B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Laureta
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty13.04.15 18:43

Pershendetje te nderuar bletare te trojeve shqiptare!

Deshta te ju pyes, cilat jane disa nga perparesite dhe mangesite e ndarjes artificiale ne krahasim me ndarjen natyrore, bazuar ne pervojen tuaj?

Faleminderit paraprakisht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty28.05.15 0:37

pershendetje .kam nje pytje per bletaret me pervoj,per formimin e amave a duhet te jet ama prezent ne koshere,sepse po me duhen 3 cop ,ju flm per kohen.nese mundeni ne detaje te me sqaron hap pas hapi


Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty14.06.15 10:48

Pershëndetje, Prishtinas. Ama mund të jetë në koshere por e izoluar në një anë të saj dhe vendos sa më larg në anën e kundërt, korniza me piellje të re,ose kornizat me qeliza ku ke futur larva nën moshën 3 ditore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
poreci49
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : 20 Dadan10 Korniza + 12 Korniza (Buckfast-Primorsky)+ Anatoliene

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty14.06.15 11:04

Laureta shkruajti:
Pershendetje te nderuar bletare te trojeve shqiptare!

Deshta te ju pyes, cilat jane disa nga perparesite dhe mangesite e ndarjes artificiale ne krahasim me ndarjen natyrore, bazuar ne pervojen tuaj?

Faleminderit paraprakisht

Përshëndetje Laureta. Kërkoj falje për një përgjigje kaq të vonë ,por sezoni është i lodhshëm për bletarët dhe spara kemi kohë të rimë përpara kompiuterit.
Përparësitë e ndarjes artificiale janë : seleksionimi i familjes se bletës që do ndahet sipas kritereve që bletari kërkon. Për mua kriteri i prë është, pastërtia e familjes kapaciteti i racës për të pastruar zgjoin. Kriteri i dytë është prodhimtaria dhe i treti agresiviteti dmth butësia e familjes.
Mangësitë e ndarjes artificiale janë inegzistuse në qoftë se bletari punon me cilësi, njohuri dhe përvojë. Do zhvilloj këtë temë në dimër, se do bëj një post mbi praktikën dhe metodollogjinë personale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty26.07.15 21:03

Pershendetje, .kam nje pytje kam ber ndarjen e bletve ne menyr artificiale i kan be amzoret i kan qel amen dhe pas nje kohe diku pas 8 dite me se kam gjet amen kam vendos amzor i kan demtuar , pas nje kohe kam gjet ve te reja qe mne von i kan ber te mbyllura por te gji kan qen mashkuj , si mund te di se qfar po ndodh apo cilet jan hapat qe duhet te ndjeki qe mos ta humbi at shoqeri , pres nje pergjigje nga te gjith qe kan njohuri me raste te tilla sa me shpejt qe eshte e mundur, ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty23.06.16 21:38

Pershendetje te gjithve.kam nje pytje per valonin.poreci 49.dhe te tjeret qe kan njohuri rreth krijimit te amave te reja hap pas hapi permes aporatit nicotit apo edhe transferit te larvave si behet hap pas hapi pasi me ama te blera po na genjejn se jan te fekonduara dhe nuk po jen ndersa parat po na shkojn dhe po e mbysin amen .
Ju kisha lut qe te me tregoni si behet hap pas hapi sepse kam humb besimin tek shitsit e amave .ju falemindrtit per kohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty10.07.16 10:10

Pershendetje une gjithashtu jam nje bletar I ri dhe ne fund te qershorit ndava nje blete ne dy pjese . Mora 5 korrniza nga kryesorja dhe I vura ne nje zgjua te ri gjithashtu mora dhe memen dhe e vura tek zgjoi I ri mirpo per shkak se nuk kam pasur mundesi te kem meme rezerve zgjoi kryesor ngeli pa meme por me nje sasi mize te madhe.Pyetja ime eshte sa kohe do te dali mema e re ne kete periudh kohe qe Jemi tani duke ditur qe sasia e mizes eshte e madhe dhe a do te kete mundesi kjo familje te fuqizohet per dimer?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty11.07.16 11:49

Sa me shpejt nje pergjigje ju lutem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty12.07.16 10:00

Pershendetje Bledi,
ames I duhen 16 dite te linde dhe pastaj edhe nje jave te fekondohet.

Neqoftese familja ka blete te mjaftueshme duke ja shtuar edhe ndihmen tende do te mund te pergatitet per dimerim.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
bledi
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Zgjua (koshere) : LR

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty13.07.16 9:36

Shum faleminderit valon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prishtinasi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotë


Zgjua (koshere) : lr

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty19.07.16 0:27

Valon mua sme ke dhan pergjegjie qe kan kerku me lart ju flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi

Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty22.07.16 8:46

prishtinasi shkruajti:
Pershendetje, .kam nje pytje kam ber ndarjen e bletve ne menyr artificiale i kan be amzoret i kan qel amen dhe pas nje kohe diku pas 8 dite me se kam gjet amen kam vendos amzor i kan demtuar , pas nje kohe kam gjet ve te reja qe mne von i kan ber te mbyllura por te gji kan qen mashkuj , si mund te di se qfar po ndodh apo cilet jan hapat qe duhet te ndjeki qe mos ta humbi at shoqeri , pres nje pergjigje nga te gjith qe kan njohuri me raste te tilla sa me shpejt qe eshte e mundur, ju faleminderit
http://scstatebeekeepers.com/wp-content/uploads/2015/10/present-queen-rearing-nicot.pdf


Do te mundohem te gjej edhe ndonje artikull ne gj. shqipe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Sponsored content
Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)   Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar) - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndarja e bletëve në mënyrë artificiale (roitja e kontrolluar)
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Bletërimi, zgjuat (kosheret) dhe pajisjet :: Roitja e bletëve :: Roitja artificiale-
Kërce tek: