B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Pershendetje nga Bujari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BujarM
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty01.02.13 16:23

-Pershendetje jam Bujari nga komuna e Lipjanit, sot me daten 01.02.2013 pasi ishte moti me temperatur te ngrohte vendosa ti beje nje kontroll te shpejte bleteve, une kam gjithesejt pese koshere me blete, te gjitha per momentin dokeshin mire t'pakten mua mu doken keshtu pasiqe jam bletar i ri edhe nuk kam arritur ende te kuptoj se si fnksionojne bletet, ne fund te vjeshtes iu kam vendos nga nje "pogaqe" dhe qe te gjitha kishin filluar ta konsumojne por jo shum por verehej qe kan filluar. Problemi eshte se ne njeren prej koshereve me befasoj numri i bleteve te vdekura, edhe pse te te gjitha kishte blete te vdekura dhe i pastrova qe te githa por te ajo me numrin me te madh te bleteve te vdekura kishte edhe lageshti ne fund te kosheres, kjo me befasoj shum pasi qe ne kontrollen e fundit kjo ka qene bleta me e "forte" per nga umri i bleteve. Dua te di a eshte normale nje vdekje aq e madhe e bleteve dhe se pse ka lageshti aq shum ne at koshere pasi qe te githa kosheret i kam vendos ne nje kend ku do te largohej uji nga kosherja. Sidoqoft prap dukej se ka mjaf blete. Poashtu dua ti falemderoje adminat e kesaj faqe sepse eshe hera e pare qe shkruaj edhe pse jam antar prej nje kohe. Per fud nese ka mundesi edhe nje keshil se kur duhet ta bej kontrollen e radhes. Pres pergjigje. Ju Faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Artan
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëPershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty01.02.13 16:51

Mirese erdhe Bujar.

Numri i larte i bleteve te ngordhura, mbase, shpjegohet me madhesine e kolonise se bleteve dhe me kohen kur kjo koloni ka krijuar bletet e dimrit.

Persa i perket lageshires ne koshere , nuk eshte e mire...

Me e keqe eshte lageshtira se sa i ftohti ne dimer.

Koshert i ke me fund te hapur ( me grile ) apo me fund te mbyllur ?

Nje nga aspektet kryesore te bleteve ne dimer eshte ajrimi i koshereve. Duhet qe kolonia te arrije te nxjerri jasht avujt e krijuar nga konsumimi i ushqimit dhe nga frumemarrja e bleteve...

Une i kam kosheret e hapurar nga poshte dhe nuk e kam kete problem ne dimer...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujarM
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty01.02.13 17:25

Me te vertet spo e kuptoj se qfar koshere kam per arsye se eshte vetem viti im i pare ne bletari, por do i pershkruaj, qe te pese bletet i kam ne koshere nje kateshe, kater kosheret ne te cilat nuk kom verejt lageshti edhe ka pas me pak blete te ngordhura jan te tipit LR edhe jane te reja, kurse kosherja ne te cilen ka lageshti eshte nje koshere me e vjeter qe e kam ble bashk me blete, une dyshova se ndoshta kjo ka me qen arsyeja e lageshtise, ti si i pershkruan kosheret me fund te hapur nuk jane, dmth sipas gjitha gjasav jane me fund te mbyllur, dhe nje pytje per fund kur me kishe preferuar te bej kontrollen e radhes, edhe a kom bo mire qe i kom pastru prej bleteve te vdekura. Faleminderit edhe njeher
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : LR

Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty01.02.13 18:33

Pershendetje Bujar
Persa i perket problemit tend me lageshtiren ne njerin prej zgjojeve, une mendoj se zgjojet duhet ti ngresh ne nje lartesi te pakten 40 cm ngatoka. Kete zgjua nga fundi i Marsit ta ndrosh me nje zgjua te ri, sepse ky zgjua e thith lageshtine e dimrit dhe e fut ne brendesi te tij.Persai i perket kontrollit te bleteve ne qofte se bletet kane ushqim ne zgjua: mos i trazo .Leri te qeta se ne dimer te gjitha gjallesat pushojne dhe sa me shume ti trazosh aq me vone do te fuqizohen . Ne qofte se bletet nuk kane ushqim te mjaftushem per te dale nga dimri , atehere ne nje dite te ngrohte hapi bletet dhe vendosi mbi tufen e dimerimit nga nje bogace ,por bogacja te jete cilesore te permbaje dhe zevendesues poleni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BujarM
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty01.02.13 20:59

Faleminderit shume Gezim. E vleresoj shume ndihmen tuaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gafurrarifi
Anëtarë i vjetër
Anëtarë i vjetër


Zgjua (koshere) : LR

Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty02.02.13 14:42

Bujar prej cilit fshat je te Lipjanit se ndoshta mujna me bashkpunu rreth bleteve qe don ti .
E sa iperket lageshties ne koshere jane shum faktor perj ketyre qe i permenden shoket mudet edhe me qen edhe ni faktor qe mjalta edhte e prishur dhe ajo ne kohen e ftohete pelcet ne hoje dhe rrjedh dhe ashtu formohet edhe lageshtija ne fund te kosheres . E sa i perket vdekjes se bleteve kjo eshte normale , po mundet edhe qe shoqerija ne te cilen po thoni qe ka qen e forte por kjo n'varet se edhe kure kan qel blete e reja edhe ato vdesin por jo te gjitha , por kjo n'varet se si i ke trajtu ne funde te vjeshtes me preparate . Per sa i perket kur duhet ti kontrollojsh ajo koh hala nuk ka ardhe deri sa te rritet temperatura mbi 15 grat + vetem ne raste qe nuk kan ushqim duhet shpejteshpejt tju qitesh dhe ti mbyllesh .


Une jam Gafurr Arifi perj Shtimes .
Te pershendes dhe suksese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pershendetje nga Bujari Empty
MesazhTitulli: Re: Pershendetje nga Bujari   Pershendetje nga Bujari Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pershendetje nga Bujari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Forumi :: Të prezantohemi-
Kërce tek: