B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
M i r ë s e v i n i!


Forumi BLETARIA ka për qëllim informimin, edukimin dhe shkëmbimin e informatave e përvojave përmes anëtarëve të tij.

Për të marrë pjesë aktive, diskutuar dhe shfletuar forumin, duhet së pari të bëhet anëtarësimi me emër dhe mbiemër. Eshte e pëlqyeshme që çdo anetare i ri të bëjë prezantimin e tij në forum.

Ju faleminderit!
B L E T A R I A
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

B L E T A R I A

Forumi i parë shqiptarë për bletë e bletari
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Fillimi i trajtimit kunder varroas!

Shko poshtë 
+12
Albaniii
zaplluxhani
avni selmanaj
nezir nitaj
Gezim Halimi
lendi
Pashun Memisha
Riad Morina
Baki
Valon Mustafi
gafurrarifi
bajgora3
16 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
zaplluxhani
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : 13 LR KOSHERE

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty02.07.14 23:11

Mirembrema te nderuar bletar me pervoje e sidomos bletaret e ketij forumi si:bajgora,ziko-ziko,Valoni e te tjere te cileve nuk po ua permendi emrin.Te nderuar antar te ketij forumi kam nje pyetje per ata qe mund te me ndihmojne.Shoqeria e cila ka qene me e fuqishme deri ne gjysmen e muajit maj tash eshte me e dobeta dhe dalngadal eshte duke shkuar nga shuajtja totale e kesaj shoqerie.I kam trajtuar ne dhjetor te vitit te jaluar po edhe gjate vitit njehere me preparatin kundra varoas i quajtur Argus Ras si dhe ne dhjetor me acid oksalik,ushqim ka patur te mjaftueshem ,u kam vendos edhe kuleq gjate dimrit.Barkeqitje nuk ka pas sepse edhe me nezocem i kam trajtuar edhe ne pranver kam bere edhe dezinfektimin e bletores.Diten e soteshme e kam kontrolluar e kam vrejt qe ushqim ka neper korniza ka shume pak larva dhe pjell te mbyllur po edhe ato qe jene te mbyllura jane te vendosura shume rrall neper korniz dhe pak me te ngritura.Dhe te u tregoj se sote te njejtes ia kam vendos nje kornize full me pjelle te mbyllur dhe te hapur por,ne ate korniz ka qene edhe nje amzor i pa qelur ne fund te kornizes, a ka mundesi qe kjo shoqeri te ka mbet pa ame dhe kete qe e kam vendos me amzor te gatshem per te dal nje ame e re a ka mundesi te mbarsohet dhe ta pranojne ato bletet qe kane mbetur.Mbes me shpres se dikush do te me jap ndonje pergjigje apo edhe ndonje keshill qe ta shpetoj kete shoqeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty30.07.14 13:06

Pershenderje te gjithe anetareve te forumit: Kerkoj informacion se ku mund ta gjej acidin formik ne Maqedoni, dhe sa kushton nje liter. A mund ta gjej ne Struge, ne Oher apo Manastir, qe jane qytete me afer Korces. Ju lutem kush ka informacion te me lajmeroje sa me pare. Me respekte Gezim Halimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albaniii
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 2 katesh

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty01.08.14 17:27

PErshendetje Bletar, kisha dashur te marr nje pergjigje nga ju se qfar masash duhet ndermarr tashti ne gusht per blet kunder semundjeve, apo veq nqoft se shfaqet ndonje semundje duhet marr masash, dhe qfar ilaqi duhet marr kunderr morrave te bleteve? dhe si mund ta zbuloj kit semundjen e varroas qe gjindet tek bletet. Ju kisha falenderu per pergjigjet qe do mi jepni masi jam bletar i ri dhe nuk kam pervoj. Me respekt: Alban Shala
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrahim grainca
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR-

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: acidi formik   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty08.08.14 0:29

pershendetje per te gjith acidi formik, nese mban mot i nxehet shum shpejt avullohet, dhe kjo mund ti demtoj ne shum raste bletet, esht mir te qitet ne enet, perkatese avulluese por ne munges te tyre, un acidin e qes ne lecka kuzhine, doza nvaret nga forca e familjes, por lecken un e fus ne qese najloni qe kan mbyelljen e posatshme dhe hapi vetem disa vrima qe acidi te mos avullohet shum shpejt kjo kryn pun sikur ena e posatshe qe perdoret per ta avullaur acidin ne munges te tyre eshte zgjidhje e mir pun e mbar per te gjith
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Migjen Hoxha
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : LR

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty10.09.15 23:46

Pershendetje anetar te grupit,deshta te jav beje nje pyetje pasi qe jam bletar i ri,i kam vetem 4 shoqeri bletesh eshte viti i par qe mirrem me bletari,me date 20 gusht te krti viti kam bere trajnimin kunder varroas me shkopinj ndoshta ka qen von,por tash kur duhet ti trajnoj kunder varroas dhe me cfar?disa me thojne me tym,ne pranver i kam trajnuarme tym,ne gusht me shkopinj e tash kur dhe me cfar duhet ti trajnoj,faleminderit per mirekuptim,jam nga Drenasi,Kosove
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kukes
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : -

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty02.03.16 20:05

Prsh, Jam Bletar i ri dhe doja te dija se cfare trajtimi i duhet bere bletes kunder varratozes ne stinen e Pranverer.

ju faleminderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty03.03.16 14:39

kukes shkruajti:
Prsh, Jam Bletar i ri  dhe doja te dija se cfare trajtimi i duhet bere bletes kunder varratozes ne stinen e Pranverer.

             ju faleminderit


Pershendetje,

poqese i ke treajtuar bletet me acid oksalik, atehere ne pranvere s'eshte e nevojshme te trajtohen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
kukes
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : -

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty03.03.16 19:01

Valon Mustafi shkruajti:
kukes shkruajti:
Prsh, Jam Bletar i ri  dhe doja te dija se cfare trajtimi i duhet bere bletes kunder varratozes ne stinen e Pranverer.

             ju faleminderit


Pershendetje,

poqese i ke treajtuar bletet me acid oksalik, atehere ne pranvere s'eshte e nevojshme te trajtohen.


Pershendetje
Trajtimin e fundit e kam bere ne fund te shtatorit te 2015 me varostop (ne forme shkopish )


Edituar për herë të fundit nga kukes në 03.03.16 19:04, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty03.03.16 22:40

kukes shkruajti:
Valon Mustafi shkruajti:
kukes shkruajti:
Prsh, Jam Bletar i ri  dhe doja te dija se cfare trajtimi i duhet bere bletes kunder varratozes ne stinen e Pranverer.

             ju faleminderit


Pershendetje,

poqese i ke treajtuar bletet me acid oksalik, atehere ne pranvere s'eshte e nevojshme te trajtohen.


Pershendetje
Trajtimin e fundit e kam bere ne fund te shtatorit te 2015 me varostop (ne forme shkopish )

Atehere varet nga efikasiteti i preparatit qe ke perdorur. Une do ti trajtoja pas vjeljes se pare te mjaltit me acid formik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
Gezim Halimi
Anëtarë i plotë
Anëtarë i plotëZgjua (koshere) : LR

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty04.03.16 20:38

Pershendetje Valon, pershendetje te gjithe anetareve te forumit! Vjet pas vjeljes te mjaltit ne fillim te Gushtit, i trajtova te gjitha bletet me acid formik. Acidin e bleva ne Maqedoni, por nuk me dha aspak rrezultat dhe menjehere nderhyra dhe i trajtova perseri me nje lloj apje qe digjet dhe qe quhet biovet. Ne dhjetor i trajtova perseri, por kete here me acid oksalik dhe tani i kam bletet shume mire. Ne qofte se do ti kisha lene vetem me acidin formik bletet nuk do te kishin jetuar deri ne dhjetor. Dua tju pyes a skadon acidi formik, dhe pse nuk me dha rrezultat?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Valon Mustafi
Administrator
Administrator
Valon Mustafi


Zgjua (koshere) : DNM (Deutsche Normal Maß)

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty05.03.16 1:09

Gezim Halimi shkruajti:
Pershendetje Valon, pershendetje te gjithe anetareve te forumit! Vjet pas vjeljes te mjaltit ne fillim te Gushtit, i trajtova te gjitha bletet me acid formik. Acidin e bleva ne Maqedoni, por nuk me dha aspak rrezultat dhe menjehere nderhyra dhe i trajtova perseri me nje lloj apje qe digjet dhe qe quhet biovet. Ne dhjetor i trajtova perseri, por kete here me acid oksalik dhe tani i kam bletet shume mire. Ne qofte se do ti kisha lene vetem me acidin formik bletet nuk do te kishin jetuar deri ne dhjetor. Dua tju pyes a skadon acidi formik, dhe pse nuk me dha rrezultat?

 Pershendetje Gezim,

me ka ndodhur edhe mua pothuajse e njejta gje (dhe jo vetem me kete preparat).

Ne efikasitetin e ac. formik rol luajne disa faktore e nder to si me te rendesishem jane cilesia e ac. formik (si ne rastin tim dhe tendin besoj), temperatura dhe sasia sigurisht.

Acidi formik ka afat 24 muajsh, por ruajtja e mbajtja e duhur besoj qe i zgjat afatin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://bletaria.albanianforum.net
gerti gerti
Anëtarë i ri
Anëtarë i riZgjua (koshere) : 2

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: ckemi valon e shoh se ti ditke shum per bletet te lutem mund ti mi dergosh te gjitha datat paraprake per vendosjen e varratozes ,shiritat,ndarja e bleteve per 2 mbretresha etj te gjitha gjerat . ti i din se je me i specializuar une 1 vit eksperienc kam f   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty01.06.17 22:12

Valon Mustafi shkruajti:
Trajtimi me acid formik mund te kryhet duke vendosur acidin formik ne lecka pambuku mbi korniza, nen tavanin mbulues te koshereve. Kjo menyre eshte mjaft efikase, praktike dhe e sigurt.
ckemi valon e shoh se ti ditke shum per bletet te lutem mund ti mi dergosh te gjitha datat paraprake per vendosjen e varratozes ,shiritat,ndarja e bleteve per 2 mbretresha etj te gjitha gjerat . ti i din se je me i specializuar une 1 vit eksperienc kam . besoj se ti i din te sakta datat e puneve kryesore !!!!! faleminers shum boss
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Fillimi i trajtimit kunder varroas!   Fillimi i trajtimit kunder varroas! - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fillimi i trajtimit kunder varroas!
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Koloni bletesh qe nuk trajtohen kunder varroas ???
» Luftimi i varroas në kohën e kullotave
» Receta për përgatitjen e pogaçeve.
» Dimërimi ne kosheret LR

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
B L E T A R I A :: Sëmundjet dhe armiqtë e bletëve. Mbrojtja, shërimi; preparate, ilaçe... :: Sëmundjet e bletëve :: Varroatoza-
Kërce tek: