunitet kundra varroas).

Shpresoj t'ju lexoj se shpejti.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty25.08.11 17:11

Artan, ja nje film per bletet qe nuk trajtohen kunder varroas.

Ky bletar zotohet se nuk i trajton bletet thuajse 20 vite kunder varroas. Sipas tij bletet ne bletoren e tij jane aftesuar vet t'a luftojne kete armik dhe vet te mbrohen

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
fati
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë
fatiKoloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty25.08.11 21:22

Valon a mundesh mem tregu ti mu kshtu, tek ne ne kosov jan do shtapiqa per Varroa,se tek bleta ime e kam vrejt vetem 1 blet kish pas edhe i vnova shtapiqa 1 koshere 2 copa ja vnova,sa jan efektive edhe a jan te damshme naj sen,edhe gjat kesaj kohe qe jemi qysh mi trajtu bleter kunder semundjeve qe gjat dimrit te mos vdesin por te dalin te forta ne pranver se une ikam 3 koshere te gjitha jan full me blet flm nese mundesh mem dhan ndihm te sigurt edhe te kjart.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty26.08.11 1:20

Fati, une personalisht nuk i perdori keto shkoptha (shtapiqa), te njohura si Apihelt, Varozan, Super Strips, Varrostop etj. Ato ne permbajtjen e tyre kane fluvavinat. Poashtu nuk i tymoj bletet kurr me me amitraz qe shitet me emra te ndyshem si Varramit, Varrolik, Mitak etj. Keto jane preparate te demshme kimike si per shendetin tone ne rradhe te pare, poshatu edhe per bletet! Dhe qe eshte me rendesi varroa gjate perdorimit te shpeshte te tyre behet rezistente.

Ka preparate tjera qe perdoren kunder varroas, te cilat jane mjaft efikase (me efikas edhe nga preparatet qe me pare i permenda). Nder to eshte acidi formik dhe acidi oksalik (vetem keta dy preparate - acide i perdori une kunder varroas). Per keto ka tema te posacme, prandaj do te vazhdojme te diskutojme atje.

Tung, te pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
besmir mamurasi
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 3

Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty09.09.15 19:39

peshendetje.jam bletar i ri
kam dy shoqeri te prekura nga varroa.me cfar ti trajtoj.

flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???   Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ??? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fillimi i trajtimit kunder varroas!
» Luzmë bletësh në shtatorë!
» Shfaqja e dy mbretereshave ne nje koloni
» Luftimi i varroas në kohën e kullotave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Varroatoza-
Kërce tek: